10 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حملۀ طالبان مسلح در کندز عقب زده شد

حملۀ طالبان مسلح در کندز عقب زده شد

کندز/ 9عقرب/ باختر حملۀ طالبان مسلح در کندز عقب زده شد...

سی وهفت طالب مسلح در ارزگان کشته شدند

سی وهفت طالب مسلح در ارزگان کشته شدند

ترینکوت/ 9عقرب/ باختر سی وهفت طالب مسلح در جریان یک شبانه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

وزیر امور خارجه پاکستان: سفرداکترعبدالله روابط میان دو کشوررا وارد مرحلۀ تازه‌یی می‌ کند ونیاز است فصل نوی را درروابط دو کشور بگشاییم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 8 میزان/ باختر
داکترعبدالله عبدالله که به دعوت عمران خان دیروز به پاکستان سفر کرد ودرمیدان هوایی پاکستان مقامات بلند رتبه آن کشورازوی استقبال گرم کردند .             
داکترعبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و هیئت همراهش،  با مجرد رسیدن به  اسلام‌آباد با شاه‌محمود قریشی وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی پاکستان دیدار کرد.
در این دیداروزیرامورخارجۀ پاکستان، درکنارخوش‌آمدگویی به هیئت بلندپایۀ افغانستان، گفت که این سفرروابط میان دو کشوررا وارد مرحلۀ تازه‌یی می‌ کند و نیاز است فصل نوی را در روابط دو کشور بگشاییم.
شاه‌محمود قریشی با تأکید بر احترام به استقلال و حاکمیت ملی افغانستان، گفت که ما متعهد به عدم مداخله درامورداخلی افغانستان می‌باشیم.
وزیرخارجۀ پاکستان ازتلاش‌های صلح درافغانستان اعلام پشتیبانی کرد وگفت: صلح در افغانستان صلح درپاکستان است. ماباورداریم که مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و تنها راه‌، گفت‌وگو ومذاکره است.
قریشی مذاکرات دوحه را تاریخی خواند وگفت که باید ازاین فرصت استثنایی استفاده صورت گیرد. پیشرفت‌هایی درمذاکرات صورت گرفته است واین باید باعث کاهش خشونت و آتش‌بس سراسری شود.
اوگفت که درهمین اتاق با نمایندگان طالبان دیدار کرد و به آنان گفته است  که صلح بازنده‌یی ندارد.
او گفت که نباید از خاک پاکستان و افغانستان علیه یک‌دیگر استفاده صورت گیرد و ارادۀ سیاسی در این زمینه وجود دارد.
وزیرخارجۀ پاکستان به روابط تجارتی- ترانزیتی میان دو کشور پرداخت و ابراز داشت که پروژه‌های مشترک منطقه‌یی از جمله کاسا 1000 و تاپی زمینۀ همکاری و گسترش روابط در منطقه را فراهم ساخته است  و آسیای مرکزی را به جنوب آسیا وصل می‌کند.
در ادامه، رییس شورای عالی مصالحه ملی با تشکر از دعوت و میزبانی جمهوری اسلامی پاکستان، با اشاره به آخرین سفرش به اسلام‌آباد در جرگۀ مشترک منطقه یی در سال 2008 گفت که روابط میان دو کشور فراز و فرودهای زیادی داشته است  و اکنون با روحیۀ دیگری به اسلام‌آباد آمده‌ایم.
داکتر عبدالله عبدالله ازحمایت نخست‌وزیر پاکستان ازکاهش خشونت و آتش‌بس در افغانستان استقبال کردوگفت که اگرازفرصت تاریخی پیش رو استفاده صورت نگیرد، بحران تشدید می‌شود.
رییس شورای عالی مصالحه ملی تأکید کرد که اکثریت مطلق مردم افغانستان خواهان صلح و ختم جنگ هستند. افغانستان با سال‌های 2001 تغییر کرده است  و باید از دست‌آوردهای ملی حفاظت و حراست صورت گیرد.
داکتر عبدالله عبدالله از جمهوری اسلامی پاکستان به خاطر تشویق طالبان برای شرکت در گفت‌ وگوهای صلح قدردانی کرد و اما گفت که مذاکرات صلح به کندی پیش می‌رود و متأسفانه میزان خشونت هم بالاست و این به تلاش‌های صلح ضربه می‌زند.
رییس شورای عالی مصالحه ملی خاطر نشان ساخت که تروریزم تهدیدی برای همۀ کشورهای منطقه است و تأمین صلح پایدار و عادلانه در افغانستان به سود همۀ کشورهای منطقه و همسایه می‌باشد.
داکتر عبدالله عبدالله با قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی پاکستان از مهاجرین افغان گفت که طرف‌دار تحکیم روابط میان دو کشور در سطوح مختلف به‌ویژه در عرصه‌های اقتصادی، ترانزیتی و تسهیل صادرات و واردات کالاها هستیم.
رییس شورای عالی مصالحه ملی در پایان دیدارش از مقر وزارت خارجۀ پاکستان در صحن آن وزارت نهال غرس کرد .
    ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.