27 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تیم فوتبال ساحلی افغانستان در سومین بازی خود ویتنام شکست داد

کابل/ 27 عقرب /باختر در ادامه بازی های جام فوتبال ساحلی...

تیم ملی کرکت کشور برنده مسابقات بیست اوره شد

تیم ملی کرکت کشور برنده مسابقات بیست اوره شد

کابل/ 27 عقرب /باختر افغانستان در سلسله مسابقات بیست اوره کرکت...

برق دوصد خانواده در دشت قلعه تخار فراهم شد

برق دوصد خانواده در دشت قلعه تخار فراهم شد

تخار/ 27 عقرب / باختر دوصد خانواده در تخار از برق...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمد اشرف غنی رییس جمهوری به خاطر حل مشکلات کوچیان، هدایات لازم داد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / 19 میزان / باختر
نشستی به ریاست محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد حل مشکلات کوچیان، در ارگ دایر شد.
ابتدا مسوولان مربوط گزارشی در رابطه به مشکلات مربوط به امور کوچیان و راه های رسیدگی به این مشکل ها را ارائه کردند.
رییس جمهور پس از شنیدن گزارش متذکره، گفت که کوچیان نه تنها یک قشر، بلکه سمبول وحدت ملی هستند و تمام تلاش ها باید صورت گیرد تا آنان از کوچی‌گری به یک صنعت اقتصادی مبدل شوند.
وی افزود: باید ابعاد زندگی کوچیان تغییر کند و به منظور رسیدگی مسائل مربوط به آنها، جلسات منسجم برگزار شود و نیز در قسمت حل مشکلات کوچیان، مواد قانون اساسی افغانستان مربوط به کوچیان تطبیق و زمینه برای انکشاف متوازن آنان فراهم شود.
رییس جمهور به خاطر رسیدگی به مشکلات کوچیان، هدایت داد تا کمیته انسجام امور کوچیان متشکل از معینان وزارت ها به رهبری ریاست عمومی انسجام امور کوچیان تشکیل یابد و همچنان به منظور رسیدگی بهتر به آنان، از هر وزارت برای حل مشکلات کوچیان مسوول ارتباط به ریاست متذکره معرفی شود.
وی افزود: وزارت مالیه به هر بخش مربوط بودجه مشخص مهیا کند، وزارت معارف در انکشاف معارف مربوط به کوچیان اقدام جدی کند؛ به ریاست عمومی انسجام امور کوچیان حق نظارت داده شود؛ وزارت بازسازی و انکشاف دهات و وزارت های مربوط در تطبیق طرح وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و برنامه تقویه مالداری و انکشاف صنایع مرتبط به آن، همکاری کند.
رییس جمهور همچنان هدایت داد که برای کوچیان برنامه ملی انجام داده شود و مشکل های دام داری، آبیاری، صنعتی و معارف و تحصیلات عالی آنان حل شود و در بخش ترانسپورت با کوچیان کمک صورت گیرد.
رییس جمهور تصریح کرد که در قسمت رشد صنعت پشم، کشمیره و قالین، اقدامات جدی صورت گیرد تا این تولیدات به صنعت معیاری مبدل شود، تولیدات کوچیان ارزش پیدا کند و زمینه برای سرمایه گذاری آنان مساعد شود.
رییس جمهور کشور به وزارت صحت عامه هدایت داد که در بخش صحت، خصوصاً  جلوگیری از مرگ و میر مادران و کودکان، توجه جدی کنند و در کاهش آن بکوشند.
محمد اشرف غنی به مسوولان مربوط هدایت داد تا در هماهنگی با شورای کوچیان، در قسمت فراهم نردن زمینۀ تحصیلات عالی برای آنان اقدام کنند.
رییس جمهور در اخیر سخنانش گفت که برای نفوس کوچیان از جانب ادارۀ ملی احصائیه و معلومات، سروی صورت گیرد و نیز سروی زمین های علفچر که زیر کار است، سرعت پیدا کند. احمد ضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.