31 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کار ساختمان یک تعمیرالحاقیه در میدان هوایی بین المللی کابل آغاز شد

کار ساختمان یک تعمیرالحاقیه در میدان هوایی بین المللی کابل آغاز شد

کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر برای پولیس اناثیه میدان هوایی بین المللی...

طالبان یک زن جوان را در سرپل تیرباران کردند

سرپل/ 31 سنبله/ باختر طالبان مسلح یک زن جوان را دیشب...

پنج طالب مسلح در حمله های هوایی نظامیان در سرپل کشته شدند

پنج طالب مسلح در حمله های هوایی نظامیان در سرپل کشته شدند

سرپل/ 31 سنبله/ باختر پنج طالب مسلح در اثر ضربات قوای...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

پاتریشا گاسمن :فکر نمی‌کنم که این جرگه با آزاد کردن ۴۰۰ زندانی طالبان صلح را در افغانستان تامین کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 18 اسد/ بختر
پاتریشا گاسمن مسوول بخش آسیای دیدبان حقوق بشر می‌گوید او فکر نمی‌کند که این جرگه با آزاد کردن ۴۰۰ زندانی طالبان صلح را در افغانستان تامین کند.
گاسمن می گوید که طوری که موافقه دوحه نتوانست صلح را در افغانستان تامین کند، لویه جرگه هم بیشتر از آن صلح را تامین کرده نمی‌تواند. در افغانستان، جنگ به خاطر تخطی‌ها گرم‌تر شده. مردم در این جنگ اطفال خود را از دست داده اند، زمین‌های آنها غصب شده است. آنان هم از سوی سربازان طرفدار حکومت وهم از سوی جنگجویان طالبان اذیت شده اندو رنج دیده‌ اند.
وی می گوید: یک تعداد سیاستمداران اکنون صدای خود را برای حمایت حقوق بشر بلند کرده اند تا حمایت مردم را برای بقای قدرت خود جلب کنند. اما وقتی که آنان در قدرت بودند برای حقوق بشر چه کردند؟
از سویی هم مقام‌های حکومتی گفته اند که این ۴۰۰ زندانی طالبان دوسیه های جنایات سنگین جنایی دارند و در رابطه با سرنوشت آنان لویه جرگه مشورتی صلح تصمیم‌ می‌گیرد.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری دیروز در سخنرانی خود به مناسبت افتتاح جرگه مشورتی صلح گفت: طالبان به او دو گزینه مانده اند. یک با آزاد شدن ۴۰۰ زندانی باقی مانده آنان در ظرف سه روز به میز مذاکرات مستقیم با حکومت حاضر می‌شوند. دو در صورت رها نشدن چهارصد زندانی خشونت ها را در کشور افزاهش می دهند.
حکومت در باره رهایی پنج هزار و ششصد زندانی طبق وعده عمل کرد٬ اما در رابط با چهارصد زندانی که دوسیه ها سنگین جنایی دارد تصمیم گرفته نتواست و به آرای مردم با تدویر لویه جرگه مراجعه کرد.
این  موضوع زمانی جنجالی شد که حکومت گفت: دوسیه ها این زندانیان جنایی است و از لحاظ جرایم حقوقی حق العبدی دارند٬ نمی تواند در مورد تصمیم بگیرد٬ طالبان هم آغاز مذاکرات بین‌ افغانان رابه تعویق انداختند و آغاز مذاکرات را مشروط به رهایی این چهارصد زندانی کردند.
سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشر٬ به رسانه ها گفته است که در این مورد باید با خانواده های قربانیان مشوره صورت بگیرد. 
به گفته او حق العبدی را هیچکس بخشیده نمی‌تواند، یعنی حقوق قربانیان را کسی دیگری بخشیده نمی‌تواند.
مردم در حالی که در شرایط سخت ناامنی ناشی از افزاهش خشونت تروریستان و گسترش ویروس کرونا به سر می برند٬ خواهان قطع جنگ و خون ریزی در کشور اند و از تداوم جنگ و برادر کشی خسته شده اند و از طالبان می خواهند به صدای صلح لبیک بگویند. ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.