23 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

انفجاری درشهر ایبک مرکز سمنگان رخ داد

انفجاری درشهر ایبک مرکز سمنگان رخ داد

ایبک/ 23 سرطان/ باختر انفجاری نزدیک چاشت امروز درشهر ایبک مرکز...

 یک قومندان طالبان درزابل كشته شد

یک قومندان طالبان درزابل كشته شد

كابل/ 23سرطان/ باختر یك قومندان طالبان مسلح دیشب در درگیری با...

از وقوع  انفجار 11 حلقه ماین درمسیر شاهراه غزنی – قندهار جلوگیری شد

از وقوع انفجار 11 حلقه ماین درمسیر شاهراه غزنی – قندهار جلوگیری شد

كابل/ 23سرطان/ باختر نیرو های امنیتی ودفاعی ازوقوع انفجار 11 حلقه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کمیسیون حقوق بشر: رهایی زندانیان طالبان باید مسوولانه باشد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۱۳  جوزا/  باختر
کمیسیون مستقل حقوق‌بشراز دولت می خواهد که در رهایی زندانیان طالبان باید مسوولانه  عمل شود.
این کمیسیون نگران آن است که با رهایی زندانیان،حقوق شهروندان  کشور که به گونه یی در حوادث جنگی ووقایع تروریستی متضرر شده اند نا دیده گرفته می شود.
دولت تا کنون اضافه از دو هزار زندانی طالبان را از بند آزاد کرده است که همه آنان جرایم و عملکرد مشهود داشتند، پرونده شان تکمیل و معیاد حبس و مجازات شان روشن است.
کمیسیون حقوق بشر تاکید داردکه  روند رهایی زندانیان طالبان از سوی حکومت افغانستان باید مسوولانه باشد ونباید کسانی آزادشوند که  مرتکب جرایم جنگی و جرایم ضدبشری اند.
ذبیح‌الله فرهنگ، رییس نشرات و رسانه‌‌های کمیسیون مستقل حقوق‌‌بشر می گوید «بدون شک که برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان طبیعی است که زندانیان آزاد می‌شوند، اما بحث در این‌جا است، کسانی که آزاد می‌شوند آیا متهم به جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت هستند یا نه؟»
به همین ترتیب شماری از شهروندان نیز با رهایی زندانیان طالبان ، آنهم بدون ضمانت مخالف اند و تاکید دارند که رهایی زندانیان بدون یک راهکار دقیق تنها می تواند صف گروه های مسلح مخالف را تقویت کند.
این نگرانی ها در حالی بیان می شود که تا کنون اضافه از دو هزاز زندانی طالبان از بند رها شده اند در حالی که شمار آزاد شدگانی که گفته می شود نیروهای دولتی و در قید طالبان بوده اند کمتر از سه صد نفر است.
با این هم طالبان ادعا دارند که ۴۲۶ رها شده از سوی دولت با این گروه پیوندی ندارند وکسانی آزاد شده اند که جرم های جنایی داشته اند مگر در کنار طالبان آزاد شده اند ادعای که مسوولان حکومتی آن را رد کرده اند.
منابع در شورای امنیت ملی می گویند که رها شدگان با بررسی های دقیق و تثبیت این که وابسته گروه طالبان بوده اند از بند رها شده اند.
شماری از کار شناسان نظامی به این باور اند که در میان زندانیان طالبان ،شماری از زندانیان حزب اسلامی شاخه گلبدین حکمتیار نیز از بند رها شده اند شاید طالبان بر همین افراد ایراد گرفته باشند.
طالبان  تاکید دارند که تنها رهایی پنج هزار زندانی طالبان بر بنیاد فهرستی که این گروه به حکومت افغانستان سپرده اند، می تواند که راه را برای آغاز گفت و گو های میان افغانان و آتش بس هموار کند.
این نشان می دهد که طالبان در فکر ایجاد یک بهانه تازه و یک بازی تازه اند.
در حالی که مردم امیدوار اند که از این فرصت بهتر استفاده شود که راه برای گفت و گو ها میان افغانان باز شود. صائم


 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.