17 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

افغانستان با راه آهن به بندر چابهار ایران وصل می‌شود

افغانستان با راه آهن به بندر چابهار ایران وصل می‌شود

تهران/ وی او ای/ ۱۷ سرطان / باختر ایران کار ساخت...

وزارت داخله درمصرف تیل ومهمات صرفه جویی کرده است

کابل /17 سرطان /باختر وزارت امور داخله با آوردن اصلاحات دربخش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

سازمان ملل متحد از انشعاب جدید در گروه طالبان گزارش داده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۱۳  جوزا / باختر
یک گزارش سازمان ملل متحد حاکی است که یک جریان انشعابی در درون طالبان که مخالف توافق این گروه با امریکا است حزب جدیدی ایجاد کرده است.
ایجاد حزب جدید حزب ولایت اسلامی نام دارد.
رسانه های غربی گزارش داده اند که ملل متحد با نشر گزارش تازه‌ یی از موجودیت مخالفت‌ها میان طالبان در پیوند با توافقنامه صلح آن گروه با امریکا پرده برداشته است.
یک دسته نظارتی که از تعزیرات ملل متحد برطالبان وارسی می کند دریافته اندکه  طالبان بر قابلیت پیروزی توافقنامه دوحه تردید دارند و این باعث چند دستگی در آن گروه شده است که تعامل آنان را با مخالفان شان«دولت» دشوار می‌کند.
(روسیه و پاکستان هر دو خواستار رفع تحریم های سازمان ملل در برابر رهبران طالبان اند)
قطع رابطۀ طالبان با القاعده و دیگر گروه‌های دهشت افگن بخش عمدۀ دیگر توافقنامۀ امریکا-طالبان است، اما در گزارش ملل متحد آمده است که طالبان در جریان مذاکرات با ایالات متحده، با القاعده مشورت کرده اند و به آن گروه تروریستی از بقا و ادامۀ رابطۀ خود اطمینان داده است.
ملل متحد گفته است که از یافته‌های منابع استخباراتی چنین استنباط می‌شود که طالبان به عوض مخالفت با القاعده، روابط شان را با آن سازمان دهشت افگن تقویت بخشیده اند.
در این گزارش که ۲۹ می نهایی شده است ، آمده است که اگر شرایط توافقنامه طالبان با امریکا الزامی شود،طالبان به دو دسته تقسیم خواهند شد.
بر اساس این گزارش، حد اقل یک گروه از طالبان بلند پایه در مخالفت با توافق احتمالی صلح، گروهی جدیدی به نام "حزب ولایت اسلامی" تشکیل داده اند.
در این گزارش از منابع استخباراتی نقل شده است که گفته اند به دلیل مخالفت‌های روز افزون و هراس از واکنش‌های شدید، رهبری طالبان جزئیات کامل توافق با امریکا را افشا نکرده اند، به ویژه در مورد تعهد آن گروه برای قطع روابط با القاعده و سایر گروه های دهشت افگن خارجی دیگر،رهبری طالبان پنهان کاری کرده اند.
قبل از این شماری از رسانه ها گفته اند که متن اصلی توافق امریکا و طالبان همگانی نشده است بل مواردی از آن در اختیار رسانه ها و یا کشورهای قرار گرفته است.
منابع استخباراتی گفته اند که برخی از جنگجویان طالبان پس از آن این گروه را ترک کرده اند که در مورد طرز زندگی راحت برخی از رهبران شان در خارج آگاهی حاصل کردند.
طالبان و امریکا سوم حوت سال پار توافق صلح امضا کردند که در آن خروج نیروهای خارجی در یک چوکات زمانی مشخص شده است.
منابع امنیتی افغانستان و شماری از منابع استخباراتی در کشور های بیرونی گفته اند که این توافقۀ زمینه جدایی  میان طالبان را مساعد خواهد کرد و نا راضیان این توافق با داعش یکجا خواهند شد و یا هم مستقلانه عمل خواهند کرد و گزارش اخیر سازمان ملل متحد می رساند که زمان انشعاب و جدایی در گروه طالبان فرا رسیده است.
اولین انشعاب در میان طالبان در زمان اعلام مرگ ملا عمر صورت گرفت که ملاهبت الله رهبر کنونی طالبان در تبانی با ملا اختر محمد منصور رهبر مقتول گروه طالبان دو سال آن را مخفی نگهداشته بودند.
در آن زمان ملا رسول آخند و ملا عبدالمنان نیازی یک دسته انشعابی طالبان را در حوزه غرب افغانستان ایجاد کردند که بعد ملا رسول رهبر این شاخه طالبان از مسیر کویته نا پدید شد .
یک مقام پیشین امنیتی افغانستان ادعا کرد که رهبری طالبان دستخوش اختلافات شده اند و ملا یعقوب فرزند ملا عمر رهبری طالبان را در دست گرفته است و در ترکیب هیئت سیاسی این گروه در دوحه تغییراتی به میان آمده است.
این در حالی است که نشریه فارن پالیسی چاپ امریکا چند روز پیش گزارش داد که شماری از رهبران طالبان به کرونا مبتلا شده اند و ملا هبت الله در صحنه رهبری طالبان حضور ندارد و امور طالبان برادر و پسر ملا عمر به پیش می بردند. تحلیل  سیاسی

Last modified on ?? ???? ، 13 ???? 1399 ، 09:27

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.