12 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری با والیان ولایت های زون شرق در رابطه به تدابیر مبارزه با ویروس کرونا صحبت کرد

رییس جمهوری با والیان ولایت های زون شرق در رابطه به تدابیر مبارزه با ویروس کرونا صحبت کرد

کابل/ 12 حمل /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغاانستان...

حسینه صافی : همه دروقایه و جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا با دولت و مردم همنوا و همکار باشند

حسینه صافی : همه دروقایه و جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا با دولت و مردم همنوا و همکار باشند

کابل/ 12 حمل /باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازمردم...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

افغانستان یک دستآویز تبلیغاتی در مبارزات اتتخاباتی امریکا

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۳۰  دلو / باختر
یک روزنامه چاپ امریکا از افغانستان به عنوان قرعه دونالد ترامپ در انتخابات اینده ریاست جمهوری امریکا یادکرده است .
واشنگتن پست نوشته است (افغانستان قرعه برد وباخت انتخاباتی رییس جمهور کنونی امریکا وپاکستان کلید ثبات افغانستان است.)
واشنگتن پست نگاشته است :امریکا جنگ های بسیاری را در طول چندین دهه از جنگ شبه جزیره کوریا گرفته تا ویتنام وعراق تجربه کرده است مگر  جنگ در افغانستان باهزینه بالا وتلفات زیادی به همراه بوده است در حالی که مردم امریکا مشکلات معین اقتصادی اجتماعی دارند و دیگر جنگ نمی خواهند.
به نوشته این روزنامه٬ نامزدان انتخابات در ریاست جمهوری امریکا خواست وتقاضای مردم شان را می دانند و مساله جنگ امریکا در بیرون ازآن کشور به یک دستآویز در مبارزات انتخاباتی مبدل شده است و هرکدام در پی گرفتن منفعت از این حالت است.
مردم امریکا می خواهند که دیگر فرزندان شان در بیرون از آن کشور کشته نشوند٬مگر ادارات استخباراتی ونظامی امریکا برنامه و دیدگاه خود را دارند و برای آنان صدای دیگران اهمیت ندارد.
مگرنامزدان انتخابات با اتکا به بیزاری مردم از جنگ ،وعده عقب نشینی را می دهندکه برای خود بستر سازی کنند.
ترامپ از این که مشکل افغانستان هنوز حل نشده است اظهارنا امیدی  می کند و از طرح خود برای بیرون کردن عساکر از افغانستان سخن می گوید.
واشنگتن پست می نویسداگر این طرح به سرانجام برسد ترامپ اعتبار گسترده کسب می کند چون توانسته است طولانی ترین جنگ امریکا را به پایان برساند.
اما اگر این طرح به سرانجام نرسد ،ترامپ دور جدیدی از جنگ داخلی در افغانستان را کلید زده است.
تنها ترامپ نیستکه در مبارزات انتخاباتی به مساله افغانستان چسپیده است٬ نامزدان حزب دموکرات هم در مبارزات میان حزبی افغانستان را دستور کار تبلیغاتی شان کرده اند٬در این میان جوبایدن که هشت سال معاون اوباما بود بیشتراز دیگران به مساله حضور نظامی امریکا در افغانستان تمرکز دارد٬طرح وبرنامه می دهد.
واشنگتن پست نگاشته است: افغانستان یک درس عبرت به ما داده است
افغانستان به یاد ما آورد که رییسان جمهور امریکا قول های زیادی به ما در مورد کسب موفقیت در افغانستان دادند اما هیچ کدام نتوانستند عمل کنند.
از گفته های واشنگتن پست برمی آید که افغانستان بیشتر به یک منبع تبلیغات در کار زار انتخابات ریاست جمهوری امریکا مبدل شده است.
در حالی که این کشور شرایط ناگوار دارد که پیامد آن در محدوده افغانستان باقی نمانده است جامعه امریکا و بسا از کشور های دیگر را نیز متاثر کرده است.
بهتر است که سیاست ورزان امریکایی با قضایای این کشور برخورد واقعبینانه داشته باشند و این کشور را تنها دستآویز تبلیغاتی در مبارزات انتخاباتی شان ندانند بل با مسوولیت پذیری عمل کنند  ودر یک برنامه جامع به فکر اعاده ثبات درافغانستان باشند که در کنار افغانان٬دیگر خون یک عسکر امریکایی هم نریزد و دیگر امریکا برای حفظ منافع خود مجبور نشود که یک هزینه بالای پولی را درافغانستان بپردازد.  صائم فرزانه

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.