29 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نقش جوانان درانتخابات ریاست جمهوری با اهمیت می باشد

نقش جوانان درانتخابات ریاست جمهوری با اهمیت می باشد

کابل باختر/ 29/ حوت اداره فیفا ، معینیت امور جوانان وزارت...

چهار طالبان مسلح در هلمند کشته شدند

چهار طالبان مسلح در هلمند کشته شدند

لشکرگاه 29 حوت باختر در حمله نظامیان در ولایت هلمند دیروز...

بازداشت پنج مرد به ظن قاچاق مواد مخدر در ننگرهار

بازداشت پنج مرد به ظن قاچاق مواد مخدر در ننگرهار

جلال آباد 29 حوت باختر پنج مرد در پیوند به قاچاق...

Youtube Player

khantry design

اعلاناترئیس جمهورغنی از سفر رسمی به ترکمنستان، به وطن برگشت

Written by  manager
Rate this item
(2 votes)

کابل  13 سرطان باختر
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که در رأس یک هیئت عالی رتبۀ دولتی در سفر رسمی یک روزه عازم عشق آباد پایتخت ترکمنستان گردیده بود، شب گذشته به وطن بازگشت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، رئیس جمهور کشور پس از ظهر دیروز قبل از برگشت به وطن، باهمتایش قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، از محل پرورش اسب ها دیدن کرد. حین این دیدار، مسوولین مربوط درخصوص انواع مختلف اسب ها معلومات ارائه کردند و اسب سواران درعین حال، بیرق افغانستان را با خود حمل میکردند.
همچنان، رئیس جمهور غنی و هیئت همراه، به پای منار قربانیان زلزله اکلیل گل گذاشتند و سپس به موزیم رفتند و از بخش های مختلف آن به شمول آثار تاریخی، تصاویر و تابلو ها دیدن نمودند.
رئیس جمهورغنی و هیئت همراه، شام گذشته در ضیافتی که از سوی رئیس جمهور ترکمنستان تدارک یافته بود، اشتراک کردند. رئیس جمهور ترکمنستان، ضمن عرض خوش آمدید به رئیس جمهورغنی و هئیت معیتی‌اش، درخصوص اقدامات کشورش و نیز مشترکات تاریخی دو کشور صحبت کرده گفت که ترکمنستان و افغانستان دارای مشترکات تاریخی، ادبی و فرهنگی می باشند.
محمدوف افزود که ما با افغانستان مناسبات و همکاری های نیک اقتصادی داریم و خطوط آهن به کشورهای دیگر نیز امتداد خواهد یافت. موصوف بیان داشت که ما برای صادرات گاز و انرژی برق به کشورهای منطقه یک طرح و پروژۀ بزرگ را روی دست داریم که در زمان معین آن تطبیق خواهیم کرد و میخواهیم که افغانستان در تمام طرح های ما حضور و نقش فعال داشته باشد.
وی علاوه کرد که ما میخواهیم سرحد دوستی میان دوکشور تقویت گردد و برای مردمان دوسوی مرز، تسهیلات و زمینۀ کار را فراهم سازیم. قربانقلی بردی محمدوف اضافه کرد که افغانستان در عرصه انرژی نه تنها واردکننده، بلکه تولید کننده نیز است که ما در ملاقات دوجانبه بالایش بحث نمودیم.
رئیس جمهور ترکمنستان با اشاره به امضای توافق نامه های همکاری میان افغانستان و ترکمنستان گفت که اسناد متذکره به زودی به مرحلۀ عمل و تطبیق قرار خواهد گرفت. همچنان ما همکاری های مانرا در عرصه های علمی و فرهنگی نیز افزایش میدهیم و کدرهای متخصص را برای رشد اقتصاد افغانستان، آموزش خواهیم داد.
قربانقلی بردی محمدوف تصریح کرد که کشورش آماده است تا افغانستان را در ایجاد مراکز صحی و تجارتی همکاری نماید و در شهر مزار شریف مرکز تجارتی ایجاد کند. وی افزود که ما داد و ستد تجارتی دوکشور را تا مرز میلیاردها دالر افزایش خواهیم داد.
نامبرده اضافه کرد که از بازیکنان افغان برای اشتراک در مسابقات زرمی آسیایی دعوت می نماییم تا بیرق افغانستان را در این مسابقات بلند نموده و دستاوردهای را به کشور شان رقم زنند.
بردی محمدوف به سفر رئیس جمهورغنی اشاره کرده گفت که این سفر و مذاکرات انجام‌شده میان دوطرف، روابط افغانستان و ترکمنستان را تقویت می بخشد و برای دوکشور موثر تمام می شود.
رئیس جمهورغنی دراین ضیافت که شماری از سفیران و دیپلمات های کشورهای مختلف نیز حضور داشتند صحبت کرد و از رئیس جمهور ترکمنستان و مردم آن کشور بخاطر میزبانی و مهمان نوازی گرم شان تشکر کرد.
رئیس جمهور کشور از موقعیت و نقش تاریخی افغانستان یاد کرده افزود که گذشته برای ما بخاطری مهم می باشد که اساس آینده را می سازد و ما تاریخ سه هزار ساله همکاری داریم که در پایان قرن ۱۹ و ۲۰ از اثر تحولات و حوادث بین المللی تغییر کرد و افغانستان به حاشیه رفت.
رئیس جمهور غنی گفت که افغانستان و ترکمنستان از مسیر راه جدید ابریشم و منطقه؛ چهارراه خواهند بود، دیدگاه ما این است که اقدامات تاپی سرتاسری گردد، زیرا تاپی تنها پروژه نه؛ بلکه دهلیز مواصلاتی می باشد.
وی افزود که افغانستان به عنوان قلب آسیا نقطۀ اتصال می باشد و از رئیس جمهور ترکمنستان تشکر کرد که براساس احترام و منافع مشترک متقابل و به منظور دفع خطرات پیش آمده برای منطقه، زمینۀ همکاری های اقتصادی و فرهنگی را مطرح می سازد.
رئیس جمهور کشور اضافه کرد که خط آهن اتامراد-آقینه به قرغزستان، تاجکستان و چین وصل میشود و اینچنین اقدامات، زمینۀ و تسهیلات همکاری های اقتصادی را در منطقه فراهم می سازد و امید است که این پروژه آسیا را دگرگون سازد.
رئیس جمهورغنی تصریح نمود که ما راه ابریشم را دوباره احیا و همچنان همکاری ها را با ایجاد مراکز تجارتی و استفاده از سرحدات و بنادر افغانستان و ترکمنستان، گسترش می بخشیم.
محمداشرغنی گفت که ترکمنستان بزرگترین تولیدکننده انرژی در منطقه می باشد و هدف ما این است تا این انرژی را با ایجاد تأسیسات، ابتدا به افغانستان و سپس به پاکستان و هند انتقال دهیم.
رئیس جمهور افزود که افغانستان و ترکمنستان در دونیم سال گذشته طرح ها را از روی کاغذ به عمل پیاده نموده اند و خط آهن اتامراد_آقینه اولین پروژه است که در زمان اندک عملی گردید.
رئیس جمهورغنی به رئیس جمهور ترکمنستان و مردم آن کشور بخاطر سیاست مثبت بی طرفی شان که زمینۀ همسایگی خوب را با کشورهای همجوار فراهم ساخته است، تبریک گفته اضافه کرد که ترکمنستان، ازبکستان، تاجکستان و افغانستان به شرکای تجارتی مبدل شده اند.
رئیس جمهور کشور از رئیس جمهور ترکمنستان تشکر کرد که با تلاش های فراوان وی، مسابقات آسیایی به مسابقات بین المللی مبدل شده است و اطمینان داد که در مراسم افتتاح مسابقات رزمی آسیایی در عشق آباد، اشتراک خواهد کرد.
رئیس جمهور غنی گفت که ورزش زبان همکاری و همزیستی برای نجات از خطر افراطیت و تروریزم می باشد که همه جوانان خود و آینده درخشان شانرا به آن می بینند.
رئیس جمهور کشور افزود که برگزاری "کنفرانس بین المللی اقتصادی برای افغانستان" در ترکمنستان، دیدگاه همکاری را از پنج الی ۱۰ سال ایجاد خواهد کرد، این همکاری مردم ما را از فقر، محرومیت و انزوا بیرون خواهد ساخت.خالق

Last modified on سه شنبه ، 29 حوت 1396 ، 09:49

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.