11 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

کابل/ ۱۱جوزا/ باختر شماری از باشندگان كابل امروز در پيش روى...

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

مزارشریف/ 11جوزا/ باختر پولیس دو مرد را در پیوند به انتقال...

دو پسرجوان درآب دریا در بغلان جان باختند

دو پسرجوان درآب دریا در بغلان جان باختند

پلخمری/ 11جوزا/ باختر دو پسر جوان در نتیجه سقوط یک موتر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بازديد هیئت اعزامی شورای وزیران از نورستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

 

کابل/16/قوس/باختر

به اساس هدایت رییس جمهور حامد كرزي و تصویب شورای وزیران، هیئت بلند پایه دولت به ریاست دکتور سید مخدوم رهین وزیراطلاعات و فرهنگ و به اشتراک اعضای با صلاحیت وزارتخانه های ذیربط و تعدادی از وکلای نورستان در شورای ملی، غرض وارسی امور ادارات دولتی و تماس با مردم، دیروز عازم نورستان شد.

به گزارش آژانس باختر، هيئت طی ملاقات با والی و روسای ادارات از وضع دفاتر دولتي و اجراأت آنها غرض ارایه گزارش به شورای وزیران، جویا شد.

 وزیر اطلاعات وفرهنگ طی دیدار جداگانه در حالی که والی و تعداد از وکیلان و سناتوران شوراي ملي و رییس شورای ولایتی نورستان نیز حاضر بودند، با علما و ریش سفیدان و متنفذان مناطق پارون، برگ متال و وامه وگوشت جلسه کرد.

دکتور رهین پس از تقدیم سلام های رییس جمهور  حامد کرزی و شورای وزیران طی صحبتی با آنان گفت: شما مردم نجیب نورستان، گذشته درخشان در راه جهاد فی سبیل الله و در طریق اعلای کلمة الله و آزادی خطه اسلامی ما دارید.

شما از پیش روان جهاد مقدس بودید، در آن سالهای دشوار بدست از خود و بیگانه درد های فروان کشیدید، ولی  مردانه از مقدسات و کشور خویش دفاع کردید.

امروز هم شما قاطعانه در سنگر حق ايستاده اید و در کنار جوانان فداکار پولیس ملی قربانی میدهيد.

سپس علما و موسفیدان چهار منطقه نورستان بر اظهار خواسته ها و نیازمندیهای شان پرداختند که در راس این خواسته ها اعمار سرک است تا نورستان را به ولایات اطراف و از آن طریق به پایتخت متصل کند.

آنان می گفتند که از نورستان تا بدخشان 40 کیلو متر راه است، چرا مسوولان در این فاصله کوتاه سرک نمی سازند واین ولایت سرحدی را از این وضع که روزها مردم باید پیاده منزل بزنند تا به مناطق همجوار برسند، نجات نمی دهند.

آنان گفتند سه سال است که راه هاي ما بند است و دشمنان وطن راه گذاران را حلال کرده ، به شهادت میرسانند. گفتند که رییس جمهور کشور امر فوق العاده در این بابت داده بود، اما تاکنون کاری صورت نگرفته است .

 آنان از حکومت شکایت داشتند که چرا از احوال بیجا شده گان و خانه سوختگان و شهیدان کسی نمی پرسد؟

ریش سفیدان ولسوالی وامه شکایت داشتند که وقتی زن و مرد منطقه وامه به دفاع از حکومت با تروریستان خارجی و آدم کشان داخلی با سنگ، چوب و بیل، تبر پرداختند، حتی مواد غذایی به ایشان نه رسید.

اعتراض دیگر آنان به بی توجهي در حق 500 تن از افراد پولیس در آن ولایت بود که دوسال است که با دشمنان وطن میجنگند و زخمی ، شهید میدهند اما هنوز معاش شان پرداخته نه شده است.

شکایات ديگر شان از حضور نداشتن اردوی ملی در نورستان بود.

از جمله دیگر شکایات  شان نبودن عمارت برای دفاتر دولتی در مرکز و ولسوالي هاي نورستان، نیمه کاره ماندن ساختمان های دولتی برای مدت طولانی ، بی ثمر بودن پروگرام ايريا بيس که بیرون از نورستان مرکز دارد و اعضای آن حاضر نیستند به نورستان بيايند، بود. آنان خواهان بازشدن دفتر ایریابيس در شهر پارون مرکز نورستان شدند.

شکایت دیگر، نیمه کاره ماندن کانال تولید برق بود که اگر این ولایت سرد سیر به همین صورت فاقد برق باشد، جنگل های آن در معرض از میان رفتن خواهد بود.

آنان شکایت داشتند که ولسوالی غازی آباد نورستان از آن ولایت جدا شده و خواهان الحاق مجدد آن به ولایت نورستان شدند.

وزیر اطلاعات وفرهنگ به آنان اطمینان داد که عرایض شان را به حضور رییس جمهور و شورای وزیران تقدیم خواهد کرد و از خدمات والی نورستان الحاج تمیم نورستانی قدردانی به عمل آورد.

هیئت از کلینیک صحی پارون، ریاست اطلاعات وفرهنگ و دیگر موسسات دولتي و ساختمان های نیمه کاره دولتي نیز بازدید به عمل آورد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.