09 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

رییس جمهوری: صلح حق اساسی و بشری تمام مردم دنیا وازهمه زیادترمردم افغانستان است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)


کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان عصر امروز در مراسم گرامیداشت از روز بین المللی صلح، اشتراک و سخنرانی کرد.

در این مراسم که در قصر سلام خانۀ ارگ انجام شد، رییس جمهوری درسخنرانی اش گفت: امروز روزی است که ما باید همدیگر را بپذیریم ودر راستای یک افغانستان متحد و واحد، یکجا تلاش کنیم.

وی گفت که لویه جرگۀ مشورتی صلح نقشه را تعیین کرده است و عظمت مردم افغانستان را نشان داد که این ملت صلح می خواهد و برای صلح قیمت می پردازد.

رییس جمهوردرکناراین که بالای طالبان صدا کرد که آتش بس را بپذیرند، گفت که باید در مذاکرات مداخله صورت نگیرد و از هیئت مذاکره کنندۀ دولت پشتیبانی کامل شود تا با قوت از جمهوری اسلامی افغانستان نمایندگی کند.

رییس جمهوری گفت: بحث ملی ما آینده نگراست وهر باری که به ولایات سفر می کنم، در وجود مردم؛ آینده نگری و باورمندی، اتکا به خود، اتفاق و وحدت، حس مساوات و دادن نقش بیشتر به زنان را می بینم.

وی افزود که آیندۀ ما باید قانون محورباشد، قانون اساسی ما یک ورق کاغذ نیست و ارزش هایی است که باید جامۀ عمل بپوشد و جمهوریت باید اراده، عزت و اهمیت خود را در عمل تثبیت کند.

رییس جمهوری گفت: بدون همدیگر پذیری و نتیجۀ رسیدن به یک هدف سالم، صلح آورده نمی توانیم، صلح گذشت می خواهد و خواست تمام افغانان است و در آن اختلاف نظر وجود ندارد.

رییس جمهوری با اشاره براین که صلح حوصله می خواهد، گفت که در قسمت هدف مطلوب، دنیا مطلقاً در کنار جمهوریت ایستاده است. وی افزود که صلح پایدار برای تحول اقتصادی و امحای فقر ضروری است.

رییس جمهوری تصریح کرد که تحول اقتصادی بادرنظرداشت اصل شفافیت و مؤثربودن و استفاده از سرمایه های طبیعی کشور، برای اعمار صلح پایدار حتمی است.

وی افرود که صلح پایدارو تحول اقتصادی، ثبات سیاسی می خواهد و ثبات سیاسی بدون قواعد بازی و قانون اساسی صورت گرفته نمی تواند و بالاخره یک دولت کارا و حسابده ضامن صلح پایدار و تحول اقتصادی پایدار است.

رییس جمهوری گفت که دامن و آغوش جمهوریت کلان است و در جمهوریت حوصله و تساهل است. وی تاکید کرد که صلح حق اساسی و بشری تمام مردم دنیا و از همه زیادتر مردم افغانستان است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد که شکل جنگ تغییر کرده است، تروریزم سرحد ندارد، تروریزم جنگ شبکه هاست و ما قربانی آن استیم.

رییس جمهور کشور گفت که غازی امان الله خان استقلال افغانستان را کمایی کرد و ما آرزوهای داوودخان را عملی می کنیم. رادمردی، اراده و جهاد افغانستان مورد افتخار هر فرد ماست و به تمام مردم افغانستان تعلق دارد.

وی با بیان این که ما به میدان جنگ ناخواسته مبدل شدیم، گفت که مقصد اصلی ما از صلح، ختم اساسی تمام خشونت های میراثی ۴۰ سال گذشته است.

رییس جمهوری گفت که افغانستان محور تمدن اسلامی بود و در آینده نیز خواهد بود. بالای صلح اجماع ملی است و صلح خواست تمام افغانان است.

رییس جمهور در مورد اعمار صلح، گفت: خواهش من این است که گفتمان ملی را بالای اعمار صلح ایجاد کنیم، تا صلح پایدار درعمل برقرارشود.

وی در اخیر سخنانش گفت که منافع افغانستان و جامعۀ بین المللی به ویژه ایالات متحدۀ امریکا بر اساس منطق استوار است و افزود که از نیروهای امنیتی و دفاعی که نه تنها امنیت و آزادی افغانستان، بلکه امنیت جهان را پاسداری می کنند، قدردانی می کنم و این نیروها هرگز فراموش نمی شوند و حمایت و تقویت آنان وظیفه ماست.    

امرالله صالح معاون اول رییس جمهور در این مراسم در صحبت هایش، گفت: امیدواریم روزی یکجا جمع شویم و صلح کشور را تجلیل کنیم و صلح را قابل لمس بسازیم. وی افزود که ایستادگی ما باعث شد که حاکمیت از آن ملت افغانستان باشد.

امرالله صالح گفت: بهای رسیدن به صلح را مردم رنج دیده و فقیرترین ها به دوش کشیدند. ایستادگی ما باعث اجماع منطقه شد، کشورهای منطقه بر مشروعیت جمهوریت اذعان می کنند و با جمهوریت روابط تعریف شده دارند.

معاون اول ریاست جمهوری تصریح کرد: ایستادگی ما این ذهنیت را ایجاد کرد که جمهوریت قابلیت جذب و تساهل را دارد و این را ثابت کرد که جمهوریت در صلحی که دیگران برای افغانستان طرح کرده اند، جا نمی شود.

وی گفت که وقتی صلح می آید باید آن را به حاشیه نشین ترین ها برسانیم زیرا که آنان بار جنگ را به دوش کشیده اند و سنگر به سنگر زیر پرچم جمهوریت می جنگند.

امرالله صالح با اشاره بر اینکه امروز ما از کشور با عزت خویش تمثیل می کنیم، گفت: ما به خاطر ارزش ها جنگ کردیم و حراست از کشور را ثابت کردیم.

به همین ترتیب در این مراسم استاد سرور دانش معاون اول ریاست جمهوری نیز صحبت کردو گفت که صلح قاعدۀ اصلی زندگی انسانی و ضرورت زندگی مسالمت آمیز است.

وی افزود: امیدواریم مذاکرات مستقیم بین هیئت دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان هرچه زودتر آغازشود و اختلافات باعث تاخیر در این روند نشود.

معاون دوم رییس جمهور گفت که هیچ طرح صلح نباید منافع ملی ما را به مخاطره بیندازد و صلح ما مربوط به همه اقوام، احزاب و جریان های سیاسی، پیروان مذاهب و اقشار و افراد جامعه است.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در صحبت هایش در این مراسم،با تبریکی از روز بین المللی صلح، گفت که امروز نسبت به هر زمان دیگر تجلیل از این روز در افغانستان، محسوس است، زیرا در بیشتر از چهار دهۀ گذشته، میلیون ها انسان در این سرزمین قربانی جنگ شده اند.

وی با تاکید براین که به گونۀ متحدانه به استقبال صلح برویم و فرصت ها را از دست ندهیم، گفت: ما در مراسم افتتاح مذاکرات صلح در دوحه، دیدگاه افغانستان را به خاطر صلح بیان کردیم و ما در حمایت از صلحی که عزت و حق مردم افغانستان در آن محفوظ باشد، قرار داریم و آن استعجالیت دارد.

داکتر عبدالله عبدالله ابراز امیدواری کرد که صدای همه مردم افغانستان در مذاکرات صلح انعکاس پیدا کند و افزود: ما باید اتحاد و وحدت خویش را برای تامین صلح حفظ کنیم و باورمند به صلح باشیم و هر قدر پیام های ما در حمایت از صلح بلند شود، هیئت مذاکره کننده ما قوی تر می شود.

در این مراسم حسینه صافی سرپرست وزارت امور زنان نیز صحبت کرد وبا تبریکی روز بین المللی صلح، گفت که صلح پایدار به نقش تاثیرگذار زنان وابسته است و آرزو داریم که ازاین فرصت استفادۀ بهینه کنیم.

به همین ترتیب مولوی پیرمحمد روحانی به نمایندگی از شورای سرتاسری علما صحبت کرد وبا تاکید بر ضرورت تامین صلح، گفت: باید اصلاحات بیاوریم، مسایل اختلافی را که سبب تخریش می شود، دور کنیم و زمینه برای برقراری صلح و ثبات فراهم سازیم.

انارکلی هنریار به نمایندگی زنان صحبت کردو گفت که صلح نیاز مهم زندگی انسانی است و منحیث انسان ها ضرورت داریم که در فضای صلح و آرامش زندگی کنیم و از مزایای صلح استفاده کنیم.

وی گفت: جای خرسندی است که روند مذاکرات صلح رسماً آغاز شده است و آرزو دارم که مذاکرات نتایج مثبت در قبال داشته باشد تا خونریزی جاری متوقف شود و صلح پایدار در کشور برقرار شود.

در مراسم تجلیل از روز بین المللی صلح، بخشی به نمایندگی از قربانیان جنگ، صحبت کرد وبا این که خواست های قربانیان جنگ را بیان کرد، از اجماع ملی و بین المللی برای صلح قدردانی کرد و از تمام طرف های دخیل خواست که به خاطر ختم جنگ و تامین صلح پایدار تلاش کنند.

همچنان در این مراسم نورآقا شیندندوال به نمایندگی از جوانان در صحبت هایش، گفت: تمام مردم افغانستان به ویژه مردم شیندند قربانی های زیادی متقبل شده اند و خرسندم که امروز در مراسم تجلیل از روز بین المللی صلح اشتراک می کنم. یگانه خواست، آرزو و آرمان ملت افغان صلح است و ما صلحی می خواهیم که دستاوردهای دو دهۀ گذشته به شمول جمهوریت و تمامیت ارضی در آن حفظ باشد و از تیم های مذاکراتی به گونۀ قاطع می خواهیم که روی برقراری آتش بس به توافق برسند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.