15 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

جلسه کمیته ملی مبارزه به حوادث، برگزارشد

Written by  manager
Rate this item
(1 Vote)

کابل 14 اسد باختر

جلسه کمیته ملی مبارزه به حوادث، به منظور رسیدگی به مشکلات آسیب دیدگان سیلاب های اخیر، قبل از ظهر امروز به ریاست محمد کریم خلیلی معاون رییس جمهور ور ییس آن کمیته برگزارشد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر ،این جلسه که به بررسی اقدامات انجام شده و چگونگی پاسخ دهی به حوادث و سیلاب های اخیر در کشور اختصاص یافته بود، نخست محمد کریم خلیلی معاون رییس جمهور با خانواده های که در جریان حوادث و سیلاب های اخیر عزیزان شان را ازدست داده اند، ابرز همدردی نمود.

سپس معاون اداره ملی مبارزه با حوادث گزارشی مفصلی را در مورد سیلاب های اخیر و چگونگی رسیدگی به مشکلات آسیب دیدگان ارائه نمود که براساس گزارش وی، سیلاب های اخیر در ولایت کابل، ننگرهار، کنر، لغمان، میدان وردک، غزنی، کاپیسا، نورستان و دایکندی بیش از 70 تن جان باخته، شماری زخمی شده و خساراتی را نیز به باشندگان برخی از مناطق ولایات متذکره به باور آورده است.

براساس گزارش اداره متذکره، در اثر سیلاب های اخیر در و لسوالی سروبی ولایت کاپیسا، 300 خانواده متضرر شده، 35 تن جان باخته، 16 نفر زخمی شده، 256 منزل، 17 بند آب گردان،2 محراب مسجد، 2 باب مکتب و 1 باب شفاخانه تخریب شده و هزاران جریب زمین، 2500 راس مواشی ازبین رفته است که برای رسیدگی به مشکلات آسیب دیدگان و کمک به بی جاشدگان، کمکهای از قبیل، کمپل، خیمه، ترپال، سیت های آشپزخانه، البسه، آرد، مواد غذایی و روغن به محل حادثه منتقل شده و برای آسیب دیدگان توزیع گردیده و بررسی های بیشتر در منطقه همچنان ادامه دارد.

در شماری از مناطق ولایت ننگرهار نیز 200 خانواده متضررشده، 19 تن جان باخته اند، 5 تن زخمی شده اند و افرادی در اثر جاری شدن سیلاب گیر مانده بودند نیز توسط هلیکوپترهای وزارت دفاع ملی نجات داده شدند. به گفته مسؤلان اداره ملی مبارزه با حوادث، بررسی ها برای رسیدگی به آسیب دیدگان جریان داشته و منابع کافی برای کمک به آنان نیز در ولایت ننگرهار موجود است.

در ولایت های ننگرهار،کنر و لغمان نیز، به اثر جاری شدن سیلاب های اخیر، 250 خانواده متضرر شده، 19 تن در ولایت کنر جان باخته اند، شماری از منازل مسکونی تخریب گردیده و به زمین های زراعتی نیز بعضا آسیب رسیده است. براساس گزارش به آسیب دیدگان سیلا ب های اخیر در این دو ولایت نیز خیمه، برنج، روغن، کیت آشپزخانه، ترپال، کمپل و دیگر مواد مورد نیاز توزیع شده است.

براساس گزارش اداره ملی مبارز با حوادث در ولایت های میدان وردک، غزنی، کاپیسا، پکتیکا، نورستان و دایکندی نیز بیش از یک هزار و سیصد خانواده متضرر شده اند، 9 تن جان باخته اند،  دهها منزل مسکونی تخریب و قسما تخریب شده، هزاران جریب زمین، پل و پلچک، دستگاهای برق و سرک تخریب شده است. در برخی از مناطق سیل زده ولایات مذکور، کمک های برای بیجا شدگان و آسیب دیدگان فراهم گردید و برای رسیدگی های لازم به آسیب دیدگان تیم های بررسی و کمک به ساحه فرستاده شده اند.

وزارت دفاع ملی نیز گزارش داد که در جریان سیلاب های اخیر صدها تن از باشندگان ولایات آسیب دیده را که گیر مانده بودند توسط هلیكوپتر نجات داده و برای شماری زیادی از آسیب دیدگان در ولایات مختلف کشور البسه، مواد غذایی و دیگر کمک های مورد نیاز را فراهم نموده است.

ارگان های عضوی کمیته ملی مبارزه با حوادث، برای رسیدگی و کمک به آسیب دیدگان سیلاب های اخیر در کشور آمادگی خویش را اعلام داشته و اطمینان داند به خانواده های که دراین حوادث متضرر شده اند، رسیدگی های لازم صورت می گیرد.

نماینده مؤسسه بین المللی "اوچا" نیز گفت که تمامی مؤسسات بین المللی وابسته به سازمان ملل متحد در هماهنگی با اداره ملی مبارزه با حوادث، تلاش می کنند پس از بررسی های که درحال جریان است، کمک های لازم را برای آسیب دیدگان سیلاب های اخیر افغانستان فراهم نماید.

بنابه اظهارات مسؤلان وزارت زراعت و آبیاری ، یک کانال آب در ولسوالی سرخ رود ولایت ننگرها که آب زمین های زراعتی 5 ولسوالی از آن تهیه می گردد نیز در اثر سیلاب تخریب شده است.

محمد کریم خلیلی معاون رییس جمهور و رییس کمیته ملی مبارزه با حوادث از پاسخ گویی به موقع برای جلوگیری از افزایش تلفات و خسارات ناشی از سیلاب ها و رسیدگی به آسیب دیدگان حوادث کشور ابراز سپاس و قدردانی نموده گفت که عملکر ادارات عضو کمیته برای پاسخ دهی به موقع و هماهنگی بین آنان بیانگر ارتقای ظرفیت در جهت مقابله با حوادث طبیعی می باشد.

وی از وزارت دفاع ملی که برای نجات جان گیرماندن در جریان سیلاب ها اقدام نموده و صدها تن از شهروندان کشور را نجات داده اند و همچنین اداره جمعیت هلال احمر افغانی و دیگر ادارات که در کمک به آسیب دیدگان سهم داشته اند سپاس گزاری نمود.

کمیته فیصله نمود که برای مستحقین کمک نقدی صورت گرفته و به خانواده های که به کمک های اولیه نیاز دارند نیز به صورت عاجل رسیدگی صورت گیرد.

کمیته به وزارت احیأ و انکشاف دهات وظیفه سپرد که برای بی جاشدگان که از اثر سیلاب های اخیر متضرر و به آب آشامیدنی دسترسی ندارند، اقدامات فوری روی دست گیرد.

در این جلسه به وزارت صحت عامه نیز وظیفه سپرده شد که ضمن فراهم نمودن کمک های صحی به آسیب دیدگان، برای رسیدگی به مشکلات آنان و جلو گیری از شیوع بیماری در بین بی جاشدگان و خانواده های که متضرر شده اند، تدابیر لازم اتخاد نماید.

براساس فیصله کمیته وزارت زارعت، آبیاری و مالداری نیز مؤظف گردید تا به منظور جلو گیری تخریب کشت و زراعت مردم در مناطق سیلاب زده اقدام نموده و همچنین کانالی که در ولسوالی سرخ رود ولایت ننگرها تخریب شده است برای انتقال آب به کشت و زراعت و مردم در دیگر ولسوالی های آن ولایت عملاً اقدام نماید. 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.