14 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اطلاعیه شرکت برشنا

اطلاعیه شرکت برشنا

کابل 14 حمل باختر اطلاعیه شرکت برشنا به اطلاع عموم مشترکان رسانیده...

والیان در مبارزه بر ضد  ویروس کرونا

والیان در مبارزه بر ضد ویروس کرونا

کابل / 14 حمل / باختر متاسفانه شمار مبتلایان به بیماری...

رسیدن کاروان کمک های بشردوستانه ازبکستان به افغانستان

رسیدن کاروان کمک های بشردوستانه ازبکستان به افغانستان

مزارشریف/ ۱۴ حمل/ باختر کاروان کمک های بشردوستانه ازبکستان به کشور...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

وزیر امور خارجه امریکا: اجازه نمی‌دهیم که فرصت پیش آمده در افغانستان آسیب ببیند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن/ وی او ای/ 8 حوت/ باختر
وزیر امورخارجۀ ایالات متحدۀ امریکا با اشاره به پیشرفت‌ها در مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان گفت که به هیچ گروهی اجازه داده نخواهد شد که این فرصت بزرگ را آسیب برساند.
پمپیو روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در مقر وزارت امورخارجۀ امریکا گفت: "در آستانۀ یک فرصت بزرگ سیاسی قرار داریم و به هیچ گروه کوچکی که باور دارند این روند را تضعیف کرده می‌توانند، اجازه نخواهیم داد. شمار زیاد چنین گروه‌ها وجود دارند که تلاش دارند آنچه را به دست آورده‌ایم، آسیب برسانند. اجازه نخواهیم داد که چنین شود".
پمپیو با اشاره به یک هفته کاهش خشونت در افغانستان که به گفتۀ وی در دو دهۀ گذشته پیشینه نداشته است، گفت: "اگر و تنها اگر این (هفته کاهش خشونت) موفقانه باشد، ما توافقنامۀ امریکا-طالبان را در هماهنگی با حکومت وحدت ملی افغانستان، به تاریخ ۲۹ فبروری امضا خواهیم کرد."
هفتۀ کاهش خشونت در افغانستان شنبۀ گذشته آغاز شد و قرار است نمایندگان امریکا و طالبان در پایان این هفته، توافقنامۀ صلح را امضا کنند؛ توافقی که به گفتۀ  پمپیو زمینه را برای "خروج مرحله وار" قوای خارجی از افغانستان و آغاز "مذاکرات میان افغانان" فراهم خواهد کرد.
وزیر امورخارجۀ امریکا گفت که جنرالان امریکایی به این باور اند که بدون تخصیص منابع فوق العادۀ اضافی، پیروزی در جنگ افغانستان از طریق نظامی غیرمحتمل به نظر می‌رسد. او گفت: "همه طرف‌ها از جنگ خسته شده اند.ما به یک فرصت تاریخی برای تامین صلح در افغانستان دست یافته ایم که دستیابی به آن آسان نیست. باید از این فرصت استفاده کنیم."
اما  پمپیو تاکید کرد که طالبان باید به تعهدات شان، به ویژه در زمینۀ قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن پابند بمانند و به آن عمل کنند. او گفت: "ما ملزم به خروج از افغانستان نیستیم، مگر اینکه طالبان به هر عنصر این معامله (توافق صلح با امریکا) عمل کنند."
پیش از این، دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در یک کنفرانس خبری در هند از پیشرفت‌ها در مذاکرات صلح امریکا-طالبان ابراز خوشبینی کرد و گفت که شمار قوای امریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.
در حال حاضر حدود ۱۲ هزار نظامی امریکایی در افغانستان مستقر اند.
مایک پمپیو با اشاره به مذاکرات میان افغانان گفت که امریکا می‌خواهد که افغانان به مشکلات شان از مسایل اقتصادی گرفته تا وضعیت حقوق بشر و وضعیت زنان رسیدگی کنند و تمام گروه‌های سیاسی و مطرح در این روند دخیل باشند.
وزیر خارجۀ امریکا از ابراز نظر مشخص در مورد کشمکش انتخاباتی افغانستان پرهیز کرد اما گفت که تعهد امریکا این است که قانون اساسی افغانستان در عمل پیاده شود، انتخابات برگزار شود وانتخابات آزاد، عادلانه و قابل اعتماد باشد و شمارش آرای آن درست باشد.  فریده بابک

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.