07 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسه شورای عالی ستره محکمه برگزار شد

جلسه شورای عالی ستره محکمه برگزار شد

کابل/۶حوت/باختر شورای عالی ستره محکمه امروز تحت ریاست قانونپوه سید یوسف...

قیمت ماسک در کابل بالا رفت

قیمت ماسک در کابل بالا رفت

کابل/ ۶ حوت/ باختر با ثبت اولین واقعه مثبت کرونا در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بارزس امریکا٬ مقام های کشورش رابه فریب کاری متهم کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۸  جدی/ باختر
جان ساپکو نماینده ویژۀ امریکا که بر بازسازی افغانستان نظارت دارد مقام های آن کشور را به فریب کاری در جنگ افغانستان متهم کرده است.
او به کنگرۀ امریکاگفته است که مقامات آن کشوردر طول جنگ ۱۸ ساله٬ در رابطه به افغانستان همیشه با اغراق عمل کرده اند وبه مردم دروغ گفته اند.
جان ساپکو، رییس سیگار٬در کمیته امور خارجۀ کنگرۀ امریکا گفت:« در سراسر مسألۀ افغانستان بوی تنفس وجود دارد.» مشکل اینجاست که حقیقتاً یک عامل دل‌سرد کننده است. ما انگیزه‌یی ایجاد کرده‌ایم که تقریباً مردم را به دروغ گفتن ملزم می‌کنیم.
او گفته است که مقام‌های امریکایی در مورد تعداد کودکان افغانستان که به مکتب می روند و دربارۀ دستآوردهای اساسی مردم افغانستان در داشتن امید به زند‌گی٬ به دروغ متوسل شده اند.
او تاکید دارد که مرض دروغ از حکومت های گذشته به حکومت ترامپ هم سرایت کرده است  و حالا ترامپ با خیالات مرم را فریب می دهد.
کنگرۀ امریکا در سال ۲۰۰۸ دفتر بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان را  برای نظارت بر بازسازی افغانستان  گماشت .
امریکا ادعا دارد که  از سال ۲۰۰۱، ایالات متحده بیش از ۱۳۲ میلیارد دالر برای نوسازی این کشور هزینه کرده است که خرج آن بیشتر از بازسازی اروپا پس از جنگ جهانی دوم بوده است.
رییس سیگار در حالی از دروغ و اغراق مقام های امریکایی در جنگ افغانستان سخن می گوید که مردم افغانستان قبل از این٬ امریکا را به جنگ بی هدف در کشور شان متهم کرده اند و گفته اند که امریکا در یک جنگ فرسایشی در افغانستان حضور یافته است  در حالی که هدف این جنگ٬ سرکوب هراس افگنی است مگرامریکا در این مبارزه ناکام است.
امریکا به افغانستان آمد که  دراین کشورمبارزه هدفمند در برابر هراس افگنان داشته باشد. مگر خاستگاه و پناهگاه های هراس افگنان را درهمسایگی افغانستان در جنوب این کشور نادیده گرفت.
در کنار آن در هنگام حضور امریکا در افغانستان٬ فساد اداری شاخه و پنجه پیدا کرد٬ کشت و قاچاق مواد مخدر در بالا ترین سطح خود رسید.
فعالان سیاسی و مدنی در افغانستان می گویند که غرب و امریکا برای بازسازی افغانستان کارهای زیر بنایی نکردند بل به آراستن وظاهر سازی توجه کردند و بیشترخیالی عمل کردند.
آنان می گویند: امریکا هیچگاهی درافغانستان۱۳۵ میلیارد دالر مصرف نکرده است بل اگر مصرفی هم کرده است بیشتربالای نیروی نظامی آن کشوربوده است٬معاش یک نظامی امریکایی چندین مرتبه بالاتراز معاش یک نظامی افغانستان است و در کنار آن٬ اردو و نهاد های دیگر این کشور در یک سطح ابتدایی تجهیز شده اند که نه تنها با کشورهای همسایه قابل مقایسه نیست بل در میدان جنگ باهراس افگنان نیز دچار مشکل اند.
در اصل فرزندان شجاع افغان در نهاد های دفاعی و امنیتی باانگیزه و روحیه حضور دارند ورنه از لحاظ امکانات در سطح پایین اند.
آگاهان سیاسی افغان می گویند که امریکا روی واقعیت ها در افغانستان حرکت نکرده است بل مصلحت ومنافع دوستان وپیروان قدیم خود ٬در افغانستان را مدنظر داشته است.
عدم توجه امریکا به مبارزه علیه هراس افگنی که هدف اساسی  آٖن کشور درافغانستان بود٬ باعث شد که حضور امریکا در افغانستان برای شماری از کشورحساسیت برانگیز شود که امروزافغانستان به میدان جنگ نیابتی شماری از کشورها که باامریکا مشکل دارند ویا امریکا با آنان مشکل دارد٬مبدل شده است.
نیاز است که امریکا در برخورد واستراتیژی خود با هراس افگنی درافغانستان تجدید نظر کند وتعریف تازه از هراس افگنی داشته باشد.  صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.