04 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ به روسا و کارمندان آن وزارت معرفی شد

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ به روسا و کارمندان آن وزارت معرفی شد

کابل باختر4 سرطان استاد سروردانش معاون ریاست جمهوری امروز حسینه صافی...

مبلغ  20 ملیون دالر  به فروش می رسد

مبلغ 20 ملیون دالر به فروش می رسد

کابل 4 سرطان باختر بانک مرکزی...

آریانا سعید جایزه اش را به دو زن قربانی خشونت ها اهدا کرد

آریانا سعید جایزه اش را به دو زن قربانی خشونت ها اهدا کرد

کابل باختر/ 4/ سرطان برای نخستن بار یک هنرمند افغانستان جایزه...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمد اشرف غنی رئیس‌جمهور: جوانان برآورده کنندگان آرمان های غازی امان الله خان هستند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 21 اسد
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز در مراسم تجلیل از روز جهانی جوانان که در قصر سلام‌خانۀ ارگ برگزار گردید، سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این مراسم که بانوی اول کشور، شماری از اعضای کابینه و مقامات بلند‌پایۀ دولتی، برخی مشاوران ریاست جمهوری و تدامیچی یاماموتو نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل‌متحد برای افغانستان اشتراک داشتند، داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ از توجه خاص رئیس‌جمهور کشور به‌جوانان تشکرکرد و از مبارزۀ جدی علیه فساد در معینیت امور جوانان اطمینان داد.
کمال سادات، دستآوردهای معینیت امور جوانان را در بخش‌های مختلف به‌ویژه ترتیب استراتیژی پنج سالۀ جوانان، ایجاد پارلمان و فدراسیون‌های جوانان در همه ولایات، ایجاد څارندویان جوان، تنظیم دیتابیس جوانان متخصص، ایجاد مرکز مشوره‌های صحی، زمینۀ تحصیل رایگان به‌جوانان بی‌بضاعت، راه‌اندازی بحث‌های ارتقای‌ظرفیت و دانش سیاسی جوانان، بیان‌داشت.
سپس، تهمینه شجاع به‌نمایندگی از جوانان درخصوص نقش آنان در سیاست و حکومت‌داری صحبت کرد و از جوانان خواست تا برای پیش‌برد امور و شناخت بهتر کشور، تاریخ و فرهنگ افغانستان را بیشتر مطالعه نمایند.
وی به‌حضور گستردۀ زنان در ادارات دولتی و استخدام افراد شایسته در بست‌های خالی دولتی تأکیدکرده افزود: باید اجازه نه‌دهیم که جوانان به‌دست مافیا بی‌افتند و همچنان در هرسطح برای جوانان زمینۀ پیش‌رفت و انکشاف فراهم گردد.
حشمت الله شهیدی در مورد نقش جوانان در انتقال پیام صلح از طریق ورزش صحبت‌ کرد و با اشاره به‌دستآوردهای اخیر کرکت بورد و بازی‌کنان کرکت کشور، گفت که جوانان از طریق کرکت و ورزش‌های دیگر، بیرق افغانستان را بلند نگه‌داشته و پیام یک افغانستان قوی و صلح‌آمیز را به‌جهان انتقال می‌دهند.
هم‌چنان مقدسه احمدزی در بارۀ نقش زنان در آوردن صلح صحبت کرد و در روشنی تجربه‌های خود به‌مشکلات فرهنگی این‌ قشر که مانع تحصیل جوانان به‌خصوص زنان می‌شوند، اشاره کرد.
علی پارسا روی نقش جوانان در زمینۀ پیش‌رفت و انکشاف صحبت کرد و بی‌کاری را مشکل جدی جوانان دانسته افزود: این مشکل بالای جامعه تاثیرات منفی دارد و باعث به‌میان آمدن اعتیاد، جنگ، فساد و جرایم دیگر می‌گردد و از سوی دیگر، تروریستان و مافیا از آن استفاده می‌کنند.
هم‌چنان در این نشست تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان صحبت‌کرد و تلاش‌های پی‌هم جوانان را در همه عرصه‌ها قابل‌قدر خوانده افزود: سازمان ملل‌ متحد از سال ۱۹۹۹ بدین‌سو همه‌ساله، روز جهانی جوانان را تجلیل می‌کند و امسال روز جهانی جوانان به نقش فعال جوانان در زمینه جلوگیری از جنگ، عدالت اجتماعی و صلح پایدار اختصاص داده شده‌است.
وی، افغانستان را دومین‌ کشور جوان عنوان‌کرده، گفت: هر زمانی که با جوانان افغان رو به رو شده‌ام  برعلیه خشونت، جنگ، تقسیم قومی و مذهبی صدا بلند کرده‌اند، دیدگاه های آنان به گذشته متمرکز نیست، بلکه به آینده کشور شان توجه دارند.
یاماموتو ابراز امیدواری‌ کرد که در انتخابات آینده، جوانان نقش فعالی را ایفا نمایند و در قسمت تعلیم و تربیه این‌ قشر تاکید‌کرد. وی از تلاش‌های رئیس‌جمهور غنی در امر حکومت‌داری خوب قدردانی نمود.
در ادامه، مولوی عبدالخبیر اوچقون معاون شورای عالی صلح در روشنایی ارشادات اسلامی در بارۀ اهمیت صلح به‌خصوص پیرامون نقش جوانان در تأمین صلح و ثبات صحبت‌کرد.
وی نقش جوانان را در دوسوی جنگ، مهم عنوان‌کرده افزود: شورای عالی صلح این‌بار در روند صلح، جوانان را سهیم ساخته است تا آنان بتوانند در ایجاد فرهنگ صلح، نقش شان را ادا نمایند.
مولوی اوچقون جوانان را قربانیان اصلی جنگ و خشونت در افغانستان دانسته گفت که این جوانان از سوی دشمنان بحیث وسیله، استعمال می‌شوند. وی گفت که بورد مشورتی جوانان ایجاد می‌گردد تا با جوانان علاقمند به‌صلح در این چارچوب، مشوره صورت گیرد.
اوچقون خاطرنشان‌کرد که فعالیت‌های شورای عالی صلح به‌ولایات نیز گسترش خواهد یافت که در آن جوانان می توانند، نقش بارز را ایفا کنند و با هم‌کاری جوانان، کمپاین سراسری صلح راه‌اندازی خواهد ‎شد. وی اطمینان‌داد که همه‌ی فعالیت‌های‌شان با هم‌آهنگی جوانان به‌پیش خواهد رفت.
محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان در صحبت هایش در این مراسم، روز جهانی جوانان را به‌همه جوانان تبریک گفته، آنان را معماران آیندۀ افغانستان دانست و از جوانان خواست تا به‌جای دیدگاه های کوتاه‌مدت، دیدگاه ۵۰ ساله برای افغانستان داشته باشند.
رئیس جمهور غنی از اشتراک جوانان در نیروهای امنیتی و دفاعی تشکر کرد و از قربانی های آنان در هر گوشۀ کشور ستایش کرده، گفت: سربازان شجاع ما همه روز مرگ را به چشم می‌بینند و به جای اینکه این نیروها از جنگ فرار نمایند، برعکس مرگ از آنان فرار می‌کند.
رئیس جمهور غنی با اشاره به اصلاحات درصفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به خصوص در وزارت دفاع ملی، گفت: تغیر نسلی در وزارت دفاع ملی به میان آمده است، در آنجا دیگر تضاد وجود نخواهد داشت، بلکه میان نسل امروزی و قبلی هم آهنگی بوده و ترکیب هر دو نسل موجب امنیت شما خواهد شد.
رئیس جمهور افزود: دشمنان افغانستان با حمله بر مساجد، نمازگزاران و جاهای دیگر می‌خواهند که ما تنها بر امنیت تمرکز داشته باشیم و زندگی، معارف و اقتصاد را فراموش کنیم، مگر آنان باید بدانند که جامعه افغانستان چند بعدی فکر می‌کند.
وی جوانان را برآورده کنندگان آرمان های غازی امان الله خان دانسته، افزود: من به دشمنان افغانستان پیام دارم، این ملت آن مردم سابق نیست که غازی امان الله خان را مجبور به فرار کرده بود، من از شما نمایندگی می کنم و افغانستان را به هر قیمتی که باشد، می سازم.
رئیس جمهور خطاب به جوانان گفت: اگر شما در انتخابات اشتراک نمی‌کردید، امروز من اینجا نمی‌بودم، سهم گیری شما در سیاست باعث گردید که ادارات کشور به سوی جوان شدن برود.
رئیس جمهور غنی معلومات، دانش و تدبیر را سه عامل عمده در بلند رفتن توانمندی جوانان دانسته گفت که دسترسی به معلومات حق هر فرد است و اگر معلومات به دانش مبدل نشود، موثریت نخواهد داشت.
رئیس جمهور کشور گفت: حکومت وحدت ملی نمایندۀ مردم بوده و در برابر آنان مسئولیت دارد. وی مسئولین جوان ادارات را خطاب قرار داده گفت که از این پس اگر در ادارات مشکلات وجود داشته باشد، شما پاسخگو خواهید بود.
محمد اشرف غنی در رابطه به ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان گفت که تا دو هفته دیگر ۵ هزار بست خدمات ملکی و تا یک ماه دیگر ۸ هزار بست معلمین به اعلان سپرده می‌شود که همانند روند تذکره های برقی در این روند، شفافیت عملی خواهد شد.
رئیس جمهور غنی در پاسخ  به نگرانی های جوانان در روند کانکور، گفت: روند کانکور به گونه بنیادی تغییر خواهد کرد. وی افزود که گام نخست در این روند که شفافیت می باشد، برداشته شده است.
رئیس جمهور غنی گفت: بیشترین سرمایه سیاسی من در استخدام جوانان در ادارات به مصرف رسیده و برای جوانان ادارات کوشش های زیادی کردم و من یک پل ارتباطی بین نسل جوان هستم و امروز راس ادارات کشور را جوانان تشکیل می دهند.
محمد اشرف غنی بر مساوات میان جوانان تاکید کرده گفت که شما باید به حلقه نجیبه مبدل شوید و در میان تان حس پاسخگویی ایجاد شود. وی افزود که این سرزمین از سه قشر یعنی جوانان، زنان و فقرا تشکیل شده است و تا زمانی که این اقشار به رفاه نرسند، در افغانستان ثبات به وجود نخواهد آمد.
رئیس جمهور غنی تصریح کرد که به دلیل مشکلات امنیتی به تحصیلات آن طوری که لازم بود توجه صورت نگرفته است، نظام تحصیلی ما به تغییر بنیادی و نصاب تعلیمی ما به بحث ملی نیازمند است. وی از جوانان خواست تا در این خصوص پیشنهادات خود را با او شریک سازند و در آیندۀ نزدیک شورای عالی قوای بشری ایجاد می شود و صدای شما شنیده خواهد شد.
وی گفت: تا زمانی که اقتصاد مشروع را رشد ندهیم، اشتغال زایی دوامدار به وجود نمی آید و در این بخش باهم یکجا کار می نمائیم. رئیس جمهور از جوانان خواست تا اتفاق و اتحاد خود را نگهدارند و جلو کسانی را بگیرند که در مقابل وحدت ملی می ایستند.
رئیس جمهور کشور خاطرنشان کرد: افغان ها فاسد نیستند، شمار محدودی هستند که از راه فساد، بربادی به وجود می آورند. وی تاکید کرد که تمام امور حکومت واضح است. رئیس جمهور گفت: همه روزه یک جوان از یکی از ولسوالی ها می تواند به ارگ بیاید و کارکردهای حکومت را مشاهده نماید تا حکومت داری برای شان واضح شود.
رئیس جمهور غنی گفت: از شما جوانان می خواهم  که از طریق یک میکانیزم واضح نمایندگان تان را در نشست های کابینه بفرستید تا کارهای حکومت را از نزدیک ارزیابی نمایید. وی افزود که پس از این در هر چهار ماه، کابینه در مورد موضوعات مرتبط به جوانان بحث خواهد داشت.
در این مراسم شماری از جوانان به منظور قدردانی از تلاش های رئیس جمهور غنی در راستای حاکمیت قانون و مبارزه با فساد، دستار عزت برسر او گذاشتند و به رئیس جمهور اطمینان دادند که در راستای خدمت به وطن آمادۀ هرگونه قربانی می باشند.
همچنان شماری از دختران جوان به پاس خدمات بانوی اول کشور به زنان، چادر سه رنگ که نماد بیرق افغانستان می باشد، به وی اهدا کردند. بانوی اول کشور ضمن تشکر از این جوانان گفت: باورمندم که شما با تلاش های تان این کشور را آباد و به پا ایستاده می کنید.# نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.