25 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سیلاب ها در کوریای شمالی جان ۲۲ نفر را گرفت

سیلاب ها در کوریای شمالی جان ۲۲ نفر را گرفت

پیونک یانگ/ وی او ای/ ۲۴اسد/باختر کمیتهٔ بین المللی صلیب سرخ...

مقامات امریکایی: میلیون‌ها دالر و صدها حساب دهشت افگنان ضبط شد

مقامات امریکایی: میلیون‌ها دالر و صدها حساب دهشت افگنان ضبط شد

واشنگتن/وی او ای/ ۲۴ اسد/ باختر وزارت عدلیه امریکا امروز ...

۷۴ سالگی تاسیس پاکستان زیر سایۀ کرونا تجلیل شد

۷۴ سالگی تاسیس پاکستان زیر سایۀ کرونا تجلیل شد

اسلام‌آباد / ایرنا /۲۴اسد/باختر پاکستانیان امروز ، هفتاد و چهارمین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

رئیس جمهوری: سمنگان جزء لاینفک انکشاف سراسری افغانستان است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۱۱ اسد /باختر

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز در راس یک هیئت عالی رتبۀ دولتی به منظور بررسی وضعیت عمومی سمنگان، به شهر ایبک مرکز آن ولایت سفر کرد.

در این سفر رئیس جمهور را امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی، مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله، محمد یاسین ضیا لوی درستیز وزارت دفاع ملی، احمدضیا سراج رئیس عمومی امنیت ملی، شمیم کتوازی رئیس اداره مستقل ارگان های محلی، سرپرستان وزارت های معارف و امور زنان و شمار دیگری از مسوولان دولتی، همراهی کردند.

رئیس جمهور پس از مواصلت به شهر ایبک، ابتدا از محل رویداد تروریستی اخیر در آن شهر در حالی دیدن کرد که تورن جنرال سید امیرشاه سادات رئیس امنیت ملی سمنگان، به وی معلومات ارائه می کرد.

سپس رئیس جمهور و هیئت همراهش در جلسۀ بزرگ مردمی که در تالار مقام ولایت برگزار شد، اشتراک کرد و خواست ها، پیشنهادها و مشکلات  بزرگان، متنفذان و اقشار مختلف مردم آن ولایت را استماع کرد.

ابتدا محمد داوود کلکانی والی سمنگان صحبت کرد و با بیان خوش آمدید به رئیس جمهور و هیئت معیتی اش و تبریکی عید سعید اضحی، گفت: سمنگان به مثابۀ افغانستان کوچک است که اقوام مختلف مردم در آن زندگی می کنند.

وی افزود که مردم سمنگان زراعت پیشه اند و مشکلات اقتصادی و امنیتی دارند و معادن زغال سنگ سمنگان به گونۀ غیرقانونی استخراج می شود و مردم آن ولایت از آن هیچگونه امتیازی به دست آورده نمی توانند.

والی سمنگان در مورد مشکلات کم آبی و احداث سرک ها درآن ولایت، یادآوری کردو گفت که امتیازهای ولایت درجه دوم به آن ولایت که قبلارییس جمهوری آن را از درجه سوم به درجه دوم منظور کرده است، تا هنوز داده نشده است. کار احداث بند آب کلی دوباره آغاز شود و در قسمت امنیت معادن زغال سنگ وجلوگیری از قاچاق آن توجه جدی صورت گیرد.

بعدآ روح الله حبیب، محمد علی بهار، خانم نسیمی، حاجی فیض الله، عبدالستار قاسمی،  نماینده جوانان و کوچیان، نورالدین نیکجو، نفیسه اعظمی، نورالله مهمند، شکیلا حنفی، عبادالله مجاهد، حاجی محمد مسعود، پوهنمل محمد نظری و شمار دیگری به نمایندگی از تمام ولسوالی های سمنگان و ناحیه های شهر ایبک، صحبت کردند.

آنان خواست ها و پیشنهادهای شان را در مورد تامین امنیت، توجه به معارف، احداث سرک ها، افزایش در تشکیل واحدهای اداری، تامین امنیت شاهراه ها، توجه به محیط زیست و کشت و زراعت، مدیریت  آب بلخآب، استخدام زنان و جوانان در ادارۀ محلی و در مجموع ساختار حکومتی، ایجاد سردخانه های معیاری، احداث کلنیک ها به ویژه در ولسوالی فیروز نخچیر، بازاریابی به محصولات زراعتی، انرژی برق، توجه به کوچیان، رفع کمبود معلمان و کتاب های درسی، پایان دادن به نقش سمبولیک زنان در روند صلح، توازن در بست های دولتی، توزیع کتاب های ازبکی برای مکتب ها، ازدیاد پوهنځی های جیولوجی و معدن، وترنری و دیپارتمنت های پشتو و ازبکی در چوکات موسسۀ تحصیلات عالی سمنگان، ایجاد فارم تحقیقات زراعتی، ارتقای موسسه تحصیلات عالی سمنگان به پوهنتون، توجه به معلولان و افزایش در تشکیل نهادهای امنیتی و دفاعی مستقر در سمنگان، با رئیس جمهور شریک کردند.

سپس امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور صحبت کرد و از مردم سمنگان به خاطر این که خواست های اساسی شان را در مورد توسعۀ اقتصادی و تامین امنیت در آن ولایت، مطرح کردند، تشکر کرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: روحیه صمیمیت میان اقوام و خواست های تان به ویژه در عرصه های انرژی برق، ارتقای موسسه تحصیلات عالی سمنگان، ایجاد سردخانه ها، توجه در زمینه زراعت و مالداری و رشد زبان ازبکی، قابل تمجید است.

رئیس جمهوری پس از استماع صحبت ها و پیشنهادهای آنان، گفت: ما با تواضع خدمت تان آمده ایم، زیرا در جمهوریت مردم اصل و ریشه اند.

وی با تشکر از اقشار مختلف مردم به خاطر حمایت شان از جمهوریت و نظام جمهوری اسلامی افغانستان، گفت که سمنگان نمونه یی از یک افغانستان کوچک است و مثال همبستگی و همزیستی تمام مردم ما است.

رئیس جمهور گفت: من برای همدردی و ابراز تسلیت به خاطر رویداد تروریستی ۲۳ سرطان در شهر ایبک، آمده ام. وی با قدردانی از شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی، به رئیس عمومی امنیت ملی هدایت داد که پیشنهاد خود را به خاطر تقدیر مادی و معنوی منسوبان این نهاد در  سمنگان، ترتیب کند.

همچنان رئیس جمهور به مسوولان مربوط دستور داد که در قسمت بازسازی ساختمان های ریاست امنیت ملی و شاروالی سمنگان که در حادثۀ تروریستی متذکره آسیب دیده اند، به زودی اقدام کنند.

رئیس جمهوری گفت: وقتی به سمنگان می آیم، تهمینه مادر سهراب به یادم می آید که چه دلاور مردی را در دامان خویش پرورش داد. حماسه های سمنگان در تاریخ شهرت خاص دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر این که سمنگان جز لاینفک انکشاف سراسری افغانستان است، گفت: در زمینۀ آب سمنگان تا اخیر امسال تصمیم گرفته می شود. تمام بندهای آبگردان در شش ماه بررسی می شود و برای سمنگان چهار بند مدنظر گرفته خواهد شد.

وی با تاکید گفت: آب ما آبروی ماست، به ما تعلق دارد و آن را مدیریت می کنیم و کار احداث سرک درۀ صوف- بامیان را شدت می دهیم. من بالای افغانستان و مردم آن به ویژه زنان و جوانان باور دارم و معادن آن را انکشاف می دهیم.

رئیس جمهور گفت که در مدت شش ماه سرک ها مدیریت می شود و به معادنی که از کلیدی ترین سرمایه های افغانستان است، توجه صورت می گیرد.

رئیس جمهوری همچنان گفت که به امنیت معادن توجه می شود و در عرصۀ زراعت در مدت چند هفته پلان انکشاف اقتصادی به ملت افغانستان ارائه خواهد شد.

وی افزود: به تولیدات عمدۀ زراعتی وباغداری به ویژه مدیریت انگور، توجه خاص صورت می گیرد. ۱۵ هزار بست جدید برای معلمان در دو هفته آینده به اعلان سپرده می شود و در آن ولایت های کمتر انکشاف یافته به ویژه سمنگان در صدر قرار خواهند داشت

رئیس جمهوری گفت که روند تعیین یک معاون زن در هر ولایت کشور را وزارت امور زنان، اداره مستقل ارگان های محلی و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی براساس معیارها به پیش می برد و این رونددر سه ماه آینده تکمیل می شود و زنان سمنگان از میان شان یک معاون والی خواهند داشت.

رئیس جمهور کشور خطاب به معلولان گفت: من برای شما، افراد دارای توانایی های مختلف می گویم، دولت حسابده وجود دارد، بناً به شما توجه می شود. وی افزود که در افغانستان سه طبقه مردم ده نشین، شهری و کوچی وجود دارند و از این که کوچیان در چهل سال گذشته محرومیت زیادی متقبل شده اند، به آنان از طریق وزارت انکشاف دهات و سایر اداره های ذیربط، توجه صورت می گیرد.

رئیس جمهوری گفت که ضرورت است که تمام مردم افغانستان همدیگر را درک کنند، کوچی به تمام اقوام افغانستان تعلق دارد و این یک شیوۀ زندگی است.

رئیس جمهور با تاکید بر این که هیچ بخشی از مردم سمنگان در ادارۀ محلی محروم نماند، گفت که برنامه های دولت، ملی است و هر ولایت، ولسوالی و قریه در آئینۀ آن خود را خواهد دید. برنامه های میثاق شهروندی و دسترخوان ملی از نمونه های آن می است.

رئیس جمهور کشور از مردم خواست تا تذکره الکترونیکی بگیرند و به انکشاف منابع داخلی افغانستان تمرکز کنند. وی افزود: آیندۀ شمال افغانستان به آسیای مرکزی مرتبط است و پروژه های بزرگ منطقه یی در جریان است و ما باید خود را در چارچوب یک منطقۀ بزرگ مشاهده کنیم.

رئیس جمهوری در اخیر سخنانش گفت که تصمیم  نهایی در خصوص صلح را ملت افغانستان می گیرد و لویه جرگۀ مشورتی به زودترین فرصت در این زمینه، تدویر خواهد یافت.#

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.