خلیلزاد دربارۀ صلح افغانستان بامقام های پاکستانی گفت وگو کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 12 سرطان باختر
زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه امریکا برای مصالحۀ افغانستان پس از سفربه ازبکستان به اسلام اباد رفت وبا مقام‌های پاکستانی دیدار و گفت وگو کرد.
آژانس باختربه نقل از منابع خبری بین المللی خبرمی دهد که
دراعلامیۀ سفارت امریکا دراسلام آباد که امروزمنتشرشد، گفته شده است که خلیلزاد با مقام‌های پاکستان در خصوص صلح افغانستان صحبت کرد و از تلاش‌های اسلام‌آباد در پیش‌برد این روند قدردانی کرد.
خلیلزاد همچنان تامین صلح در افغانستان را برای ثبات و توسعۀ منطقه مهم عنوان کردو افزود که حکومت افغانستان و طالبان به آغاز مذاکرات بین‌افغانان نزدیک شده اند.
همچنان وزارت خارجۀ پاکستان با نشر اعلامیه یی از دیدار  خلیلزاد با شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ آن کشور خبرنیز داد.
در این دیدار قریشی از تداوم خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است و همچنان خواستار ادامۀ مبادلۀ زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان شده است.
قریشی همچنان از ایجاد تیم مذاکره‌کنندۀ حکومت و ایجاد شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان استقبال کرده است و گفته است که تمامی طرف‌ها باید خشونت‌ها را کاهش دهند.
در اعلامیه همچنان آمده است که وزیر خارجۀ پاکستان از تلاش‌های عناصر مخرب برای برهم‌زدن روند صلح افغانستان ابراز نگرانی کرده است و افزوده است که "باید جلو تخریب‌کنندگان روند گفت وگوهای بین‌افغانان گرفته
دراین حال محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز در مصاحبه یی با تلویزیون ملی گفت که به احتمال قوی نخستین مذاکرات حکومت افغانستان با طالبان در قطر برگزار خواهد شد.
رییس جمهوری از اندونیزیا، ازبکستان، آلمان، ناروی، روسیه و چین به عنوان کشورهایی نام برد که علاقه مند میزبانی مذاکرات صلح افغانستان اند. او گفت که در هفته‌های آینده با ۱۸کشور دوست و همسایۀ نزدیک و دور افغانستان در این مورد بحث می شود که اجماع منطقه‎ یی و بین المللی به میان آید.

Last modified on ??????? ، 12 ????? 1399 ، 17:53
back to top