04 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خانواده های آسیب دیده درپروان کمک دریافت کردند

خانواده های آسیب دیده درپروان کمک دریافت کردند

چاریکار/۳میزان/باختر برای بیش ازدوصدوپنجاه خانواده درپروان امروزمواد خوراکی توزیع شد. به...

 خانواده های نیازمنددرتخار کمک دریافت کردند

خانواده های نیازمنددرتخار کمک دریافت کردند

تالقان/۳میزان/باختر برای بیش ازچهارصد خانواده درتخار پول نقدومواد امروز توزیع...

حاصلات آلوبخارادرغزنی به بیش ازدوهزارتن رسیده است

حاصلات آلوبخارادرغزنی به بیش ازدوهزارتن رسیده است

غزنی/۳میزان/باختر ریاست زراعت غزنی می‎گوید که حاصلات آلوبخارادرآن ولایت به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

محمد اشرف غنی: طالبان باید تعهد خود را برای صلح نشان بدهند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۴ اسد/ باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان روزگذشته از طریق ویدیوکنفرانس در نشستی که از سوی شورای روابط خارجی ایالات متحدۀ امریکا از طریق ویدیو کنفرانس ترتیب شده بود، در مورد انکشافات اخیر در افغانستان به ویژه روند صلح، اهداف دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای آوردن صلح و ثبات و آمادگی های هیات مذاکره کنندۀ دولت، صحبت کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این ویدیوکنفرانس که سفیر پیشین ایالات متحده امریکا در افغانستان و تحلیل گران و خبرنگاران مطرح نیز حضور داشت، رییس جمهوری در مورد لویه جرگه مشورتی صلح نیز صحبت کرد و گفت: مردم افغانستان با یک صدا برنامه صلح دولت افغانستان را حمایت کردند و از طالبان خواستند که از جنگ و خشونت دست بکشند و یک راه حل سیاسی را بپذیرند.
محمد اشرف غنی افزود: در لویه جرگه اجماع بزرگ به میان آمد و یک ظرفیت کلان سیاسی افغانستان به نمایش گذاشته شد که ما می توانیم تصامیم بزرگ را در زمان اندک، بگیریم. لویه جرگه برای دولت و هیات مذاکره کننده خط مشی و حدود را مشخص کرد که روی چه چارچوب سیاسی با طالبان بحث شود، با آنان به چه نتیجه ای برسیم و همچنان چگونه آتش بس صورت گیرد.
رییس جمهوری گفت که اگر طالبان خواست مردم افغانستان را به خاطر صلح نپذیرند، مسوولیت ادامه جنگ به دوش شان خواهد بود و تاریخ آنان را محکوم خواهد کرد.
رییس جمهوری در مورد خواست مردم افغانستان در راستای برقراری صلح و نقش جامعه بین المللی و کشورهای منطقه در آوردن صلح نیز صحبت کرد و گفت که جامعه ما می خواهد هرچه زودتر آتش بس صورت گیرد و من آرزو دارم که این اجماع بزرگ در ختم جنگ و تامین صلح پایدار، ممد واقع شود.
محمد اشرف غنی روی اجماع مردم افغانستان و جامعۀ بین المللی به هدف بزرگی که همانا یک افغانستان با ثبات، مستقل و دموکراتیک بوده است و به تهدید تروریزم مواجه نباشد، صحبت کرد و گفت که امیدواریم این اجماع بتواند برای تامین صلح و ختم جنگ در افغانستان کمک کند.
رییس جمهوری تاکید کرد که طالبان باید تعهد خود را برای صلح نشان بدهند. وی از پیشرفت ها و تلاش های افغانستان که یک بخش عمدۀ آسیای مرکزی باشد و مناسبات خوبی را که افغانستان با این کشورها برای گسترش همکاری های تجارتی و ترانزیت و ایجاد دهلیزها، فراهم کرده است، صحبت کرد.
رییس جمهوری در مورد ایجاد و گسترش روابط تجارتی و ترانزیتی با کشورهای چین، هند، ترکیه، عربستان سعودی و سایر کشورها نیز صحبت کرد.
وی در رابطه به نقش پاکستان نیز صحبت کرد و گفت: ما با مقامات آن کشور صحبت های خوبی داشتیم و پاکستان می تواند نقش مثبت را در منطقه ایفا کند. ثبات و توسعۀ اقتصادی در افغانستان باعث ثبات و رشد پاکستان نیز می شود.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد که من با صدراعظم پاکستان در مورد مبارزه با فقر صحبت داشتم و گفتم که یک افغانستان با ثبات، فرصت را برای ما فراهم می کند که همۀ ما در برابر فقر مبارزه کنیم و پاکستان می تواند در این عرصه نقش مثبت بازی کند.
رییس جمهوری روی نقش سازندۀ افغانستان در امر مبارزه با تروریزم تاکید کرد وگفت: از نقش افغانستان در راستای سرکوب تروریزم و امنیت منطقه و جهان چشم پوشی صورت نگیرد، زیرا افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم قرار دارد تا دوباره به لانه تروریزم به خاطر تهدید امنیت منطقه و جهان مبدل نشود.
وی با اشاره به افزایش خشونت ها از سوی طالبان گفت: زمانی که هیات مذاکره کننده دولت افغانستان با طالبان مذاکرات را آغاز کنند، معلوم خواهد شد که طالبان راجع به افغانستان نوین چه فکر می کنند و آیا طالبان می توانند دستآوردهای ۱۹ سال گذشته افغانستان را که یک جامعه دموکرات و آزاد است، جذب کنند و از خشونت دست بکشند.
رییس جمهوری در اخیر سخنانش با اشاره بر این که ما در خصوص رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، قیمت گزاف را به خاطر برقراری صلح پرداختیم، گفت: آجندای اصلی ما این است که آتش بس برقرار شود و ختم خشونت از اهداف عمدۀ هیات مذاکره کنندۀ دولت افغانستان است.  احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.