16 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد قاسم حلیمی نامزدوزیر وسرپرست وزارت  ارشاد، حج و اوقاف تعیین شد

محمد قاسم حلیمی نامزدوزیر وسرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف تعیین شد

کابل / ۱۶ اسد / باختر ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست...

تیم امنیتی کابل روی امنیت مرکز جلسۀ فوق‌العاده برگزار کرد

تیم امنیتی کابل روی امنیت مرکز جلسۀ فوق‌العاده برگزار کرد

کابل / ۱۶ اسد، / باختر مقامات بلندپایۀ امنیتی کشور امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

طالبان فهرست بدیل ارائه کرده اند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۲۰ سرطان/ باختر
بعد ازآن که دولت افغانستان اعلام کرد که 592 زندانی طالب به دلایل واضح رها نخواهند شد، این گروه یک فهرست بدیل را برای حکومت افغانستان ارائه کرده است.
رسانه های داخلی و بین المللی به قول از منابع وابسته به طالبان گفته اند که پس از توقف آزادی حدود ۶۰۰ زندانی طالبان توسط دولت افغانستان، سردسته های این گروه فهرست تازه‌ یی را برای جایگزینی زندانیان طالب به دولت افغانستان ارائه کرده‌اند.
طالبان در آغاز روند آزاد سازی زندانیان این گروه از سوی دولت،یک فهرست پنج هزار نفری را سپرده بودند، مگر مقام های افغان گفتند که  از مجموع 5 هزار  زندانی طالبان 592 نفر از آنان آزاد نخواهند شد، زیرا  این اعضای طالبان به دلیل جرایم جنایی و اخلاقی زندانی شده‌اند.
مگر طالبان با ارائه نام نویس تازه تلاش دارند که روند رهایی زندانیان شان با تاخیر مواجه نشود.
دولت افغانستان  تاکنون 4 هزار و 19 زندانی طالب را آزاد کرده است و طالبان نیز از آزادی 732 نفر توسط این گروه سخن گفته اند، مگر منابع دولتی می گویند اکثریت رها شدگان از سوی طالبان افراد ملکی و شهروندان عادی اند.
با اعلام این که طالبان نام نویس بدیل از زندانیان شان را ارائه کرده اند ،  شورای امنیت ملی، اعلام کرده است که روند آزاد سازی طالبان ادامه دارد و تاکنون 4019 زندانی طالب از بند حکومت آزاد شده‌اند اما در رهایی 592 طالب دیگر حکومت ملاحظاتی دارد.
جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی گفت: «آن کسانی‌که مسایل حق‌العبدی دارند و یا در قاچاق موادمخدر دخیل اند، از این روند مستفید نمی‌شود.»
این نشان می دهد که دولت دراین مساله که کدام افراد از گروه طالبان باید رها شوند جدی است.
قبل از این  سازمان های دفاع از حقوق بشر و حقوق زنان تاکید داشته اند که عدالت نباید قربانی معامله های سیاسی شود.
رهایی 5 هزار زندانی طالبان یکی از پیش شرط های این گروه برای آغاز گفت وگو های صلح است در حالی که توافق امریکا و طالبان که در اوایل ماه حوت  سال پار امضا شد بر آغاز هر چه زودتر مذاکرات میان افغانان آن هم بدون قید و شرط تاکید شده بود.
دولت افغانستان امیدوار است تا مذاکرات میان افغانان در ماه جاری میلادی  آغاز شود.
این در حالی است که  روزنامۀ «دیلی تایمز» پاکستان گزارش داده است که ملاهبت‌الله، رهبر طالبان برای نفوذ بیشتر بر دفتر سیاسی این گروه  در قطر، چهار عضو دیگر شورای رهبری طالبان را به شمار اعضای این دفتر اضافه کرده‌است.
در این گروۀ چهارنفری یکی ازسردسته های  طالبان که قاضی شیخ عبدالحکیم نام دارد شامل است که احتمال دارد وی در آینده رهبری دسته مذاکره کننده طالبان را  به دوش گیرد.
این نشان می دهد که ملا هبت الله قبل از آغاز مذاکرات میان افغانان در فکر جابجایی مهره های نزدیکتر به خود در دفتر دوحه است . تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.