06 جوزا 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رئیس جمهور از چگونگی پیشرفت کار اعمار شهرک پیروزی دیدن کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور از چگونگی پیشرفت کار اعمار شهرک پیروزی دیدن کرد

کابل باختر 4 جوزا محمد اشرف غنی رئیس ‏جمهوری اسلامی افغانستان...

وزير ماليه موافقتنامه پنجاه و چهار اعشاريه پنج ميليارد افغانى را  به امضاء رسانيد

وزير ماليه موافقتنامه پنجاه و چهار اعشاريه پنج ميليارد افغانى را به امضاء رسانيد

کابل باختر 4 جوزا اكليل حكيمى، وزير ماليه دیروز موافقتنامه مالی...

جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به خارج از کشور در فرودگاه هرات

جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به خارج از کشور در فرودگاه هرات

شهرهرات 4 جوزا باختر سیزده تن که می خواستند هشت کیلوگرام...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاظهارات وزیر امور خارجه در نشست مشترک خبری تاجکستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 29 دلو
اظهارات صلاح¬الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در آغاز نشست مشترک خبری با سراج¬الدین اصلوف وزیر امور خارجه جمهوری تاجکستان
در آغاز، می¬خواهم از دعوت رسمی و مهمان¬نوازی دوستانه برادر و همکار گرامی¬ام، وزیر امور خارجه، اصلوف، ابراز سپاس نمایم. برای من و هیئت همراهم، این سفر کاری به شهر زیبا و با شکوه دوشنبه و دیدارهای رسمی با مقامات عالی¬رتبه کشور دوست و برادر، جمهوری تاجکستان، از اهمیت به سزایی برخوردار است.
همچنان، جا دارد از همسایگی نیک و حسن نیت دولت و مردم شریف تاجکستان در برابر دولت و مردم افغانستان و از همکاری¬های سودمند میان کشورهای مان در سطوح دوجانبه و چندجانبه، با قدردانی یادآوری نمایم. ملت¬های هردو کشور، با پیوندهای گسست¬ناپذیر دینی، زبانی و فرهنگی؛ در طول تاریخ، به گونه مسالمت¬آمیز در کنار هم زیسته و خوشبختانه، هیچ¬گاهی در روابط با همدیگر، تنشی را دچار نگردیده اند.
افغانستان نخستين كشوري بود که به تاریخ ۱۲ دسامبر ۱۹۹۱ استقلال جمهوری تاجکستان را به رسمیت شناخت و از تاریخ ۱۳ جولای ۱۹۹۲ که روابط دیپلوماتیک میان دو کشور برقرار گردیده تا اکنون، افغانستان بیشتر از یک¬صد سند حقوقی را به منظور گسترش همکاری¬های دوجانبه و چندجانبه در ساحات مختلف، با جمهوری تاجکستان امضاء کرده است.
به همین سان، دولت و مردم تاجکستان در دشوارترین اوقات، به ویژه در زمان مقاومت مردم افغانستان در برابر طالبان و تروریزم بین¬المللی، در کنار مردم ما قرار داشته و از هیچ¬گونه همکاری دریغ نورزیده اند که هرگز فراموش مان نخواهد شد.
در یک و نیم دهه اخیر، همکاری¬های افغانستان و تاجکستان در ساحات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تجارتی و ترانزیتی، در چهارچوب دوجانبه و چندجانبه، بیشتر از پیش گسترش یافته است که آغاز مراحل تطبیقی پروژه کاسا یک¬هزار و پروژه خط آهن آسیا (ترکمنستان-افغانستان-تاجکستان) و تلاش¬های هردو کشور در جهت تطبیق پروژه خط آهن پنج¬جانبه چین-قرغیزستان-تاجکستان-افغانستان-ایران، نشانه¬ بارزی از همکاری نزدیک افغانستان و تاجکستان در استفاده بهینه از موقعیت مساعد هردو کشور برای اتصال کشورهای منطقه از راه ترانزیت و انتقال انرژی می¬باشد.
وزیر امورخارجه کشور خاطر نشان ساخت،در ملاقات سودمندی که من امروز با اصلوف داشتم، راه¬های گسترش هرچه بیشتر همکاری¬های دوجانبه و چندجانبه، حمایت کشورهای مان از همدیگر در مجامع و سازمان¬های منطقوی و بین¬المللی، رسیدگی به نگرانی¬ها، چالش¬ها و تهدیدات مشترک و استفاده از فرصت¬های مشترک را به گونه همه¬جانبه به بحث و بررسی گرفتیم.
بحث روی نگرانی¬های مشترک از ناحیه تهدیدات امنیتی، بخش مهمی از آجندای ملاقات امروز مان بود. جمهوری اسلامی افغانستان نگرانی جمهوری تاجکستان از تهدیدات تروریستی را به خوبی درک می¬کند و من امروز مجدداً به اصلوف اطمینان دادم که تأمین امنیت سرحدات میان کشورهای مان از اولویت¬های نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان بوده و به هیچ گروهی اجازه نمی¬دهند که از سرزمین ما، امنیت کشورهای همسایه را آسیب رسانند. فعالیت¬های گروه¬های تروریستی در افغانستان یک مشکل داخلی نبوده، بلکه ابعاد منطقه¬یی و جهانی دارد. گروه¬های متعدد تروریستی از کشورهای مختلف منطقه به افغانستان آمده و با برهم زدن امنیت و ثبات در قلمرو ما، می¬خواهند از آن برای تهدید نمودن کشورهای منطقه و جهان استفاده کنند، اما نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان در خط نخست مبارزه با این گروه¬ها قرار داشته و در واقع به نیابت از منطقه و جهان، در این راه همه روزه قربانی می¬دهند. چنانچه تهدید تروریزم نه تنها متوجه افغانستان، بلکه متوجه کشورهای منطقه و جهان نیز است، ما همواره تأکید ورزیده ایم که برای مبارزه مؤثر با آن، به تشریک مساعی و همکاری بیشتر منطقه¬یی و جهانی نیاز است.
در ملاقات امروز توافق نمودیم که افزون بر تروریزم؛ افراط¬گرایی خشونت¬آمیز، تولید و قاچاق مواد مخدر و جرایم دیگر، به عنوان چالش-های در هم تنیده و به هم پیوسته، مایه نگرانی مشترک افغانستان و تاجکستان بوده و نیاز است که هردو کشور با هم و با کشورهای دیگر منطقه و فراتر از آن، برای رفع این نگرانی¬های امنیتی، کار نمایند. به منظور همکاری هرچه بیشتر در تأمین امنیت سرحدات میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری تاجکستان، به تبادله اطلاعات میان نهادهای امنیتی و تماس¬های مستقیم میان فرماندهان نیروهای سرحدی دو کشور توافق نمودیم.
همچنان در ملاقات امروز، پیرامون همکاری¬های اقتصادی میان دو کشور نیز به بحث پرداختیم. در این زمینه، از مؤثریت کار کمیسیون مشترک بین¬الحکومتی افغانستان و تاجکستان که در سال ۱۳۸۴ ایجاد گردیده و با برگزاری پنج نشست تا اکنون، در راستای گسترش همکاری¬های اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی، علمی، فرهنگی و قونسلی میان دو کشور، دستآوردهای ارزنده¬ای داشته است، قدردانی و فیصله به عمل آمد تا ششمین نشست این کمیسیون در آینده نزدیک در کابل تدویر یابد.
به همین ترتیب، چنانچه همکاری¬های قونسلی میان دو کشور ساحه وسیعی را به شمول عملی¬سازی موافقتنامه انتقال محکومین به حبس احتوا می¬کند، تصمیم اتخاذ گردید تا به منظور تسهیل و تسریع همکاری-ها در این ساحه، کمیته مشترکی برای مشورت¬های قونسلی میان وزارت-های امور خارجه افغانستان و تاجکستان ایجاد گردد.
در عرصه همکاری¬های فرهنگی و روابط مردم با مردم، برقراری تماس¬ها و دیدارهای بیشتر میان دانشمندان، فرهنگیان، ورزشکاران، هنرمندان و جوانان کشورهای مان را با اهمیت خوانده و بر افزایش بازارهای مشترک برای باشندگان نوار سرحدات میان افغانستان و تاجکستان و تجلیل از شخصیت¬های برجسته حوزه مشترک علمی و فرهنگی توافق نمودیم.
وی افزود که:
باور دارم همین¬گونه که ملاقات امروز من با وزیر امور خارجه جمهوری تاجکستان موقع خوبی را برای بحث همه¬جانبه پیرامون مسائل مختلف مورد علاقه دوجانبه و نگرانی¬های مشترک فراهم ساخت، افتخار ملاقات در جریان این سفر رسمی با رئیس جمهوری تاجکستان نیز فرصت ارزنده¬ای برای تبادل نظر با وی در باره تعمیق بیشتر مناسبات دوستانه میان کشورهای مان خواهد بود.
در پایان، برای مردمان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری تاجکستان دوستی و همدلی پایدار و رفاه و تعالی روز افزون آرزو می-کنم.  تشکر! .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.