09 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری: غاصبان، زورمندان و افراد مسلح غیر سرکوب شوند

رییس جمهوری: غاصبان، زورمندان و افراد مسلح غیر سرکوب شوند

کابل/ 9 دلو /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

اتاق تجارت و سرمایه گذاری: سر از فردا فی کیلوگاز مایع ۴۰ افغانی عرضه می شود

اتاق تجارت و سرمایه گذاری: سر از فردا فی کیلوگاز مایع ۴۰ افغانی عرضه می شود

کابل/ 9 دلو /باختر اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان در...

رییس جمهوری: حمایت از زنان و بلند بردن ظرفیت آنان وظیفۀ اساسی دولت است

رییس جمهوری: حمایت از زنان و بلند بردن ظرفیت آنان وظیفۀ اساسی دولت است

کابل/۹دلو/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوراسلامی افغانستان، امروز با گروه ماین...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتهشتمین کنفرانس قلب آسیا- پروسۀ استانبول برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۱۹ قوس/ باختر
هشتمین کنفرانس قلب آسیا- پروسۀ استانبول تحت عنوان "صلح، مشارکت و رفاه" با سخنرانی محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان برگزار شد.
به اساس معلومات مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در این کنفرانس که دیروز در شهر استانبول کشور ترکیه برگزارشد، برعلاوۀ رییس جمهوری، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه و کنندگان کشورهای اشتراک کننده و سازمان های بین المللی حضور داشتند.
رییس جمهوری در سخنرانی خویش با تشکر از اردوغان رییس جمهوری ، وزرا و رؤسای هیئت اشتراک کننده، گفت : ترکیه نقش بارز در بخش امنیتی افغانستان از سال ۲۰۰۱ بازی کرده ایت و تا امروز ادامه دارد و این کشور در عرصۀ همکاری های اقتصادی در کنار ما بوده است. 
رییس جمهور از تلاش های مشترک افغانستان با شرکای بین المللی در راستای اتصال منطقه یی یادآوری کرد و از آذربایجان، چین، قزاقستان، قرغزیستان، روسیه، تاجیکستان، هند، ترکیه و ترکمنستان برای  باز کردن دهلیزهای تجارتی و ترانزیتی به شمول راه لاجورد و راه ابریشم با چین تشکر کردو گفت که این دهلیزها افغانستان را قادر ساخت که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ یک میلیارد افغانی صادرات داشته باشد.
رییس جمهوری از هند و ایران به منظور مبدل کردن بندر چابهار به واقعیت تشکر کرد و از ایالات متحدۀ امریکا برای اینکه بندر چابهار را از تعزیرات بیرون کرد، نیز ابراز امتنان کرد.
رییس جمهور تصریح کرد که محصولات افغانستان به بازار های جدید رسیده است و جلغوزۀ افغانستان به چین صادر شد و همچنان میوه و سبزی ما به هند و میوۀ خشک ما به کانادا، فنلند، آلمان، بریتانیا و سایر کشورها صادر شد.
وی گفت: ما به هدف انتقال انرژی آسیای مرکزی به آسیای جنوبی یک گام نزدیکتر شده ایم، پایپ لاین تاپی به مرزهای افغانستان در هرات رسیده است و کار ساخت آن در کشور ما در سال آینده آغاز خواهد شد.
رییس جمهوری از عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی در عرصۀ امنیتی و گفتمان جامع در خصوص تجارت و سرمایه گذاری با افغانستان، تشکر کرد و افزود که در سفر اخیر خویش به پاکستان، دیدگاه همکاری های اقتصادی و آرزومندی حکومت و مردم افغانستان را به خاطر ضمانت برنامه های بزرگ اقتصادی منطقه یی و پروژه های تجارتی و ترانزیتی بیان کردم.
رییس جمهوری گفت که حکومات کشورهای اشتراک کنندۀ کنفرانس قلب آسیا، از کنفرانس توکیو در سال ۲۰۰۲ تا کنفرانس ژنیو در سال ۲۰۱۸، از افغانستان حمایت کردند که نقش مثبت در زندگی مردم افغانستان داشته است.
رییس جمهور از داکتر تتسو ناکامورا که دوست بزرگ مردم افغانستان بود، یادآوری کرد و گفت که او با کمک های انسان دوستانه اش، روحیۀ یک انسان واقعی را به نمایش گذاشت.
رییس جمهوری از تهدیدهای تروریزم فرامنطقه یی و سازمان های فرامنطقه یی جرمی به ویژه مواد مخدر به عنوان عوامل بی ثباتی، خشونت و ویرانی یاد کرده، گفت که این تهدیدات درازمدت به پاسخ های هماهنگ و مسوولیت پذیری مشترک نیاز دارد و من به این باورم که به استثنای موارد اندک، در این خصوص پاسخ ما به عنوان دولت ها، کُند، پراکنده و کوتاه مدت بوده است.
رییس جمهور محمد اشرف غنی با اشاره به اینکه افغانستان در قرون ۱۹ و ۲۰ یک پیوند گمشده درنظام زیربناهای بوده است  که آسیای مرکزی و جنوبی و شرق و غرب آسیا را با هم متصل می کند، گفت: اکنون افغانستان به عنوان اتصال دهندۀ آسیای بزرگ با استفاده از پایپ لاین های انتقال گاز و تیل، تمدید خط آهن و احداث شاهراه ها و شبکۀ فایبر نوری مبدل شده است که منفعت های فراوان را برای منطقه به ارمغان می آورد. وی در خصوص ظرفیت های افغانستان در عرصه های تولید انرژی آبی، آفتابی و بادی نیز صحبت کرد.
رییس جمهوری پیشنهادها خویش را در رابطه به اینکه چگونه با تهدیدها مبارزه مشترک صورت گیرد و از فرصت های انکشافی استفاده شود، بیان کرد و گفت که ما باید درس های را که از همکاری های منطقه یی و دولت سازی آموخته ایم، با همدیگر شریک کنیم.
رییس جمهوری افزود که با وقوع تراژیدی یازدهم سپتامبر، یک اجماع ویژۀ جهانی بخاطر افغانستان باثبات، دموکراتیک و مرفه به میان آمد و امروز منافع مشترک ما ایجاب می کند که اجماع خود را تجدید کنیم. ما مردم افغانستان می خواهیم که کشور خود را به عنوان بستر همکاری های منطقه یی و بین المللی، نه میدان رقابت های منافع کوتاه مدت و جنگ های نیابتی ویرانگر مشاهده کنیم.
رییس جمهوری تاکید کرد که نیاز است که  میزان و دورنمای همکاری خویش را در عرصه مبارزه با تروریزم گسترش دهیم. وی از شکست های پیهم داعش در شرق افغانستان و از بین رفتن رهبران القاعده یادآوری کرد و گفت که این رهبران القاعده، شهروندان خارجی به ویژه از کشور پاکستان بودند.
رییس جمهوری کشور گفت : تجربۀ شما در راستای مبارزه با فقر برای ما مهم است و از جامعۀ بین المللی خواست تا نهادهای تعلیمی، تحصیلی و تکنالوژی شان را از طریق آموزش از راه دور با افغانستان عیار سازند تا ما بتوانیم در عرصه تربیۀ سرمایۀ بشری بخاطر مدیریت منابع طبیعی و سرمایه که موقعیت در اختیار ما قرار داده، موفق شویم.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد که در هشت ماه گذشته نیروهای دفاعی و امنیتی ما از حالت دفاعی به حالت تهاجمی آمده اند و نه تنها فشار زیاد را بالای طالبان وارد کرده اند، بلکه هشت ولسوالی را که برای یک دهه در تسلط طالبان بود، از تسلط آنان خارج ساخته اند.
وی گفت که ما نیروهای خاص و کماندو را دو برابر و قوای هوایی خویش را سه برابر کردیم که در نتیجه ۹۶ درصد عملیات در سال جاری از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اجرا شد. وی افزود که در وزارت امور داخله امسال در حدود ۵۰ میلیارد افغانی صرفه جویی شد.
رییس جمهور با اشاره بر اینکه نیروهای امنیتی و دفاعی ما انتخابات ولسی جرگه و ریاست جمهوری را به گونه درست تامین امنیت کردند، گفت: ما امیدواریم که شفافیت انتخابات، اعتبار آن را حتمی کند و همچنان تکت های انتخاباتی از قوانین و مقررات کمیسیون مستقل انتخابات پیروی کنند.
رییس جمهوری از تلاش های صلح افغانستان به ویژه برنامه هفت ماده یی صلح یادآوری کرد و پیشنهادها ایجاد "گروه مشورتی متحدان" را که یک تیم کاری متشکل از کنندگان خاص یا مشاورین امنیت ملی باشد، مطرح کرد.
وی افزود: من از اعضای این گروه دعوت می کنم که در یک کنفرانس در کابل اشتراک کنند تا در خصوص تلاش های گذشته در زمینۀ صلح و درس های آموخته شده صحبت کرد و به یک اجماع بخاطر حرکت به جلو برسند.
رییس جمهوری همچنان گفت که حکومت ما بحیث یک بخشی از این گروه مشورتی، از شما خواهش می کند تا با ما در راستای میزبانی گفتمان میان افغانان که اطمینان از پابرجا‌بودن جریان گفتمان صلح و باز بودن مجراهای ارتباطی بین جوانب دخیل در جنگ است، همکاری کنید. 
رییس جمهور در اخیر سخنانش گفت که ما باید در برابر تهدیدهای  مشترک، یکجا ایستادگی کنیم و چشم براه آن هستیم که با شما مشترکاً کار کنیم تا گام های بعدی برای صلح برداشته شود.
در این کنفرانس رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز صحبت کرد و ضمن خوش آمدید به رییس جمهوری و سایر اشتراک کنندگان کنفرانس، گفت که اگر ما به هشت سال گذشته نظر اندازیم، خواهیم دانست که از آغاز پروسۀ استانبول تا اکنون به گونۀ درست پیش رفته ایم.
وی با یادآوری از قربانی های مردم افغانستان گفت که از تلاش های حکومت و مردم این کشور باید حمایت صورت گیرد و هرگز اجاره ندهیم که پیشرفت ها و دستآوردهای هژده سال گذشتۀ افغانستان، نابود شود.
رییس جمهور ترکیه تصریح کرد که ما باید حمایت و کمک های خود را از حکومت و مردم افغانستان نسبت به هر زمان دیگر بیشتر کنیم و افزود که صلح افغانستان باید به هر قیمت حمایت شود و مشترکاً تلاش صورت گیرد تا گروه های تروریستی در افغانستان نابود شوند و زمینه برای تطبیق پروژه های بزرگ منطقه یی و سرمایه گذاری های خصوصی در این کشور، فراهم شود.
اردوغان خاطرنشان کرد که ما از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمایت خویش را ادامه می دهیم و باید علیه مواد مخدر مبارزه کنیم و تا زمانی که نیاز باشد، باید در کنار افغان ها باشیم و از آنان حمایت کنیم.
رییس جمهور ترکیه گفت که پروسۀ استانبول چارچوب اساسی برای صلح و گسترش همکاری است و باید هدف ما این باشد که از این طریق به حل مشکلات و چالش های منطقه یی بپردازیم. 
وی افزود که در اتحاد برکت و در بی اتفاقی ناکامی نهفته است و ما می توانیم مشکلات منطقه یی را با همکاری مشترک حل کنیم و اگر همبستگی داشته باشیم و متفقاً عمل کنیم، این مشکلات به هر اندازۀ که باشد، می توانیم بر آن فایق آئیم.
رجب طیب اردوغان تصریح کرد که پروسۀ استانبول یک مدل بی نظیر همکاری منطقه یی است و این پروسه باید ادامه یابد .نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.