02 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمداشرف غنی: تمام ادارات غزنی به تشكيل  ولایت درجه‌یک ارتقا داده شود

محمداشرف غنی: تمام ادارات غزنی به تشكيل ولایت درجه‌یک ارتقا داده شود

کابل باختر 3 میزان جلسۀ به منظور بحث روی وضعیت اداری...

رهنمود پوشش خبری حوادث تروریستی و جنگ نهایی شد

رهنمود پوشش خبری حوادث تروریستی و جنگ نهایی شد

کابل باختر 2میزان رهنمود پوشش خبری حوادث تروریستی و جنگ که...

داکترکمال سادات : پیشرفت جوانان درحقیقت پیشرفت مملکت ما است

داکترکمال سادات : پیشرفت جوانان درحقیقت پیشرفت مملکت ما است

کابل باختر 3 میزان داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاستراتیژی جدید امریکا؛ "حمایت از افغانستان، هشدار به پاکستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

منابع خبری بین المللی – باختر31 اسد
بگزارش آژانس باختر به نقل از رسانه های امریکایی رئیس جمهور امریکا ترامپ صبح امروز سه شنبه استراتیژی جدید کشورش برای افغانستان را اعلان کرد که حاوی نکات عمدۀ مسیر آینده مشارکت امریکا با افغانستان بود.
ترامپ در موضوع مبارزه علیه تروریزم در افغانستان مستقیماً از پاکستان نام برده و گفت، این‌کشور با وجود اخذ میلیارد‌ها دالر از امریکا، به تروریستانی پناه داده‌است که علیه نیروهای امریکایی می‌جنگند.
وی افزود: "ما میلیارد‌ها دالر به پاکستان پرداخته ایم و آن‌ها به تروریستانی پناه گاه داده‌اند که علیه آن‌ها می‌جنگیم. این باید تغییر کند و این فوراً تغییر هم خواهد کرد. هیچ مشارکت نمی‌تواند گنجایش پناه دادن به تروریستان را داشته باشد که نیروها و مقامات امریکایی را هدف قرار می‌دهند. زمان آن است که پاکستان تعهدش را به مدنیت، نظم و صلح نشان دهد."
ترامپ گفت تعهد و حمایت امریکا برای افغانستان دایمی است، اما حمایت از افغانستان دیگر یک چک سفید برای این‌کشور نخواهد بود.
وی گفت: "امریکا تا زمانی با حکومت افغانستان کار خواهد کرد که پیشرفت را ببینیم، تعهد ما غیر محدود نیست، ولی حمایت ما برای افغانستان نیز یک چک سفید نیست. حکومت افغانستان باید سهم خود را در بخش برداشتن بار نظامی، سیاسی و اقتصادی ادا کند."
عمده‌ ترین نکات دیگر اظهارات ترامپ این بود که گفت، استراتیژی جدیدش برای افغانستان مبتنی بر جدول‌های دلخواه زمانی نه بلکه بر اساس شرایط افغانستان خواهد بود.
ترامپ گفت، ایالات متحده در افغانستان برای دولت‌سازی نه بلکه برای کشتن تروریستان است. ترامپ همچنان گفت، امریکا نیاز به یک برنامه برای نتایج پایدار و آبرومند در افغانستان دارد.
وی افزود، خروج سریع از افغانستان عواقب غیر قابل قبول خواهد داشت.
هرچند رئیس جمهور ترامپ در استراتیژی نو خود در باره افغانستان گفته که امریکا فعلاً در مورد افزایش قوای این کشور در افغانستان چیزی نمی‎گوید، ولی وزیر دفاع امریکا جیمز متیس می‎گوید که او با متحدین ناتو در تماس است و آن‎ها گفته‎اند که سربازان بیشتر به افغانستان می‎فرستند.
دونالد ترامپ با اعلان استراتیژی، شمار دقیق نیروها و همچنان جدول زمانی برای خروج از افغانستان را اعلام نکرد زیرا به‌گفته وی، نمی‌خواهد که دشمن از این پلان آگاه شود.
ترامپ در سخنرانی به شماری از قوماندانان و مقام‌های نظامی امریکا در ایالت ویرجینیا گفت که روی استراتیژی تازه ماه‌ها کار شده و او به وزیر دفاع و تیم امنیت ملی‌اش دستور داد که یک استراتیژی فراگیر را در مورد افغانستان و آسیای جنوبی بررسی کنند.
وی افزود: "من در مورد منافع امریکا در افغانستان به سه نتیجه اساسی رسیدم. نخست این‌که ملت ما باید پس از قربانی‌های زیاد، به ویژه تلفات انسانی، نتیجه قاطع گرفتند که زن و مرد کشور ما سزاوار پیروزی اند. دوم اینکه خروج زود هنگام و پیشبینی در این مورد غیر قابل پذیرش است. حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان طرح‌ ریزی و از آن ‌جا هدایت شده بود. زیرا در آن‌جا کسانی حاکمیت داشتند که برای تروریستان پناه داده بودند. بناءً با خروج، خلا برای شبکه القاعده، گروه داعش و سایر تروریستان به میان می‌آید. سوم و اخیر، به این نتیجه رسیده‌ام که خطر برای افغانستان و منطقه حتمی است. امروز ۲۰ گروه تروریستی شناخته شده از سوی امریکا در افغانستان و پاکستان فعالیت دارند."
پیش از این شماری از اعضای کانگرس امریکا بر رئیس جمهور آن‌ کشور انتقاد کرده بودند که هفت ماه پس از رسیدن به قدرت استراتژی افغانستان را تهیه نکرده‌است.
در سخنرانی دیشب، رئیس جمهور ترامپ این نکته را برجسته ساخت که نباید به تعداد نیروها و همچنان جدول زمانی برای خروج از افغانستان تمرکز شود، زیرا به‌گفته وی شورشیان از این پلان منفعت می‌برند.
وی گفت: "انگیزه اصلی من خارج ساختن نیروها از افغانستان بود و من از این انگیزه خود پیروی کرده‌ام، ولی من در طول زندگی‌ام شنیده‌ام که تصمیم‌گیری وقتی‌که عقب میز در قصر سفید می‌نشینی و رئیس جمهور امریکا استی، متفاوت است."
پیش از این برخی قوماندانان نظامی و مقام‌های امریکایی گفته بودند که شاید تا چهار هزار نیروی نظامی آن‌ کشور به افغانستان فرستاده شوند.
رئیس جمهور امریکا در بخشی از اظهاراتش این را هم گفت که ایالات متحده به حمایت از حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد، اما وی تأکید کرد که امریکا به دولت سازی در افغانستان ادامه نخواهد داد و این کار مربوط خود افغان‌هاست.
به‌گفته دونالد ترامپ، روز‌های گذشته که امریکا برای مردم سالاری و تأمین دموکراسی در کشور دیگری کار می‌‎کرد.
او افزود که تعهد و حمایت امریکا برای افغانستان دایمی است، اما پس از این چک سفید برای افغانستان نخواهد بود.
با این همه دونالد ترامپ تأکید کرد که افغانستان با دشمن روبه ‌رو است که امریکا هم با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند.
رئیس جمهور امریکا این را واضح ساخت که شورشیان باید بدانند که هیچگاه از نظر امریکا دور نخواهند ماند و هدف قرار خواهند گرفت.
دونالد ترامپ افزود، امریکا در باره پایگاه‌های شورشیان در پاکستان خاموش نخواهد نشست.
وی افزود: "پاکستان به نوبت خود، اکثراً برای عناصر آشوبگر، خشونت و تروریست پناه داده است. این تهدید بزرگ است زیرا هند و پاکستان هر دو کشور‌های مسلح با سلاح هسته‌یی اند و روابط پُر تنش آن‌ها می‌‍‌تواند باعث بحران شود و وقوع آن ممکن است."
به‌ گفته ترامپ، پاکستان در گذشته شریک خوبی برای امریکا بود و واشنگتن از همکاری‌های گذشته آن‌کشور سپاسگزاری می‌کند.
اما دونالد ترامپ این را واضح ساخت که در پاکستان پناهگاه‌ها و لانه‌های تروریستان وجود دارند و از آن‌جا پلان برای هدف قرار دادن شهروندان امریکا طرح‌ریزی می‌شود.
رئیس جمهور امریکا واضح ساخت که تهدید‌ها در پاکستان برای امریکا خیلی بزرگ دانسته می‌شود.
دونالد ترامپ افزود، هدف امریکا در افغانستان و پاکستان مشخص است که نباید دوباره به لانه‌های تروریزم مبدل شوند.
رئیس جمهور امریکا همچنان افزود که کشورش به همکاری‌ها با هند ادامه خواهد داد.
او از تلاش‌های هند برای افغانستان قدردانی کرد و کمک‌های گذشته دهلی نو با کابل را مورد ستایش قرار داد.
دونالد ترامپ از سایر اعضای ناتو خواست تا توافق‌شان را در مورد استراتیژی تازه افغانستان اعلان کنند و سهم‌شان را هم ادا کنند.
پیش از اعلان استراتیژی افغانستان و جنوب آسیا توسط رئیس جمهور ترامپ، رکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا با وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و هند از طریق تیلیفون صحبت کرد.
بر اساس گزارش‌ها، تیلرسن این گفتگو‌ها را روز دوشنبه انجام داد.
وزارت خارجه امریکا می‌گوید، تمامی جوانب در این مورد صحبت کرده‌اند که چگونه امریکا می‌تواند با افغانستان، پاکستان و هند در استراتیژی تازه منطقه‌یی ایالات متحده کار کند تا این منطقه جنوب آسیا با ثبات شود.
در حال حاضر ایالات متحده امریکا ۸۴۰۰ سرباز و در مجموع کشور‌های عضو ناتو حدود ۱۳۴۰۰ نظامی در افغانستان دارند.
اعضای ناتو و ایالات متحده امریکا تأکید می‌کنند که در صورت افزایش نیروها هم، استراتژی فعلی در باره افغانستان تغییر نخواهد کرد و مأموریت حمایت قاطع همچنان به آموزش، حمایت و همکاری با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان متمرکز خواهد ماند.
ترامپ گفت، ایالات متحده در افغانستان برای دولت‌ سازی نه بلکه برای کشتن تروریستان است.
ترامپ همچنان گفت، امریکا نیاز به یک برنامه برای نتایج پایدار و آبرومند در افغانستان دارد.
وی افزود، خروج سریع از افغانستان عواقب غیر قابل قبول خواهد داشت.# خلیل

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.