رئیس جمهوری با سخنرانی خویش، نشست مشورتی تقویت اجماع برای صلح را افتتاح کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)


کابل /16 سرطان/ باختر
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز نشست مشورتی با نمایندگان کشورهای منطقه تحت عنوان "تقویت اجماع برای صلح" را که در رابطه به صلح و مذاکرات بین الافغانی به ابتکار دولت افغانستان برگزار شد، با سخنرانی خویش افتتاح کرد.
در این نشست که از طریق ویدیو کنفرانس به اشتراک نمایندگان حدود ۲۰ کشور منطقه، شریکان استراتیژیک افغانستان و سازمان ملل متحد، در ارگ انجام شد، ابتدا رئیس جمهوری به خاطر تلفات و چالش های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا، ابراز تاسف کرد و از کمک های جامعه بین المللی به افغانستان در راستای مبارزه با ویروس کرونا، سپاسگزاری کرد.
رئیس جمهور از کشورهای منطقه به ویژه اوزبکستان، ترکمنستان، آذربایجان، قزاقستان، هند، ایران و ترکیه که بنادر شان را به خاطر ترانزیت اموال تجارتی افغانستان باز نگهداشته بودند، تشکر کرد.
همچنان از پاکستان به خاطر باز نگهداشتن بازارها و دروازه های خویش جهت انتقال اموال و محصولات تجارتی افغانستان، نیز قدردانی کرد.
وی افزود که این نوع همکاری ها باعث شده است که افغانستان به مشکل کمبود مواد اولیه مواجه نشود و این تلاش ها نمونۀ خوب همکاری های منطقه یی است.
رئیس جمهوری خطاب به آنان گفت:" شما شرکای ما در عرصه های صلح، ثبات، ترقی و رفاه افغانستان استید. افغانستان با کشورهای منطقه رابطه دیرینه و تاریخی دارد و منافع مشترک ما این است که همکاری های خویش را بیشتر کنیم.
محمد اشرف غنی تصریح کرد که همۀ ما به تهدید تروریزم، شبکه های جرمی منطقه یی و افراط گرایی مواجه استیم. امنیت، ثبات و منافع، ما را با همدیگر وصل می کند. درک عقلانی هم این است که در کنار هم باشیم و افغانستان منحیث چهارراه همکاری های منطقه یی می تواند، نقش خوبی برای ثبات و رفاه منطقه ایفا کند.
رئیس جمهور از ایالات متحدۀ امریکا منحیث یکی از شرکای ثابت قدم افغانستان سپاسگزاری کرد و افزود که این کشور یکجا با افغانستان، تلاش های زیادی برای تقویت اجماع جهانی و منطقه یی به خاطرروند صلح انجام داده است.
رئیس جمهور گفت: دیدگاه ما این است که افغانستان مرکز آرامش و ثبات و چهارراه انکشاف و رشد منطقه باشد.
رئیس جمهور کشور در خصوص صلح گفت: اهداف پروسۀ صلح این است که افغانستان مستقل، دموکراتیک، متحد در صلح با خود، با منطقه و جهان با حفظ ارزش های گذشته به ویژه حفظ حقوق زنان و جوانان باشد.
وی اضافه کرد: ما ظرفیت و ارادۀ سیاسی داریم که به جنگ پایان دهیم و برای طالبان یک راه حل سیاسی پیشکش کردیم تا از خشونت دست بکشند.
رئیس جمهوری گفت که اجماع جهانی برای ختم جنگ وجود دارد و حمایت کشورهای منطقه و همسایه برای اجماع قوی منطقه یی، افغانستان را کمک خواهد کرد تا به اهداف صلح برسد.
رئیس جمهور تصریح کرد: صلح ما باعث ثبات و امنیت منطقه و جهان خواهد شد و برندۀ صلح، مردم افغانستان و منطقه خواهند بود. حمایت منطقه از یک نظام مردم سالار در افغانستان، همکاری های منطقه یی را مستحکم تر خواهد ساخت و به مردم ما فرصت خواهد داد که از منابع کشور خود نه تنها برای رشد اقتصادی افغانستان، بلکه برای منطقه استفاده کنند.
محمد اشرف غنی گفت که اگر صلح در افغانستان برقرار شود، کشورهای منطقه دو در صد رشد اقتصادی بیشتر خواهند داشت. وی افزود: اجماع منطقه یی و جهانی ما را کمک خواهد کرد که چارچوب موافقتنامه صلح ساخته شود و پلان عمل برای صلح، به نتیجۀ مطلوب برسد.
رئیس جمهور با اشاره به تهدیدات و خطرات در برابر صلح، گفت که اگر طالبان به جنگ ادامه دهند،روند صلح افغانستان با چالش های جدی روبرو خواهد شد.
محمد اشرف غنی خاطرنشان کرد که با تاسف میزان خشونت های فعلی در مقایسه با سال گذشته، بالاتر است. گزارش های اخیر سازمان ملل متحد نشان داد که طالبان هنوز به تعهدات خود عمل نکرده اندو با شبکه های تروریستی رابطه دارند.
رئیس جمهور از تعهدات حکومت افغانستان یادآوری کردو گفت که در پنج سال گذشته صلح را به یک گفتمان ملی مبدل کردیم و بدون وضع شرایط، پیشنهاد آغاز مذاکرات را کردیم.
وی افزود که آتش بس را پیشنهاد و هیئت همه شمول مذاکره کننده را ایجاد کردیم و همچنان شورای عالی مصالحه ملی را به میان آوردیم و اجماع قوی ملی در این خصوص ایجاد شد.
رئیس جمهور در رابطه به تبادل زندانیان گفت: در این عرصه گام های بزرگ برداشتیم که طالبان از خشونت دست بکشندو اسرای ما را رها کنند و به آغاز مذاکرات مستقیم تعهد کنند. همچنان آتش بس بشردوستانه را قبول کنند که شرایط بهتربرای ما در راستای مبارزه با ویروس کرونا فراهم شود، اما با تاسف خشونت ها بر مردم افغانستان افزایش یافت.
رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت: این اقدامات طالبان، اجماع ملی را خدشه دار می کند و این در حالیست که ما به صلح متعهد استیم.
////////////

back to top