31 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

یک پولیس در پیوند به اخاذی بازداشت شد

یک پولیس در پیوند به اخاذی بازداشت شد

کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر یک ساتنمن پولیس به ارتکاب اخاذی، توسط...

کمربند امنیتی کابل توسعه پیدا می کند

کمربند امنیتی کابل توسعه پیدا می کند

کابل/ ۳۱سنبله/ باختر با تشدید فعالیت های تروریستی و ازدیاد...

حملۀ طالبان در بامیان عقب زده شد

حملۀ طالبان در بامیان عقب زده شد

بامیان/ 31سنبله/ باختر حملۀ طالبان در ولسوالی شیبر بامیان امروز عقب...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اجماع مردم برای رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، از دلایل اصلی برگزاری جرگه است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۳ اسد / باختر

 سخنگوی رییس جمهور می گوید: یکی ازدلایل اصلی یی که حکومت افغانستان تصمیم گرفته است، جرگۀ مشورتی برگزار شود، اجماع مردم افغانستان برای رهایی ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالبان است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری که امروزدر یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت- ادارۀ ارتباطات عامه واستراتیژیک ریاست جمهوری، صحبت می کرد،درکنارنکوهش حملۀ تروریستی در ننگرهار، تأکید کرد که اهداف اساسی برگزاری جرگۀ مشورتی، تصمیم گیری در مورد چگونگی رهایی ۴۰۰ زندانی باقیماندۀ گروه طالبان، مشورت در مورد آیندۀ افغانستان، ارزش های نوزده سال پسین، نظام جمهوری، جمهوریت وارزش های وابسته به آن و اولویت های انکشافی حکومت افغانستان است که با مردم افغانستان شریک خواهد شد.

صدیقی گفت: همانگونه که رییس جمهوری بارها تأکید کرده است، هیچ تصمیمی برخلاف خواست و نظر مردم افغانستان نخواهد گرفت، از همین رو لازم می داند که تمام خطرها و فرصت های آینده را در روند صلح افغانستان، به مردم توضیح دهد و برای دریافت نظریات، مشورت و دیدگاه های مردم، لویه جرگه برگزار کند.

سخنگوی رییس جمهور افزود: با وجود آن که حکومت افغانستان در توافقنامۀ طالبان با امریکا، هیچگونه تعهدی نداشته است، اما به خاطر آن که مذاکرات صلح به زودی آغاز شود، براساس فهرست ارائه شدۀ طالبان، ۴۶۰۰ تن از زندانیان این گروه از زندان های کشور رها شده اند.

او گفت: در فهرست ارائه شدۀ طالبان به جانب دولت جمهوری اسلامی افغانستان، ۴۰۰ تن از زندانیانی شامل اند که رییس جمهور براساس قانون اساسی و قانون جزا، صلاحیت رهایی آنان را از زندان ها ندارد.

سخنگوی رییس جمهور گفت: حکومت افغانستان همواره روی شفافیت روند صلح تأکید کرده است و یکی از مواردی که روی برگزاری جرگه تأکید می شود، این است که روند صلح باید شفاف باشد ومردم افغانستان در هر مرحله ودر هرروند به گونه یی که لازم است با در نظرداشت اصل شفافیت، از جزئیات این روند آگاهی کامل داشته باشند.

###

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.