04 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نهاد جوانان آینده نگر، معین امورجوانان را تقدیر کرد

نهاد جوانان آینده نگر، معین امورجوانان را تقدیر کرد

کابل/ 3 حوت/ باختر هیئت رهبری نهاد جوانان آینده نگر، امروز...

مجموعه شعری " فراموشم مکن " روگشایی شد

مجموعه شعری " فراموشم مکن " روگشایی شد

کابل/ 3 حوت /باختر مجموعه شعری فراموشم مکن ...

اعلامیه‌ شورای امنیت ملی در مورد گزارش سالانه‌ یوناما در رابطه به تلفات ملکی

اعلامیه‌ شورای امنیت ملی در مورد گزارش سالانه‌ یوناما در رابطه به تلفات ملکی

کابل /۳ حوت/ باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان گزارش سال ۲۰۱۹...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

«نشست جوانان برای صلح» برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۷جدی/ باختر
نشست جوانان برای صلح با حضور مقامات بلندپایه حکومتی، استادان پوهنتون ها و محصلان از ۲۲ ولایت کشور به شمول کابل به ابتکار وزارت دولت در امور صلح و با همکاری پوهنتون خصوصی رنا در تالار وزارت دولت در امور صلح برگزار شد.
به گزارش آژانس باختر٬ ناجیه انوری، رییس عمومی ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت در امور صلح، نشست جوانان برای صلح را بستری برای دریافت دیدگاه‌ها و نظرات جوانان خواند و گفت که از نظرها، پیشنهادها و انتقادهای جوانان اشتراک‌ کننده این نشست در پالیسی‌های وزارت دولت در امور صلح استفاده خواهد شد.
وی ابراز داشت که جوانان متخصص و با دانش می‌توانند با ایجاد خلاقیت، عامل دگرگونی باشند. انوری تأکید کرد که اصل مشارکت از اجزای پالیسی وزارت دولت در امور صلح است و این وزارت با نهادهای اکادمیک، برنامه‌های مناسبی جهت تطبیق صلح طرح‌ریزی خواهد کرد و گفت که هر جوان باید رضاکاری برای صلح باشد.
عبدالخالق بالاکرزی، معین امور انسجام اقوام وزارت دولت در امور صلح٬ گفت که قربانیان جنگ همواره جوانان بوده‌اند و همین جوانان هستند که می‌توانند در روند صلح نیز نقش برجسته داشته باشند. وی از جوانان خواست که در مکاتب، پوهنتون‌ها و نهادهای علمی برای صلح، ذهنیت‌سازی کنند.
معین امور انسجام اقوام وزارت دولت در امور صلح همچنپان اظهارداشت که صلح پایدار با اشتراک جوانان و حضور آنان در این روند ممکن است؛ اما صلح یک روند زمانگیر است و باید سنجیده به پیش رفت.
محمد اجمل شاپور، معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در صحبت هایش گفت که همان‌گونه که جوانان در جنگ پیش شده‌اند، در روند صلح نیز می‌توانند پیش‌قدم باشند. وی از جوانان خواست که از روند صلح حمایت کنند؛ اما این مورد، زمانی ممکن است که بالای ظرفیت‌های علمی و کاری‌شان کار کنند.
سید مصطفی سعیدی، سرپرست پوهنتون رنا در این نشست گفت که آن پوهنتون خود را مکلف دانست که برنامه‌هایش منحصر به تحقیق و تدریس نباشد و من‌ حیث یک نهاد اکادمیک در روند‌های کلان ملی سهم داشته باشد.
سعیدی برکار روی صلح اجتماعی تأکید کرد و گفت که در بحث‌های صلح تنها روی ابعاد استخباراتی و سیاسی صلح بحث می‌شود؛ اما صلح اجتماعی در این بحث‌ها به باد فراموشی سپرده شده است.
وی علاوه کرد که پوهنتون «رنا» برای جنبه عملی دادن به این موضوع، مضمون ژورنالیزم صلح و مضمون صلح و حل منازعات را در نصاب درسی خود افزوده است.
سرپرست پوهنتون رنا گفت که این پوهنتون در کنار نهادهای دولتی خواهد ایستاد و برای بسیج محصلان ‌و کار علمی با وزارت دولت در امور صلح همکاری خواهد کرد.
عایشه خرم، نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۱۹ که مهمان ویژه نشست جوانان برای صلح بود، گفت که هرچند جنگ در افغانستان به نام جنگ علیه تروریزم و جنگ علیه اشغال خارجیان جریان دارد، اما در حقیقت این جنگ علیه کودکان و جوانانی است که هیچ سهمی در جنگ نداشته‌اند.
وی از رهبران حکومت خواست که با صداقت و واقع‌بینی، روند صلح را به نتیجه برسانند و از جریان رویدادهای صلح نیز باخبر شوند.
پس از سخنرانی‌ها، اشتراک‌کنندگان به هفت کمیته کاری تقسیم شدند و روی سوالات طرح‌شده بحث کردند و نتیجه بحث‌های‌شان را با اشتراک‌ کنندگان شریک کردند.
آنان به دو سوال پاسخ گفتند که نقش جوانان در روند صلح چیست و نیز عوامل و راه‌‌های حل جنگ و خشونت در محل زندگی‌شان چیست؟
در بخش جمع‌بندی برنامه نیز حازم اسفندیار، رییس عمومی مطالعات ساحه یی وزارت دولت در امور صلح گفت که جوانان یکی از محورهای وزارت دولت در امور صلح برای ایجاد وگسترش صلح هستند. وی با خطاب قرار دادن اشتراک‌ کنندگان گفت که شما اعضای وزارت دولت در امور صلح هستید و از نظرات شما در این وزارت استفاده می‌شود.
وی همچنان تأکید کرد که صلح را هیچ کسی جز خود افغانان آورده نمی‌تواند و این افغانان هستند که باید برای آوردن صلح کار کنند.
سرپرست پوهنتون رنا گفت که جوانان سفیران تغییر و صلح هستند؛ از همین‌رو نیاز است تا مضمون صلح و حل منازعات در نصاب تحصیلی کشور گنجانیده شود.
در پایان برنامه نیز تندیس‌های یادبود برای هفت اشتراک‌کننده برتر اهدا و تصدیق‌نامه برای اشتراک‌کنندگان توزیع شد. احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.