23 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

32 میلیون دالر لیلام می شود

32 میلیون دالر لیلام می شود

کابل/ 23 اسد/ باختر دافغانستان بانک 32 میلیون دالر را در...

پاکستان از افغانستان خواست که  از فرصت صلح استفاده کند

پاکستان از افغانستان خواست که از فرصت صلح استفاده کند

اسلام آباد/ دی دان / 23 اسد / باختر شاه محمود...

آمر حوزه هشتم پولیس کابل از کار برکنار شد

کابل / ۲۳ اسد/ باختر آمر حوزه هشتم پولیس کابل ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نشست سه جانبۀ افغانستان، آذربایجان وترکمنستان به ابتکارمحمد اشرف غنی برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)


کابل 12 سرطان باختر
نشست سه جانبه میان رییسان جمهور کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان به ابتکار محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، قبل از ظهر امروز از طریق ویدیو کنفرانس برگزارشد.
در این ویدیو کنفرانس محمداشرف غنی رئیس جمهوری با خوش آمدید به الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان و قربان قلی بیردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، از حمایت های این دو کشور در زمینه های همکاری های همه جانبه و حمایت از دهلیز راه لاجورد تشکر کرد.
رئیس جمهوری کشوراز قربانقلی بیردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان به خاطر امتداد خط آهن به بنادر تورغندی و آقینه تشکر کرد و گفت:" از این راه ما میتوانیم به آذربایجان وصل شویم. همچنان از رئیس جمهوری ترکمنستان به خاطر ایجاد لابراتوارهای تست کرونا در بنادر اندخوی و تورغندی قدردانی کرد.
رئیس جمهورکشور همچنان از الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان به خاطر برگزاری نشست سران جنبش عدم انسلاک از طریق ویدیوکنفرانس به منظور هماهنگی بیشتر کشورهای عضو در خصوص مبارزه با ویروس کرونا، تشکر کرد.  
رئیس جمهور کشور با اشاره به پیشنهاد رئیس جمهور الهام علی اوف در رابطه به ایجاد کمیته کاری مشترک کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان، گفت که کمیته مشترک در سطح وزرای ترانسپورت سه کشور، در خصوص اتصال منطقه یی و انکشاف خط آهن، فایبر نوری و ترانسپورت کار می کنند و گزارش های ربع‌وار خویش را در سطح عالی به منظور حل مشکلات و جلوگیری از احتمال بیروکراسی، به رییسان جمهوری این سه کشور شریک خواهند کرد.
رئیس جمهورکشور گفت که افغانستان در بخش های تجارت و سرمایه گذاری، آماده کار مشترک بابخش های خصوصی آذربایجان و ترکمنستان است. وی افزودک" سرمایه گذاران و تاجران کشورهای آذربایجان و ترکمنستان در زمینه های سنگ مرمر و زراعت در افغانستان سرمایه گذاری کنند، زیرا ما پلان داریم که یک اعشاریه چهار میلیون هکتار زمین را آباد و قابل زراعت بسازیم.
رئیس جمهور کشور همچنان از رییسان جمهور  آذربایجان و ترکمنستان خواست که در کشورهای شان تسهیلات گمرکی برای تاجران افغان فراهم کنند. وی با اشاره به ارزش خط آهن، گفت:" افغانستان به خاطر انکشاف اقتصادی، به طول چهارهزار تا شش هزار کیلومتر خط آهن ضرورت دارد و همکاران بین المللی ما در این بخش آمادگی های خویش را نشان داده اند.
رئیس جمهور  تصریح کرد که افغانستان معادن بزرگ آهن دارد که در این بخش دولت ها وبخش های خصوصی کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان می توانند کار مشترک و سرمایه گذاری کنند. وی افزود که وزرای این سه کشور به خاطر سرمایه گذاری در بخش های مختلف، به گونۀ مشترک کار می کنند.
رئیس جمهورکشور گفت:" ما در افغانستان هشت بندر خشکه را معیاری خواهیم کرد و امریکا، اتحادیه اروپا و بانک انکشاف آسیایی به خاطر کمک دربخش تضمین های مالی آماده اند. وی افزود :" ما در بخش انکشاف انرژی، پیشرفت های خوبی داشته ایم و اطمینان داریم که در کنار پروژه تاپی، دهلیز انرژی از طریق افغانستان، به پاکستان و هند را ایجاد خواهیم کرد.
محمد اشرف غنی پیشنهاد قربان قلی بیردی محمدوف را در خصوص ایجاد دهلیز فایبر نوری مهم خواند و گفت که این کار در آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و حتی تا چین، تغییر مثبت می آورد.
رئیس جمهورکشور در پایان سخنانش گفت:" ما در خصوص مذاکرات صلح متعهد استیم و برای تامین صلح پایدار، جدی کار می کنیم. وزارت امور خارجه افغانستان در رابطه به مذاکرات صلح با وزیران ۱۸ کشور همسایه و کشورهای منطقه، نشست هایی انجام خواهد.
سپس الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان، ابتکار رئیس جمهوری اسلامی افغانستان را در رابطه به برگزاری نشست سه جانبه، ستایش کرد و گفت که این نشست میان سه کشور به خاطر بررسی همکاری کنونی و انکشافات آینده مفید است. وی افزود که آذربایجان با افغانستان و ترکمنستان روابط نزدیک دوستانه و تجارتی دارد و از سال ۲۰۰۲ به اینسو، سربازان آن کشور در چوکات نیروهای ناتو برای صلح و ثبات افغانستان کار می کنند.
رئیس جمهور آذربایجان گفت که بعد از یکجاشدن باکو با راه لاجورد درسال ۲۰۱۸، کارگوی تجارتی افغانستان از راه ترکمنستان به آذربایجان فرستاده شد. وی افزود که ویروس کرونا به کشور های ما مشکل بزرگ ایجاد کرده است و تاثیرات ناگور به میان آورده است که به خاطر جلوگیری آن، نیاز به هماهنگی، وحدت و کمک این کشورها است.
علی اوف گفت که آذربایجان در جریان شیوع  ویروس کرونا، در سطح بین المللی از دهلیزهای جنوبی و مرکزی به گونه عادی، اقدامات اضافی را در رابطه به داد و ستد تجارتی، انجام داده است. وی افزود که به خاطر انکشاف در زمینه های ترانزیت، ترانسپورت و داد و ستد تجارتی، کمیته مشترک وزیران ترانسپورت این سه کشور و دیگر وزیران مربوط، ایجاد خواهد شد.
در این نشست سه جانبه قربان قلی بیردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، برگزاری چنین کنفرانس ها را به خاطر هماهنگی بهتر، همکاری و ارتباط میان این سه کشور مهم خواند و گفت که کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان در راستای مبارزه با ویروس کرونا همکاری و هماهنگی بهتر داشته اند.
رئیس جمهور ترکمنستان گفت که به خاطر جلوگیری از ویروس کرونا، در مرزهای سرحدی شان تلاش های بیشتر انجام داده اند. وی افزود:" من از هر دو رئیس جمهور تشکر می کنم که به خاطر مبارزه بهتر با ویروس کرونا از ترکمنستان حمایت کردند.
قربان قلی بردی محمدوف گفت :" ما یک راهکار جدید  ایجاد کردیم که بر اساس آن هم پاسخگو باشیم و هم در رفت و آمد موتر ها در هفت کشور همسایه، محیط مصئون از شیوع ویروس کرونا داشته باشیم. وی افزود که به منظور انتقال بهتر کالاها و وسایل، کشورش با حمایت از معیاری سازی بنادر خشکه در بنادر آقینه و تورغندی، نقش فعال ایفا خواهد کرد.
رئیس جمهورترکمنستان گفت:" کشورهای ترکمنستان، افغانستان و آذربایجان مشترکات تاریخی و فرهنگی دارند و برای آن بیشتر کار خواهیم کرد. همچنان صلح و ثبات در منطقه و آگاهی مشترک برای این کشورها اهمیت زیاد دارد. وی بر موجودیت پالیسی واحد تعرفه در منطقه به خاطر داد و ستد و انتقال کالاها و ساده سازی پالیسی گمرکی تاکید ورزید.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور از اشتراک، سخنرانی ها و پیشنهاد های رییسان جمهوری ترکمنستان و آذربایجان تشکر کردو گفت:" آینده اقتصادی مشترک ما به همکاری همه جانبه ما و شما تعلق دارد.
در اخیر این ویدیوکنفرانس رئیس جمهورکشور از پیشنهاد ها به خاطر ایجاد کمیته کاری مشترک، پالیسی تعرفه، آسان سازی پروسه گمرکات، ترانزیت و همکاری ها، ایجاد مرکز لوژستیکی و زیربناهای عصری ترانسپورتی استقبال کرد و همکاری ها، اتصال و داد وستد را برای توسعه کشورها مهم دانست.
رئیس جمهوری کشور با اشاره به ارزش ترانزیت گفت:" افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان مراکز اتصال منطقوی اند. باکو و ترکمن باشی از بنادر خوب ما است و به تاجران سهولت های زیادی فراهم خواهد شد. وی افزود:" خط آهن برای ما ارزان و مهم است و از این طریق می توانیم تجارت خویش را بیشتر توسعه ببخشیم.
رئیس جمهوربا تاکید بر همکاری گمرکی هر سه کشور، مبادله معلومات را مهم خواندو گفت که به خاطر انسجام اقدامات مشترک و انتقال موثر  کالاها و وسایل بنادر آقینه و تورغندی آماده اند که با همکاری دولت وبخش خصوصی آذربایجان، مشترکاً کار کنند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.