07 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام ريیس جمهور به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات

کابل/ 7 میزان /باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دسترسی به اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

حکومت در هیچ میز مذاکره‌‌ یی بدون حضور زنان اشتراک نخواهد کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۴دلو/باختر
عبدالسلام رحیمی، نماینده خاص رییس ‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح در جلسه هماهنگی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح گفت( حضور زنان در هر میزی که روی صلح بحث می‌شود، ضروری است.)
یک منبع مطبوعاتی دفتر وزیر دولت در امور صلح به آژانس باختر خبر داد٬ جلسه هماهنگی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح با اشتراک 32 تن از زنان فعال عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و جامعه مدنی، از سوی وزارت دولت در امور صلح برگزار شد.
وزیر دولت در امور صلح در این جلسه گفت که نمایندگان حکومت در هیچ میز مذاکره‌‌ای بدون حضور زنان اشتراک نخواهد کرد  اگر زنان در روند صلح حضور نداشته باشند، کشور به مشکل دایمی سوق داده خواهد شد.
رحیمی تأکید کرد که وزارت دولت در امور صلح٬ مشارکت زنان را تسهیل خواهد کرد و به زنان زمینه بلند شدن آواز‌شان به گونه واحد را فراهم خواهد کرد.
نماینده خاص رییس ‌جمهور اظهار داشت که حکومت افغانستان از موقف زنان برای صلح حمایت می‌کند؛ از همین‌رو لازم بود تا جمعی ایجاد شود که در طرح سیاست‌های دولت اشتراک کنند و این جمع، مسؤول گرد آوردن زنان و نهادهای فعال، به منظور کار مشترک برای صلح است.
وی مبارزه دوامدار برای کاهش خشونت و دسترسی به صلح را برای هر شهروند لازمی دانست و گفت که این کار زمان‌بر بوده و مدت کوتاه عملی نیست.
وزیر دولت در امور صلح زنان افغان را متحدین و حامیان قوی نظام خواند .
ماری اکرمی، رییس  شبکه زنان افغان گفت که زنان نه‌تنها به حیث نمایندگان زنان افغان، بل به عنوان نمایندگان تمام افغان‌ها روی موضوع صلح کار خواهند کرد. وی بر حفظ استقلال زنان تأکید کرد و افزود که علاوه بر کار روی اجماع زنان برای صلح، باید روی ایجاد اجماع سیاسیون نیز کار شود.
ملالی شینواری مشاور رییس ‌جمهور گفت همان گونه که به کمک نظام، زنان حقوق‌شان را به دست آورده‌اند، از نظام نیز دفاع خواهند کرد. وی از وزارت دولت در امور صلح خواست تا هماهنگی امور مشارکت زنان به وسیله ایجاد سکرتریت در وزارت دولت در امور صلح اداره شود.
زینب موحد، استاد پوهنتون ابراز داشت که زنان افغان حاضر هستند تا با وزارت دولت در امور صلح برای پیشبرد این روند همکاری کنند.
ثریا صبحرنگ، عضو شبکه زنان افغان نیز با قدردانی از اقدام وزارت دولت در امور صلح به خاطر گرد آوردن زنان، گفت که مردم افغانستان طرح کاهش خشونت را نمی‌پذیرند و تجربه کشورهایی که مرحله جنگ را سپری کرده‌اند، نشان می‌دهد که نیاز است آتش‌‌بس اعلام شود تا قدم بعدی برای صلح برداشته شود.
وی گفت که جامعه مدنی بازوی قوی دولت است و این نهادها به ویژه زنان فعال جامعه مدنی، برای ایجاد اصلاحات با حکومت همکاری می کنند و صدای حکومت را در روند صلح رساتر خواهند کرد.
نگینه یاری، عضو خانه صلح افغانستان، با تأکید بر ایجاد صدای واحد برای صلح گفت که صلح سیاسی باید از صلح اجتماعی جدا مورد بحث قرار گیرد. وی گفت که حکومت روی صلح سیاسی کار خواهد کرد؛ اما نیاز است که جامعه مدنی در هماهنگی با دولت روی صلح اجتماعی کار کند.
زهرا یگانه، رییس  نهاد خانه سبز نیز کار روی صلح اجتماعی را مهم خواند و نقش زنان را در این عرصه پررنگ دانست.
نویده بیات، معاون کمیته علمی و امور فرهنگی غزنی از وزارت دولت در امور صلح خواست تا به نظرات و پیشنهادهای زنان ولایات به ویژه آنانی که در نقاط دوردست کشور زندگی می‌کنند، بیشتر توجه شود؛ زیرا آنان بیشتر از زنان شهرنشین، از جنگ و ناامنی متضرر هستند.
انارکلی هنریار، عضو مشرانوجرگه نیز گفت که روند صلح یک روند حساس است و باید محوریت و مدیریت آن به دست حکومت افغانستان باشد.
حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست گفت که برای پیشبرد امور صلح، نیاز به آدرس و هدف واحد است و نیاز است تا زنان خود مسایل مرتبط به زنان و صلح را رهبری کنند.
حبیبه سرابی، معاون شورای عالی صلح با بیان این که موجودیت نمایندگان زنان در روند صلح، ثبات حکومت را حفظ می‌کند، گفت در روند صلح کسی نباید به جای زنان تصمیم بگیرد.
وزیر دولت در امور صلح پس از شنیدن نظرات و پیشنهادهای اشتراک‌کنندگان گفت که حکومت نه‌تنها در صدد اداره و در اختیار گرفتن صدای اقشار نیست بلکه به خاطر بلند شدن صداها از آنان حمایت کرده و است. وی افزود که ایجاد یک ساختار برای واحد شدن صدای زنان در روند صلح ضرورت است تا مشارکت زنان افغان در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه ‌های صلح تسهیل شود.ختم/عبدالخالق

Last modified on ???? ، 4 ??? 1398 ، 11:46

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.