08 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

کابل/ ۷ جوزا/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

محمداشرف غنی  با رییس جمهور ترکمنستان  از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

محمد اشرف غنی رییس جمهوری به خاطر حل مشکلات کوچیان، هدایات لازم داد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / 19 میزان / باختر
نشستی به ریاست محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد حل مشکلات کوچیان، در ارگ دایر شد.
ابتدا مسوولان مربوط گزارشی در رابطه به مشکلات مربوط به امور کوچیان و راه های رسیدگی به این مشکل ها را ارائه کردند.
رییس جمهور پس از شنیدن گزارش متذکره، گفت که کوچیان نه تنها یک قشر، بلکه سمبول وحدت ملی هستند و تمام تلاش ها باید صورت گیرد تا آنان از کوچی‌گری به یک صنعت اقتصادی مبدل شوند.
وی افزود: باید ابعاد زندگی کوچیان تغییر کند و به منظور رسیدگی مسائل مربوط به آنها، جلسات منسجم برگزار شود و نیز در قسمت حل مشکلات کوچیان، مواد قانون اساسی افغانستان مربوط به کوچیان تطبیق و زمینه برای انکشاف متوازن آنان فراهم شود.
رییس جمهور به خاطر رسیدگی به مشکلات کوچیان، هدایت داد تا کمیته انسجام امور کوچیان متشکل از معینان وزارت ها به رهبری ریاست عمومی انسجام امور کوچیان تشکیل یابد و همچنان به منظور رسیدگی بهتر به آنان، از هر وزارت برای حل مشکلات کوچیان مسوول ارتباط به ریاست متذکره معرفی شود.
وی افزود: وزارت مالیه به هر بخش مربوط بودجه مشخص مهیا کند، وزارت معارف در انکشاف معارف مربوط به کوچیان اقدام جدی کند؛ به ریاست عمومی انسجام امور کوچیان حق نظارت داده شود؛ وزارت بازسازی و انکشاف دهات و وزارت های مربوط در تطبیق طرح وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و برنامه تقویه مالداری و انکشاف صنایع مرتبط به آن، همکاری کند.
رییس جمهور همچنان هدایت داد که برای کوچیان برنامه ملی انجام داده شود و مشکل های دام داری، آبیاری، صنعتی و معارف و تحصیلات عالی آنان حل شود و در بخش ترانسپورت با کوچیان کمک صورت گیرد.
رییس جمهور تصریح کرد که در قسمت رشد صنعت پشم، کشمیره و قالین، اقدامات جدی صورت گیرد تا این تولیدات به صنعت معیاری مبدل شود، تولیدات کوچیان ارزش پیدا کند و زمینه برای سرمایه گذاری آنان مساعد شود.
رییس جمهور کشور به وزارت صحت عامه هدایت داد که در بخش صحت، خصوصاً  جلوگیری از مرگ و میر مادران و کودکان، توجه جدی کنند و در کاهش آن بکوشند.
محمد اشرف غنی به مسوولان مربوط هدایت داد تا در هماهنگی با شورای کوچیان، در قسمت فراهم نردن زمینۀ تحصیلات عالی برای آنان اقدام کنند.
رییس جمهور در اخیر سخنانش گفت که برای نفوس کوچیان از جانب ادارۀ ملی احصائیه و معلومات، سروی صورت گیرد و نیز سروی زمین های علفچر که زیر کار است، سرعت پیدا کند. احمد ضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.