07 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام ريیس جمهور به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات

کابل/ 7 میزان /باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دسترسی به اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

رییس جمهوری: بدون بحث آزاد و تعریف و تشخیص مشکلات، راه حل سنجیده نمی شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 30 جدی /باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز، مشکلات و خواست باشندگان نواحی چهارم، دهم، یازدهم، پانزدهم و هفدهم شهر کابل را استماع کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری  به آژانس باختر ٬در ششمین نشست گفتمان ملی که در قصر سلام خانۀ ارگ برگزار شد، حاجی فدامحمد به نمایندگی از وکلای گذر، محمد نورانی به نمایندگی از علما، دیانا حبیب به نمایندگی از زنان، انجنیر محمد عظیم به نمایندگی از معارف و جوانان و حاجی زلمی لطیفی به نمایندگی از اصناف و بزرگان قومی صحبت کردند و از رییس جمهور بخاطر احداث بند سلما و بهره برداری سایر پروژه های اساسی، تشکر کردند.
آنان خواست ها، مشکلات و پیشنهادهای شان را در رابطه به ناامنی، برق، آب آشامیدنی، توجه به مساجد و علما، گزمه های دوامدار، غصب زمین، معتادین، جلوگیری از مواد مخدر، ترانسپورت شهری، تامین عدالت اجتماعی، تطبیق حدود شرعی و قوانین جزایی، اختطاف، سرقت، قتل، کانالیزاسیون، معارف، بورس های تحصیلی، صحت، حمایت از معارف، بندش راه ها، افزایش قیمت مواد سوخت و افشاسازی هویت مردمی که با پولیس همکاری می کنند، با رییس جمهور بازگو کردندشریک کردند.
سخنرانان ضمن ابراز خرسندی از کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی در خصوص توجه به شفافیت در استخدام معلمین، خواستار تسریع این روند شدند.همچنان آنان از توجه ویژۀ رییس جمهور به زنان و افتتاح  جادۀ جمهوریت، قدردانی کردند و برعلاوۀ تاکید بر تامین صلح و وحدت ملی، تلاش های شاروال کابل، قوماندان امینه و رییس معارف را مورد ستایش قرار دادند به دوام این تلاش ها تاکید ورزیدند.
رییس جمهور غنی پس از استماع صحبت ها و ضمن تشکر از بحث آزاد آنان، گفت که بدون تعریف و تشخیص مشکلات و بحث آزاد، راه حل سنجیده نمی شود؛ به همین منظور سلسلۀ گفتمان ملی را با باشندگان کابل آغاز کرده ام که در آینده تا ولسوالی ها وسعت می یابد.
رییس جمهور تصریح کرد که نظام متشکل از مردم است؛ اگر مردم از نظام رضایت نداشته باشند، نظام مشروعیت و مؤثریت خویش را از دست می دهد. باید ارادۀ محکم برای حل مشکلات داشته باشیم. وی افزود که برنامه  خویش را در رابطه به کابل، در نشست بزرگ مردم کابل که در تالار لویه جرگه برگزار می شود، شریک خواهد کرد.
رییس جمهور کشور گفت که مردم کابل از امنیت راضی نیستند و پولیس اعتماد خویش را نزد مردم از دست داده است، در این زمینه به اصلاحات و اقدامات اساسی نیاز است. وی افزود که پلان واضح امنیتی شهرکابل باید با مردم شریک ساخته شود.
رییس جمهور با اشاره به اعلان لیست غاصبان از سوی والی کابل، گفت که در مقابل غصب و غاصبان اقدامات جدی صورت گیرد. پس از اعلان لست غاصبان، در مدت دو هفته باید غاصبان ساحۀ غصب شده را تخلیه کنند، در غیر آن به صورت علنی محکمه خواهند شد.
رییس جمهور کشور به منظور حل مشکلات زنان، علاوه بر پیشنهاد ایجاد شبکۀ زنان کابل، به شاروال کابل هدایت داد تا سیت های اول موترها به زنان اختصاص یابد و راننده ها باید به زنان احترام قایل شوند.
وی با اشاره به مشکلات مکاتب، گفت: مشکل اساسی این است که وزارت معارف در گذشته در خدمت شاگردان و معلمان نبود. مکتب باید محور توجۀ تمام معارف باشد. وزارت، ریاست و نهادها، وسیلۀ اجرائیوی اند. سرمایه گذاری بالای کودکان و اصول تعلیمی ما، به اصلاح بنیادی نیاز دارد.
محمد اشرف غنی خطاب به مسئولین نهادهای مختلف، گفت که از شما برنامۀ واضح به منظور محو فساد در ادارات مربوطۀ تان می خواهم و در جلسۀ بزرگ شهریان کابل که قرار است برگزار شود، باید معلومات مفصل در رابطه به خدمات تان ارائه کنید.
رییس جمهور از اشتراک کنندگان نشست خواست که مشکلات شان را با جرئت و وضاحت شریک سازند و گفت که شهروندان کابل منسجم شوند و شیوۀ واضح مدیریت شهر را به میان آورند. وی افزود که اگر خدمات می خواهید، باید عایدات کابل به گونۀ مشروع افزایش یابد و این کلید به دست شماست. کابل باید به شهر مصئون و افتخارآفرین مبدل شود.عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.