25 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سیلاب ها در کوریای شمالی جان ۲۲ نفر را گرفت

سیلاب ها در کوریای شمالی جان ۲۲ نفر را گرفت

پیونک یانگ/ وی او ای/ ۲۴اسد/باختر کمیتهٔ بین المللی صلیب سرخ...

مقامات امریکایی: میلیون‌ها دالر و صدها حساب دهشت افگنان ضبط شد

مقامات امریکایی: میلیون‌ها دالر و صدها حساب دهشت افگنان ضبط شد

واشنگتن/وی او ای/ ۲۴ اسد/ باختر وزارت عدلیه امریکا امروز ...

۷۴ سالگی تاسیس پاکستان زیر سایۀ کرونا تجلیل شد

۷۴ سالگی تاسیس پاکستان زیر سایۀ کرونا تجلیل شد

اسلام‌آباد / ایرنا /۲۴اسد/باختر پاکستانیان امروز ، هفتاد و چهارمین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

جلسۀ شورای عالی حاکمیت قانون و حکومتداری به ریاست رئیس جمهور برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 23 سرطان/ باختر
جلسۀ شورای عالی حاکمیت قانون و حکومتداری، عصر امروز به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس در ارگ دایر شد.
در این جلسه، روی گزارش سال مالی ۱۳۹۸ پیرامون تطبیق ستراتیژی ملی مبارزه با فساد اداری و نامۀ مشترک نهاد برابری زنان، فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر  هرات، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
ابتدا داکتر فضل محمود فضلی رئیس عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری، معلومات عمومی در مورد پیشرفت در تطبیق معیارها و یا اهداف استراتیژی مبارزه با فساد اداری ارائه کردو گفت:" این یک دستآورد بسیار مهم است که ۸۹ در صد از معیارهای استراتیژی مبارزه با فساد اداری را در سال مالی ۱۳۹۸ تطبیق کردیم و نکات اساسی و مهم این استراتیژی را برای کنفرانس جینوا مدنظر می گیرم.
بعداً رئیس سکرتریت ویژه مبارزه با فساد اداری معلومات همه جانبه و مرحله وار از تطبیق استراتیژی مبارزه با فساد اداری، به جلسه ارائه کرد.
رئیس جمهوری پس از استماع نظریات اشتراک کنند گان به تمامی ادارات دولتی که شامل استراتیژی مبارزه با فساد اداری استند، هدایت داد که در تطبیق معیارهای متذکره هرچه عاجل اقدام کنند و به صورت هفته وار گزارش خویش را به جلسات شورای عالی حاکمیت قانون و حکومتداری ارائه کنند.
همچنان رئیس جمهور در مورد فورم ثبت دارایی های ماموران بلند رتبۀ دولتی و وکیلان پارلمان اشاره کردو گفت که ماموران بلند رتبۀ دولتی و وکیلان پارلمان به زودترین فرصت، دارایی های خویش را به ثبت برسانند.
به همین ترتیب شورای عالی حاکمیت قانون و حکومتداری فیصله های ذیل را نیز اتخاذ کرد:
- هر اداره دولتی و یا نهاد مستقل که ادارات دولتی را مورد تفتیش و بررسی قرار داده است باید گزارش های شان را در جلسه شورای عالی حاکمیت قانون و حکومتداری ارائه کند، و باید سیستم گزارشدهی و نحوۀ تطبیق این گزارش ها طبق پلان عملی شود که روند شفاف شود.
- طی سه ماه آینده تمام قرارهای څارنوالی در وزارت داخله باید مورد تطبیق قرار گیرد.
- بخش های حقوقی وزارت عدلیه و قضایای دولت مورد بررسی و نظارت همه جانبه قرار گیرند.
- اداره عالی بازرس موظف است که هر اتهامی را که بر ماموران عالی رتبۀ دولتی وجود دارد، مورد بررسی قرار دهد و اگر اتهام ثابت شود، باید اصل مجازات مدنظر گرفته شود.
- ادارات دولتی از نحوۀ چگونگی مبارزه با فساد اداری به مردم و رسانه ها اطلاع دهی کنند، سیستم گزارش دهی در ادارات دولتی باید به صورت واضح و شفاف شکل بگیرد و هر اداره مکلف به پاسخگویی است.
سپس موضوع نامۀ مشترک نهاد برابری زنان، فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر هرات را یکتن از فعالان مدنی آن ولایت به جلسه ارائه کرد و از مشکلات و چالش های فراراه زنان در آن ولایت یاد آوری کرد.
رئیس جمهور از فعالیت نهادهای مدنی استقبال کردو گفت :" مشکلات و چالش های شما به زودترین فرصت حل می شود و از تطبیق و حاکمیت قانون برای شما اطمینان می دهم.
در قسمت مشکلات و نگرانی های فعالان مدنی هرات به ستره محکمه کشور و والی هرات وظیفه سپرده شد که مشکلات زنان هرات را در روشنایی قانون اساسی کشور حل کنند و تعبیر از حاکمیت قانون را انجام دهند.
جلسه در این خصوص فیصله های ذیل را صادر کرد:
- معاونت اول ریاست جمهوری، ولایت هرات را در صدر کارهای خویش در قسمت تطبیق میثاق امنیتی قرار دهد.
- قاضی القضات تعبیر حاکمیت قانون در مورد آنچه در نامه ذکر شده را شریک سازد.
- مسوولان امنیتی و شاروالی هرات مؤظف شدند که موضوع امنیتی زنان و فعالان مدنی رابررسی کنند.
- اداره لوی څارنوالی در هماهنگی با وزارت امور داخله،  بررسی واضح از ظرفیت و تعهد همکاران بخش امنیتی در ولایت هرات را انجام دهند.
///////

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.