01 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ريیس جمهوری با نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان، دیدارکرد

ريیس جمهوری با نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان، دیدارکرد

کابل/۳۱سنبله/باختر محمد اشرف غنی ريیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از...

رییس جمهوری: صلح حق اساسی و بشری تمام مردم دنیا وازهمه زیادترمردم افغانستان است

رییس جمهوری: صلح حق اساسی و بشری تمام مردم دنیا وازهمه زیادترمردم افغانستان است

کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

رئیس جمهوری: فردا نه تنها روز تاریخی، بلکه روز تاریخ ساز است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۱۶ اسد / باختر

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر امروز با هیئت اداری لویه جرگۀ مشورتی صلح در ارگ دیدار کرد.

در این دیدار، ابتدا کمال صافی معاون لویه جرگۀ مشورتی صلح صحبت کرد وبا تشکر از رئیس جمهوری به خاطر فراخوانی لویه جرگه، گفت که مانند لویه جرگۀ مشورتی گذشته، این لویه جرگه نیز موفق خواهد بود و افتخار لویه جرگه این است که با اشتراک نمایندگان مردم نقاط دور دست کشور، به آنان احساس اشتراک  و مالکیت در تصامیم ملی را می دهد.

صافی افزود: ما منحیث یک ملت واحد به یک صدا و تلاش های مشترک به هدف مقدس صلح خواهیم رسید. وی پیشنهاد کرد که به تامین امنیت اشتراک کنندگان لویه جرگۀ مشورتی صلح توجه شود و به حیث آدرس مردمی، ارتباطات دومدار با آنان وجود داشته باشد.

سپس گلالی اکبری منشی لویه جرگۀ مشورتی صلح صحبت کردو گفت که زنان قربانیان اصلی جنگ اند و اشتیاق زیادی به صلح دارند. وی افزود که در شورای عالی مصالحۀ ملی حضور زنان بیشتر شود و همچنان از دستآوردهای گذشته به ویژه جمهوریت و حقوق زنان، حفاظت شود.

بعداً داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی صحبت کردو گفت که لویه جرگۀ مشورتی صلح در مرحلۀ حساسی که ما در آستانۀ آغاز مذاکرات بین افغانان قرار داریم، برگزار می شود و در آن تمثیل ارادۀ مردم و صدای واحد آنان، بسیار اررزشمند است.

داکتر عبدالله عبدالله از زحمات و تلاش های کمیسیون برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح تشکر کردو گفت: شما با وصف کمبود وقت، در مدت اندک برگزاری جرگه را ممکن کردید. وی افزود که با اعضای لویه جرگۀ مشورتی صلح منحیث یک آدرس منظم، روابط و صحبت های دوامدار خواهد داشت.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی گفت: علیرغم آنکه پروسۀ صلح پیچیدگی های خود را دارد، مگر با توکل به خداوند(ج) به زودی به نتیجه دست خواهیم یافت. وی افزود که برای تحقق پیشنهاد های شما که مربوط شورای عالی مصالحۀ ملی می شود، غور خواهیم کرد.

وی افزود: وحدت ضامن موفقیت ماست و فردا در این زمینه گام های مهم برداشته خواهد شد و از رئیس جمهور تشکرمی کنم که زمینۀ برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح را فراهم کرد.

متعاقباً رئیس جمهوری صحبت کرد و خطاب به هیئت اداری لویه جرگۀ مشورتی صلح گفت: شما فرزندان واقعی افغانستان استید که در هر دشواری، قاطعانه ایستادگی کرده اید. پیشنهاد های تان معقول است و برای تطبیق آن به مسوولان مربوطه هدایت خواهم داد.

رئیس جمهور گفت: هر افغان در این جرگه و روند صلح سهیم است و مالکیت آن باید ثابت شود، زیرا قوت بزرگ ما وحدت ملی است که بر وثیقۀ ملی استوار است و ما باید این وطن را پاسداری کنیم.

رئیس جمهوری گفت: دوسیه های این ۴۰۰ زندانی غور و بررسی شده است و مشکلات جدی دارد که بر اساس احکام قانون اساسی، آزاد کردن آنان از صلاحیت های ما بلندتر است و به همین سبب به مردم و لویه جرگه مراجعه کردیم، تا قانونمندی ما ثابت شود.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: قطعنامۀ لویه جرگۀ مشورتی گذشته، خط مشی ما بود و ۹۰ در صد عملی شده است و این برای ما افتخاراست، زیرا در شرایط دشوار نیت و ارادۀ ما را در راستای صلح ثابت کرده است.

رئیس جمهوری گفت که جرگه ها همیشه مانع خونریزی شده است و ثبات نظام اجتماعی در آن مطرح بوده است و کارهای دشوار را ممکن ساخته است. وی افزود که این لویه جرگۀ مشورتی صلح، تداوم جرگۀ گذشته است.

محمد اشرف غنی تصریح کرد: ما در آستانۀ مذاکرات و مرحلۀ تاریخ ساز قرار داریم. از یک طرف فرصت تامین صلح و از جانب دیگر خطرات در برابر کشور وجود دارد. تصمیم آگاهانه لویه جرگۀ مشورتی صلح، سرنوشت ما را تعیین می کند و این در خاطرۀ نسل های ما ماندگار خواهد بود.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت که قطعنامه لویه جرگۀ مشورتی صلح باید به هیئت مذاکره کنندۀ صلح، جهان و طالبان پیام های واضح داشته باشد. وی افزود: فردا نه تنها روز تاریخی، بلکه روز تاریخ ساز است و باید به نتایج روشنی برسیم که باعث سرفرازی مردم ما شود.

#

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.