25 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاشتراک محمد اشرف غنی رییس جمهوری در مراسم هدیۀ قرآن کریم از سوی عربستان سعودی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 13قوس/ باختر
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز در مراسم هدیۀ صد‌هزار جلد قرآن کریم از سوی دولت عربستان سعودی در قصر چهار چنار ارگ برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر رییس‌جمهور ی در سخنرانی خود از این تحفۀ ارزشمند و عظیم ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم الحرمین و الشریفین پادشاه عربستان سعودی تشکر کرد و یکبار دیگر به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان به خاطر وفات برادر پادشاه سعودی، ابراز تسلیت کرد.
محمداشرف غنی، مناسبات افغانستان و عربستان سعودی را تاریخی، پایدار و دوستانه خواندو گفت که این صد هزار جلد قرآن عظیم‌الشان و تفاسیر چاپ‌شده به زبان‌های دری و پشتو، پس از ارزیابی و پلان دقیق، توزیع خواهد شد.
رییس‌جمهور افزود: خادم الحرمین الشریفین که در زمان جهاد برحق مردم افغانستان ولیعهد آن کشور بود، کمک‌های قابل ملاحظۀ به مجاهدین افغان کرده است.
وی با اشاره به بازسازی و مرمت مساجد عیدگاه، پل خشتی، شاه دوشمشیره و سایر مساجد گفت که برای اعمار و بازسازی مساجد ۴۰ میلیون دالر بودجه تخصیص داده شده است.
محمداشرف غنی گفت که اعمار مرکز امام ابوحنیفه(رح) زیر کار است و سایر مراکز دینی نیز بازسازی خواهند شد.
وی افزود که افغانستان تاریخ درخشان همزیستی، اتفاق و اتحاد مذاهب را دارد.
رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد که علما در رهبری و ثبات جامعه نقش قابل ملاحظه دارند.
وی فتوای متفقۀ علمای افغان را بی‌مثال دانست و نقش آنان را در صلح ارزشمند خواند و از موقف برحق علمای اندونیزیا، عربستان سعودی و خطیبان مکۀ مکرمه و مدینۀ منوره در خصوص صلح افغانستان، قدردانی کرد.
رییس‌جمهوری گفت که به نیازمندی‌های مالی علما توجه اساسی صورت می‌گیرد و در خصوص مدارس باید به یک نتیجۀ واضح برسیم؛ در مصرف منابع باید تجدید نظر صورت گیرد و منابع در جای‌های به مصرف برسد که نتیجۀ واضح در قبال دارد.
در این مراسم تاج‌محمد مجاهد معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف نیز صحبت کرد و از این هدیۀ معنوی متذکره و از توجه بی‌شایبۀ حکومت به ویژه رییس‌جمهور به مساجد، مدارس و علما ابراز قدردانی کرد.
همچنان جاسم محمد‌الخالدی سفیر عربستان سعودی مقیم کابل صحبت کردو گفت: ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی و خادم الحرمین و الشریفین خرسند است که بر اساس تقاضای رییس‌جمهوری، قرآن چاپ‌شده در مطبعۀ ملک فهد را به افغانستان هدیه می‌ کند.
وی گفت که عربستان سعودی و افغانستان روابط عمیق تاریخی و دیپلوماتیک استوار بر برادری اسلامی دارند و بر همین اساس، حکومت و ملت عربستان سعودی از سالیان متمادی در کنار مردم افغانستان ایستاده اند و در شرایط دشوار به افغان‌ها کمک کرده اند.
سفیر عربستان خاطرنشان کرد که کشورش خواهان امنیت، مصالحه، ثبات و پیشرفت افغانستان است و به منظور کمک به افغان‌ها، پروژه‌های انکشافی را در این کشور روی‌دست دارد. وی افزود که عربستان سعودی به همکاری‌های خویش با افغانستان متعهد است و به به خاطر مبارزه با حوادث طبیعی، به کمک برای مردم بی‌بضاعت تاکید دارد. ن/ ش

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.