12 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوانفجاردرشهرمزارشریف رخ داد

دوانفجاردرشهرمزارشریف رخ داد

مزارشریف 11 سرطان باختر دوانفجار پی‌هم لحظاتی پیش درشهرمزارشریف مرکزبلخ رخ...

رئیس جمهوری در مجلس بزرگ مردمی لوگر، اشتراک و سخنرانی کرد

رئیس جمهوری در مجلس بزرگ مردمی لوگر، اشتراک و سخنرانی کرد

کابل 11 سرطان باختر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان...

طالبان یک معلم را درفراه به قتل رساندند

فراه 11 سرطان باختر طالبان یک معلم را امروز درحومۀ شهرفراه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

ستراتیژی مدون همه جانبه صلح نیاز است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

 

 کابل / 6 جوزا/ باختر

 تردیدی وجود ندارد که امروز بیش ازهر زمان دیگر، بهترین شرایط برای تامین صلح در کشور فراهم شده است. این وظیفۀ همۀ افغانان است که از این فرصت استفاده کنند و راه برای آغاز گفت و گوهای صلح و بالاخره تامین صلح در کشور هموار کنند.آنچه در این میان اهمیت تعیین کننده دارد، تدوین یک ستراتیژی همه جانبه است.

مفسر آژانس باختر به اهمیت تدوین ستراتیژی همه جانبۀ صلح پرداخته است ومی نگارد:

بحث خاتمه دادن به جنگ و تامین صلح درکشور، بحث تازه و جدید نیست. این بحث از زمان برگزاری اولین جرگۀ مشورتی صلح مطرح شد و برای این منظور،شورای عالی صلح نیز ایجاد شد. دومین جرگۀ مشورتی صلح که سال پار برگزارشد، نیز به این بحث ادامه داد. وزارت دولت در امور صلح تاسیس شد و همچنان در این اواخر در روشنی توافق سیاسی میان محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان و داکتر عبدالله عبدالله، شورای عالی مصالحه نیز ایجاد شده است که ریاست آن را داکتر عبدالله به عهده گرفته است. اما با وصف همۀ این گام ها وتدابیر، متاسفانه تا کنون از یک ستراتیژی مدون همه جانبه به خاطر رسیدن به صلح نشانه یی وجود ندارد. هر چند شورای عالی صلح مدتی روی یک سند کار کرد و به خاطر نهایی کردن آن گردهمایی های نظرخواهی در کابل و ولایت ها نیز برگزار کرد و بعد آن را رونمایی نیز کرد، اما چنین معلوم می شود که آن سند را نمی توان یک ستراتیژی همه جانبه عنوان کرد. بعد از آن که سند یادشده رونمایی شد، کسی از آن یاد نکرد و بر آن استناد نکرد.

وقتی یک ستراتیژی مدون رسیدن به صلح درمیان نباشد، معنایش این است که ما نمی دانیم در کدام سمت در حرکتیم، چگونه صلح می خواهیم و کدام اقدامات را باید انجام دهیم. درحقیقت ما در یک راه تاریک که خم وپیچ و همچنان انجام آن را نمی دانیم، در حرکتیم و این جز ضیاع وقت، انرژی و امکانات، ارمغان دیگری نمی تواند در پی داشته باشد. ما به هدف واضح، روشن، قابل محاسبه و دسترسی نیاز داریم. ما به راهکارهایی نیاز داریم که با واقعیت های جامعه افغانی و همچنان خواست های جامعۀ جهانی سازگاری داشته باشد. گام های تصادفی و سیاست های واکنشی، ما را به سرمنزل مقصود رسانیده نمی تواند. تنها یک ستراتیژی مدون همه جانبه می تواند ما را در این راستا به پیروزی برساند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان طرحی برای تامین صلح در کشور ارائه کرده است که ابعاد داخلی و خارجی بحث جنگ و صلح را دربر می گیرد. این طرح می تواند اساسی باشد، برای تدوین ستراتیژی همه جانبۀ رسیدن به صلح. این ستراتیژی باید دربرگیرندۀ همۀ ابعاد روند رسیدن به صلح باشد، مانند تامین آتش بس دایمی، خلع سلاح گروه های مسلح، جمع آوری سلاح، بازنگری قوانین کشور و همچنان بازنگری ساختار نهادهای دولتی، مسایل فرهنگی، آزادی بیان، حقوق بشر به شمول حقوق زنان، تعلیم و تربیه، اشتغال زایی، بازسازی زیرساخت ها، روابط خارجی و غیره. نهادهای مسوول و به ویژه شورای عالی مصالحه باید تدوین چنین ستراتیژی را در صدر وظایف خویش قراردهند. ن.ش.

 

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.