01 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ريیس جمهوری با نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان، دیدارکرد

ريیس جمهوری با نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان، دیدارکرد

کابل/۳۱سنبله/باختر محمد اشرف غنی ريیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از...

رییس جمهوری: صلح حق اساسی و بشری تمام مردم دنیا وازهمه زیادترمردم افغانستان است

رییس جمهوری: صلح حق اساسی و بشری تمام مردم دنیا وازهمه زیادترمردم افغانستان است

کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

جلسۀ اختصاصی کمیتۀ قوانین کابینه برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۲۳ اسد / باختر

جلسۀ اختصاصی کمیتۀ قوانین کابینه به ریاست استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری امروز در قصر صدارت عظمی برگزار شد

دراین جلسه که با حضور سید یوسف حلیم، قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، وزیر عدلیه،  وزیر دولت در امور پارلمانی، نمایندگان کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و ادارۀ امور ریاست جمهوری برگزارشد، در مورد نحوۀ اجرا و حدود صلاحیت نظارتی پارلمان از کارکردهای حکومت، دلایل رد برنامه دسترخوان ملی از سوی ولسی جرگه، رد فرمان تقنینی در مورد لغو برخی از مواد قانون پولیس و رد فرمان تقنینی در مورد قانون طی مراحل اسناد تقنینی، بحث و تبادل نظر مفصل صورت گرفت.

جلسه اختصاصی کمیته قوانین در مورد نحوۀ اجرا و حدود صلاحیت نظارتی پارلمان فیصله کرد که برای مشخص شدن حدود نظارت پارلمان از کارکردهای حکومت و راهکار نظارت و رعایت اصل تفکیک قوا و تنظیم وظایف هر دو قوه مجریه و مقننه مطابق به قانون اساسی، ضرورت است که این موضوع به تفصیل در قانون تنظیم روابط سه قوه گنجانده شود تا مشکلاتی که در نحوه نظارت از عملکرد حکومت موجود است، به صورت قانونی و اساسی رفع شود.

استاد دانش، معاون رئیس جمهور، به وزارت دولت در امور پارلمانی هدایت داد که در مورد این موضوع  با هیئت اداری ولسی جرگه مشوره کند و همچنین یک کمیتۀ تخنیکی با شمولیت نماینده ستره محکمه و نمایندگان کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و وزارت عدلیه، برای بررسی دقیق این موضوع و گنجاندن آن در قانون ایجاد شود و نتیجه را به کمیتۀ قوانین ارائه کند.

در جلسه اختصاصی امروز کمیتۀ قوانین، همچنین دلایل رد برنامۀ دسترخوان ملی از سوی ولسی جرگه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزارت دولت در امور پارلمانی به جلسه گزارش داد که یکی از دلایل اصلی رد برنامۀ دسترخوان ملی از سوی ولسی جرگه، عدم ارائه معلومات تفصیلی راجع به بودجه و نحوۀ تطبیق این برنامه و عدم هماهنگی لازم  بوده است.

جلسه فیصله کرد که وزارت دولت در امور پارلمانی در مشوره با وزارت مالیه، اسناد کامل و معلومات تفصیلی در مورد بودجه و نحوۀ تطبیق این برنامه را به ولسی جرگه ارائه کند که مشکل به وجود آمده حل شود.

در جلسۀ اختصاصی امروز کمیته قوانین همچنین در مورد رد فرمان تقنینی در مورد لغو قانون پولیس از سوی ولسی جرگه بحث شد و فیصله شد که با توجه به این که ادارۀ ترافیک دوباره به وزارت داخله ادغام شده، این قانون از لحاظ اجرایی و ماهیت مشکل ندارد و رد فرمان تقنینی تأیید است و در مورد شکلیات آن وزارت عدلیه به ولسی جرگه معلومات دهد و شکلیات آن را تنظیم کند.

در جلسه اختصاصی امروز همچنین رد فرمان تقنینی در مورد قانون طی مراحل اسناد تقنینی مورد بحث قرار گرفت و فیصله شد که رد فرمان از سوی شورای ملی تأیید است و وزارت عدلیه روی طرح تعدیل و ایزاد در قانون مصوب سال ۱۳۹۵ کار کند و راجع به مشکلات خاص در صورت نیاز یک مقرره تنظیم شود.

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.