23 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حمله طالبان بریك پوسته امنیتی درلوگر خنثی شد

كابل/ 23سرطان/ باختر سه طالب مسلح دیشب در یك...

یك طالب مسلح درحمله هوایی در ارزگان كشته شد

كابل/ 23سرطان/ باختر یك طالب مسلح دیشب در...

در درگیری های تازه در حومه شهر غزنی ؛ هفت مهاجم ازپا درآمدند

در درگیری های تازه در حومه شهر غزنی ؛ هفت مهاجم ازپا درآمدند

غزنی/ ۲۳ سرطان/ باختر هفت طالب مسلح در تازه ترین درگیری...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

محمد اشرف غنی نماز عید سعید فطر را در ارگ ادا کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 4 جوزا /باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز پس از معاینه قطعه تشریفات، نماز عید سعید فطر را در ارگ ادا کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر؛ در مراسم نماز عید که برعلاوۀ رییس جمهوری، حامدکرزی رییس جمهوری پیشین، داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، محمد یوسف غضنفر نماینده فوق‌العاده رییس جمهوری در امور توسعه اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر، قانون پوه سید یوسف حلیم قاضی‌القضات و رییس ستره محکمه، فرید احمدی لوی څارنوال، شماری از بزرگان سیاسی، مقامات ملکی و نظامی کشور و نمایندگان شورای ملی اشتراک داشتند، پس از ادای نماز با همدیگر مصافحه و عید مبارکی کردند.
بعد رییس جمهوری  در پیامی عیدی، فرا رسیدن عید سعید فطر را به ملت عظیم افغانستان تبریک گفت و مراتب تسلیت و غمشریکی خود را به تمام خانواده های شهدای ملکی و نظامی ابراز کرد و همچنان از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور و خانواده های آنان به خاطر فداکاری ها و قهرمانی شان در راستای دفاع از وطن، تامین ثبات و امنیت کشور قدردانی کرد و عید را برای آنان تبریک گفت.
رییس جمهور گفت: با تاسف که رمضان و عید امسال در حالی فرا رسید که آفت کرونا تمام جهان و کشور ما را جدا متاثر کرده است و ما که همه ساله در این جا در ایام عید میزبان ملت بودیم، امسال به خاطر جلوگیری از وبا که هم حکم شرعی دارد و رهنمایی وزارت صحت عامه است، تعداد را محدود کردیم .
رییس جمهور کشور به افزایش کرونا در کشور اشاره کرد و از هموطنان خواست که  بر اساس رهنمایی های وزارت صحت عامه مراسم عید را مختصر تجلیل کنند و از رفت و آمد های غیر ضروری خود داری کنند.
محمد اشراف غنی به تمام بیماران استدعای صحت عاجل و برای شهدا آرزوی بهشت کرد.
همچنان با ابراز امتنان از کارمندان صحی، داکتران، نرس‌ها و کارکنان بخش  خصوصی، گفت که نظر به فیصله کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به کارمندان صحی که در مبارزه با ویرویس کرونا مشغول اند، امتیازات خاص در نظر گرفته شده است.
رییس جمهوری با ابراز خوشنودی از صف واحد جمهوریت، از داکتر عبدالله عبدالله به خاطر پذیرفتن مسوولیت بزرگ شورای عالی مصالحه ملی تشکر کرد.
وی صلح را گم‌ شده ملت خواند و گفت که هدف اساسی صلح، تامین ثبات دایمی است و امسال شاهد صلح دوامدار که موجب ثبات شود، خواهیم بود.
رییس جمهوری کشور با استقبال از اعلام آتش ‌بس در سه روز عید از سوی گروه طالبان، گفت که من دیشب به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور امر کردم تا آن‌ ها نیز آتش را به صورت کامل رعایت کنند و حالت دفاعی را اختیار کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که عید امسال مانند عید دوسال قبل برای مردم روزهای شادی باشد.
رییس جمهوری تصریح کرد که به عنوان دولت مسوول می‌خواهیم گامی دیگری برداریم و اعلام می‌ کنم که روند آزاد سازی زندانیان طالب تسریع خواهد یافت .
وی همچنان از طالبان خواست تا سربازانی را که نزد آن‌ها زندانی است، به زودی آزاد کنند.
رییس جمهوری کشور گفت که شماری از حلقات به طالبان ازآتش بس فهم نا درست داده اند، که گویا آتش بس باعث تضعیف آنان می شود و اگر برای درازمدت آتش‌بس کنند وزن سیاسی شان را از دست می‌دهند.
اما، آتش‌بس که از سال‌ها به این سو موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان است، نشان قوت و توان است.
محمد اشرف غنی  طالبان را واقعیت جامعه خواند و گفت که جای تثبیت وزن میدان جنگ نه، بلکه میز مذاکره است.
وی افزود که جنگ برای ما، به خصوص برای زنان به جز بدبختی چیزی دیگری به ارمغان نیاورده است ، زنان افغان امروز در صف نخست اجماع سیاسی برای صلح، قرار دارند.
رییس جمهوری کشور گفت که صلح خواست ملی ماست، موافقتنامه صلح به افراد و گروه ها نه، بلکه به مردم افغانستان تعلق دارد و در نهایت ملت عظیم افغانستان خواهد بود که موافقتنامه صلح را تائید کنند.
رییس جمهوری از طالبان خواست که به مردم افغانستان صدمه نرسانند، چون هر کسی که زخمی و یا شهید می‌شود، یک داغ جبران ناپذیر است.
وی افزود که تمام علمای کرام به این نظر اند که این جنگ مشروعیت ندارد و راه حل اساسی آغاز مذاکرات است. 
هیئت همه‌شمول مذاکرات افغانستان که از ملت و دولت نمایندگی می‌کند، برای مذاکرات آماده است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد که به منظور بهبود وضعیت امنیتی در چهار هفته گذشته با قومندانان قول اردوها، قومندانان امنیه و روسای امنیت ملی ولایت ها به صورت جداگانه و تفصیلی صحبت کرده ام که شرایط نیروهای قهرمان ما بهبود یابد و از حمایت همه جانبه، برای ‌شان اطمینان دادم.
رییس جمهوری با تاکید گفت که یکبار دیگر تعهد می‌ کنم که حمایت معنوی و مادی از نیروها، مانند گذشته به صورت بهتر ادامه خواهد داشت، حمایتی که تجهیز و اعاشه سربازان ما بهتر از گذشته شود.
رییس جمهوری در پایان سخنانش، گفت که افغانستان باثبات باعث تامین ثبات و رفاه در منطقه می‌ شود.
همچنان روابط منطقه یی و همکاری‌های همه‌جانبه را کلید موفقیت آینده خواند و بالای تمام همکاران نزدیک و دور صدا زد که  در زمینه تامین صلح و‌ ثبات با دولت و ملت افغانستان، همکار دوامدار باشند. احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.