03 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اعلامیه مطبوعاتی

اعلامیه مطبوعاتی

کابل باختر 2 ثور دشمنان مردم افغانستان بار دیگر در دو...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتوزیر انرژی و آب : اعتراض روی بندهای کمال‌خان و کجکی اعتراض به حق افغانستان است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 21 سرطان باختر
علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب که در نشست شورای بلوچ های افغانستان که به مناسبت مدیریت منابع آب افغانستان راه اندازی شده بود با بیان این مطلب گفت در ماده 5 معاهده هیرمند میان افغانستان و ایران این مسله کاملا صراحت دارد و ساخت بند کمال‌خان برای تطبیق معاهده آب هیرمند کمک فراوان می کند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت انرژی و آب به آژانس باختر، وزیر انرژی و آب گفت ما با ساخت بند سلما ( بند دوستی افغانستان –هند) کمتر از 19 درصد آب هریرود را کترول کردیم و تنها یک بند روی هریرود ساختیم در  حالیکه ایران چندین بند روی آن ساخته است.
وزیر انرژی و آب همچنان گفت: سال گذشته افغانستان در بخش هامون ها و انحراف آب به سوی چاه نیمه های ایران رسما اعتراض کرده است.
عثمانی افزود که بیشترین مشکلات آبی ایران برخواسته از سیاست های بند سازی آنهاست.
وزیر انرژی و آب در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: واقعیت مسله این است که افغانستان در بخش هایی از  جغرافیایی خود از خشکسالی متاثر شده است و آب کافی{در آن مناطق} وجود ندارد.
وزارت انرژی و آب در یک سال گذشته 5 کشور همسایه را در راستای مدیریت منابع آب مطالعه کرده است تا با روی‌دست گرفتن برنامه های راهبردی افغانستان در آینده دچار آن نشود.
در بخش دیگری از صحبت های وزیر انرژی و آب آمده است که در مدیریت منابع آب ما باید حق رودخانه ها را نیز مراعات کنیم و نباید در تمام مناطق بند سازی کنیم بلکه باید اجازه دهیم محیط زیست و رودخانه ها به حیات طبیعی خود  ادامه دهند.
سپس غفور لیوال سرپرست وزارت سرحدات، اقوام و قبایل، غلام فاروق مجروح و فریده حمیدی اعضای مجلس نمایندگان، رییس شورای بلوچ های افغانستان، داکتر عبدالله هیواد، نماینده لوی قندهار، بزرگان و چندین تن از پژوهشگران در زمینه پشتیبانی از مدیریت منابع آب افغانستان صحبت نموده از برنامه های وزارت انرژی و آب  اعلام حمایت قاطع کردند. احمدی

Last modified on چهارشنبه ، 21 سرطان 1396 ، 09:06

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.