31 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اطلاعیه معینیت امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ

اطلاعیه معینیت امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ

کابل باختر 31 ثور اطلاعیه معینیت امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ معینیت امور...

وزارت دفاع ملی استفاده از بمب های لایزری  موثراست

وزارت دفاع ملی استفاده از بمب های لایزری موثراست

کابل 31ثور باختر وزارت دفاع ملی مدعی شده که به خاطر...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتواکنش‌ها به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

منابع خبری بین المللی – باختر31 اسد
رئیس‎جمهوری افغانستان با استقبال از اعلام استراتژی جدید گفته که این تصمیم آمریکا تعهد دوام‌دار شریک بنیادی افغانستان درجنگ بین‌المللی کنونی است.
رئیس‌جمهور غنی با ابراز قدردانی از حکومت آمریکا افزوده که از رئیس‌جمهور ترامپ و مردم آمریکا به‌خاطر اعلام حمایت‎ ‎شان از تلاش‌های حکومت افغانستان برای دستیابی به‌خودکفایی و مبارزۀ مشترک‌ برای غلبه بر  تروریزم و رهایی منطقه از تهدید و خطراین پدیده سپاس‌گزاری می‌کند.
ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزوده که این استراتیژی ظرفیت نیروهای "حمایت قاطع" به رهبری ناتو را در زمینه آموزش، مشوره و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان افزایش خواهد داد.
براساس اعلام ریاست جمهوری افغانستان در این روند بر افزایش توانمندی نیروهای هوایی افغان و دو برابر ساختن نیروهای ویژه افغانستان تاکید شده است.
ارگ ریاست جمهوری افغانستان این استراتیژی را بخشی از کمک آمریکا برای توانمند سازی افغان‌ها جهت کاهش فقر، سرمایه‌گذاری اقتصادی و تجهیز بهتر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دانسته‌است.
اجرای این استراتژی به نظر ریاست جمهوری افغانستان باعث ثبات منطقه‌ای و فرصت را مساعد خواهد کرد تا تمام کشورهای منطقه جهت رسیدن به‌اهداف مشترک درعرصه صلح و رفاه باهم کار نمایند.
ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزوده که استراتیژی جدید برای کشورهای منطقه پیشنهاد می‌کند که از حمایت عناصر غیر دولتی دست بکشند. رئیس‎جمهوری غنی گفته که توانمندی نیروهای امنیتی‌ و دفاعی افغانستان باید به طالبان و دیگران واضح سازد که قادر به پیروزی نظامی نخواهند بود وصلح همچنان اولویت اول باقی خواهد ماند.
داکترعبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرده که قبل از اعلام استراتیژی جدید بحث طولانی با مقام‌های افغانستان شده بود و قبل از اعلام آن نیز مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا با رئیس جمهوری و خود او صحبت کرده است.
او گفت که این استراتیژی نتیجه کوتاه و بلند مدت دارد که باعث می‌شود نیروهای امنیتی افغانستان روی پای خود بایستند و معادله جنگ به نفع مردم و نیروهای امینتی افغانستان تغییر خواهد کرد.
عبدالله گفت که محدود نکردن زمان حضور نیروهای بین‌المللی به وقت مشخص، از دیگر نقطه قوت‌های این استراتیژی است که فرصت تازه را برای افغانستان ایجاد می‌کند.
او گفت که صلح اولویت دولت افغانستان است ولی اگر طالبان به جنگ اصرارکنند با قوت با آنان مقابله خواهد شد.
به گفته عبدالله قبل از اعلام این استراتیژی وضعیت مبهم بود ولی اکنون همه چیزمشخص شده و به نیروهای بین‌المللی که در افغانستان حضور دارند نیز صلاحیت بیشتر داده شده است.
او گفت که مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نیز در این استراتیژی کاملا واضح است، اگرچه رهبران داعش درافغانستان کشته و تلفات سنگنین نیز به نیروهای این گروه وارد شده‌ است.
به گفته عبدالله مقابله با کسانی که از  تروریزم حمایت می‌کند در این استراتیژی واضح شده و افزود که با همکاری فرصت‌های بیشتر در منطقه ایجاد خواهد شد.
داکترعبدالله به کشور خاص اشاره نکرد ولی گفت که کشورهای هستند که به طالبان پناه داده و بعضی دیگر با آنها ارتباط دارند.
ترامپ با اعلام استراتیژی جدید گفت آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند.
دونالد ترامپ گفت آمریکا میلیاردها دلار در اختیار پاکستان گذاشته ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‌اند.
تحادیه اروپا از استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان استقبال کردا
فرانز مایکل ملبین، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان، در صفحه رسمی توییتر نمایندگی این اتحادیه در افغانستان نوشته است: "من از اعلام سیاست رئیس جمهور ترامپ در قبال افغانستان استقبال می‌کنم. حرکت به سمت ثبات گام بعدی است."
ملبین افزوده است: "مردم افغانستان به قدر کافی رنج دیده‌اند. صلح امکان پذیر است."
وزارت خارجه هند از اعلام استراتیژی جدید آمریکا استقبال کرد
وزارت خارجه هند در صفحه رسمی خود نوشته است: "ما از تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ برای افزایش تلاش‌ها علیه چالش‌هایی که افغانستان با آن روبه‌ رو است و مقابله با مسائل پناه‌گاه‌های امن و دیگر حمایت‌های مرزی از تروریست‌ها استقبال می‌کنیم. هند خود را شریک این نگرانی‌ها و اهداف می‌داند."
عمران‌خان: این استراتیژی به پاکستان درس داد که هیچ گاه بخاطر دیگران وارد میدان نشود.
عمران‌خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، در صفحه توییتر خود نوشت که استراتژی جدید آمریکا یک‌بار و برای همیشه این درس را به پاکستان داد که برای طمع دلار، هیچ‌گاه بخاطر نبرد دیگران وارد میدان نشود.
عمران‌ خان علاوه کرده که ایالات متحده یک‌ بار دیگر به‌خاطر سیاست "عمیقاً ناقص و شکست‌ خورده‌" در مورد افغانستان، پاکستان را مقصر می‌داند.
سخنگوی ارتش پاکستان: در پاکستان هیچ گروه شبه‌نظامی پایگاه ندارد،
حکومت پاکستان تاکنون به صورت رسمی درباره استراتژی جدید آمریکا اظهار نظر نکرده ولی سخنگوی ارتش این کشور با اشاره به این استراتیژی گفته که عملیات‌های پاکستان علیه شبه‌نظامیان تندرو در پاکستان نشان‌دهنده عزم این کشورعلیه  تروریزم است.
جنرال آصف غفور گفته که در پاکستان هیچ گروه شبه‌نظامی پایگاه ندارد.
چین: پاکستان خط مقدم جبهه مبارزه با  تروریزم است
به دنبال انتقاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از پاکستان در مبارزه با  تروریزم، دولت چین از موضع پاکستان حمایت کرده است.
ترامپ در سخنرانی دیشب خود گفت که در برابر موجودیت "پناهگاه‌های امن" تروریستی در خاک پاکستان ساکت نخواهد نشست.
پاکستان همواره گفته که این کشور قربانی  تروریزم است و گام‌های عمده‌ای در این راستا برداشته است.
امروز هوا چون‌ینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفت که پاکستان در خط مقدم جنگ با  تروریزم است و با دادن "قربانی‌های بزرگی" در این مبارزه "همکاری مهمی" کرده است.
به گزارش خبرگزاری رویتر، خانم هوا به خبرنگاران گفت: "ما باور داریم که جامعه بین‌المللی باید پاکستان را به عنوان یک کشور ضد  تروریزم بشناسد".
او افزود: "ما خوشحالیم که پاکستان و ایالات متحده با احترام متقابل در مبارزه با  تروریزم با هم همکاری می‌کنند و برای تامین امنیت و ثبات در منطقه و جهان با هم کار می‌کنند."
چین و پاکستان یک دیگر را "دوستان همه فصول" می‌دانند و روابط نزدیک دیپلوماتیک، اقتصادی و امنیتی دارند. چین بابت فعالیت گروه‌های تندرو در ایالت سینکیانگ خود و ارتباط آنها با گروه‌های اسلامگرا در افغانستان نگران است.
قوماندان نیروهای حمایت قاطع: تعهد ما قوی و پایدار است
فقوماندان کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان راهبرد تازه رئیس جمهوری آمریکا در قبال افغانستان را "رویکرد جدید به افغانستان و منطقه" توصیف کرده است.
جنرال جان نیکلسون تاکید کرده که تعهد ائتلاف بین‌المللی در قبال افغانستان "قوی و پایدار" است و حضور نیروهای "حمایت قاطع" در این کشور مبتنی بر اوضاع و شرایط خواهد بود و نه جدول زمانی.
جنرال نیکلسون افزوده که استراتژی تازه به معنای آن است که گروه طالبان نمی‌تواند از راه نظامی برنده شود؛ بنابراین این گروه باید دست از خشونت بردارد و روند صلح بپیوندد.
• واکنش قوماندانان و مقامات نظامی امریکا در رابطه با استراتیژی نو امریکا چیست؟
جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی قوای امریکا و ناتو در افغانستان گفته‎است که استراتژی امریکا به این معنیست که طالبان در میدان جنگ پیروز نمی‎شوند و باید خشونت را کنار بگذارند و راه آشتی را پیش گیرند.
او افزود ایجاد یک افغانستان صلح‌آمیز و با ثبات پیروزی برای مردم افغانستان و اهداف ائتلاف می‎باشد.
هرچند رئیس جمهور ترامپ در استراتیژی نو خود در باره افغانستان گفته که امریکا فعلاً در مورد افزایش قوای این کشور در افغانستان چیزی نمی‎گوید، ولی وزیر دفاع امریکا جیمز متیس می‎گوید که او با متحدین ناتو در تماس است و آن‎ها گفته‎اند که سربازان بیشتر به افغانستان می‎فرستند.
استراتیژی جدید آمریکا در افغانستان؛ ترامپ با پاکستان چه خواهد کرد؟
رئیس ستاد قوماندانی مرکزی ارتش آمریکا در سفری به پاکستان به مقام‌های این کشور گفته است که خاک پاکستان نباید برای اهداف و برنامه‌های تروریستی علیه همسایگانش استفاده شود.
جنرال جوزف ووتل در این سفر با شاهدخاقان عباسی، نخست‌وزیر وجنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان گفت‌وگو کرده‌است.
جنرال قمر جاوید باجوا، مهمان خود را به وزیرستان شمالی برد و مناطقی را به او نشان داد که در آن‌جا ارتش با شبه‌نظامیان تندرو جنگ دیدند و آن‌ها را عقب راندند.
واکنش سفیر افغانستان در آمریکا
سفیر افغانستان در آمریکا با صدور اعلامیه‌ای، استراتیژی تازه آمریکا در قبال افغانستان را در راستای تحقق اهداف مشترک هر دو کشور مثبت دانسته است.
حمدالله محب نکته‌های اصلی راهبرد آمریکا در این مورد را برشمرده و افزوده که افغانستان هم مانند آمریکا خواستار پایان خوبی برای جنگ جاری است.
سفارت امریکا در کابل می‎گوید بر اساس استراتیژی نو امریکا واشنگتن افغانستان را رها نخواهد کرد و در پهلوی این کشور قرار خواهد داشت، اما برای رسیدن به هدف حکومت افغانستان هم باید تعهدات و مسئولیت‎های خود را به جا آورد به غیر از آن رسیدن به نتیجه دلخواه ممکن نخواهد بود.
این سفارت اعلامیۀ در رابطه با استراتیژی نو امریکا در افغانستان به نشر رسانده و نوشته‎است همانطوری‎که رئیس جمهور ترامپ گفت این استراتیژی مبتنی بر شرایط و حالات در داخل افغانستان می‎باشد.
به ‌گفته هوگو لارنس شارژدافیر امریکا در کابل همه باید این را بدانند که ایالات متحده به جایی نمی ‎رود و همکاری خود را با افغانستان و حکومت وحدت ملی ادامه خواهد داد و در جنگ مشترک علیه تروریزم کمک‎های امریکا با افغانستان ادامه خواهد یافت.
واکنش خوشبینانه وزیر خارجه افغانستان
صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان، از اعلام راهبرد تازه آمریکا در قبال کشورش استقبال کرده است.
ربانی در حساب کاربری توییترش نوشته که این راهبرد صفحه جدیدی را در همکاری‌های استراتیژیک بین دو کشور می‌گشاید. او ابراز امیدواری کرده که این استراتیژی به تحقق اهداف مشترک هر دو کشور کمک کند.
جان مک‌کین رئیس کمیته امور دفاعی مجلس سنای امریکا و سناتور حزب جمهوری‌خواه که قبلاً خودش هم استراتیژی خود را برای افغاستان ترتیب داده و پیشنهاد کرده بود از اعلان استراتیژی ترامپ استقبال کرده و آن را یک گام مثبت خوانده‎است.
• متحدین امریکا و کشورهای دیگری که در جنگ افغانستان دخیل می‎باشند در مورد استراتیژی نو امریکا چه می‎گویند؟
ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو از استراتیژی نو امریکا استقبال کرده و گفته‎است که این استراتیژی بر واقعیت‎ها و شرایط در داخل افغانستان متکی می‎باشد.
او می‎گوید ناتو برای همکاری به افغانستان متعهد است و بی‌صبرانه انتظار آنست که با وزیر دفاع امریکا و دیگر متحدین ناتو در مورد راه‎های عملی کردن این استراتیژی مشوره کند.
بریتانیا هم از این استراتیژی امریکا که به‌گفته آن یک گامی برای جدی‌تر ساختن اقدامات نظامی علیه طالبان می‎باشد، استقبال می‎کند.
میکل فالن وزیر دفاع بریتانیا در یک اعلامیه خود گفته‎است که ازین استراتیژی استقبال کرده و در صحبت دیروزه خود با وزیر دفاع امریکا موافقه کرده‎است که با وجود مشکلات مسیر فعالیت خود را در افغانستان ادامه می‎دهند تا دموکراسی آسیب پذیر افغانستان تقویه شود و تهدیدهای تروریزم به غرب محدود گردد.
حکومت جمهوری فدرالی آلمان از تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده امریکا مبنی بر ادامه ماموریت در افغانستان استقبال کرده است. وزیر دفاع آلمان گفته است که این یک گام مثبت است که واشنگتن ماموریت افغانستان را متکی به وضعیت افغانستان ساخته است.
سخنگوی حکومت آلمان فدرال در برلین گفت که تصمیم دونالد ترامپ «درست است و حکومت آلمان مدت‌های طولانی در تلاش بوده است که پایان این ماموریت متکی به وضعیت (افغانستان) باشد.
او گفت که کشورهای منطقه فراخوانده شده اند که به صورت مشترک با آلمان، افغانستان را در مسیرش به آینده‌ای بهتر حمایت کرده و علیه  تروریزم قاطعانه مبارزه کنند.» به گفته او، این درخواست بیشتر از همه متوجه پاکستان، همسایه افغانستان، می‌شود.
حکومت آلمان در عین زمان گفته است که از جانب افغانستان نیز تقاضا می‌شود که اصلاحات را تقویت کند و علیه فساد اداری مبارزه نماید. علیه بر آن، باید برای دیالوگ با آن بخش‌هایی طالبان تلاش شود که حاضرند به روند سیاسی برگردند.
در عین زمان، اورزولا فون دیر لاین، وزیر دفاع آلمان واضح ساخت که کشورش در خط اول افزایش سربازان در افغانستان نمی‌باشد. او به این نکته اشاره کرد که اردوی آلمان در سال گذشته تعداد سربازان‌اش در افغانستان را ۱۸ درصد افزایش داده است، در حالی که کشورهای دیگر نیروهای شان را کاهش داده اند.
موضع روسیه
دونالد ترامپ در اعلام استراتیژی جدید خود برای افغانستان و منطقه از کشورهای ایران و روسیه اصلاَ نام نبرد، در حالی در این اواخر گزارش‌هایی از حمایت این دو کشور از طالبان نشر شده است.
خبرگزاری انترفکس روسیه به نقل از مقام‌های وزارت خارجه این کشور گزارش داده است که مسکو باور ندارد این استراتیژی تغییر مثبتی در وضعیت افغانستان ایجاد کند.
ترامپ در این سخنرانی‌اش از تلاش‌های هند برای بازسازی افغانستان ستایش کرد و خواستار همکاری بیشتر این کشور در عرصه اقتصادی و توسعه افغانستان گردید.
وزارت خارجه هند در یک اعلامیه خبری گفته است که عین نگرانی‌های واشنگتن در مورد پناهگاه‌های تروریست‌ها را دارد. ترامپ از پاکستان به دلیل پناه دادن به تروریست‌ها انتقاد کرده و خواستار پایان بخشیدن به آن شده است.
در اعلامیه وزارت خارجه هند آمده است: "ما از قاطعیت رئیس جمهور ترامپ برای تقویت تلاش‌ها به هدف فایق آمدن بر مشکلات در افغانستان و مواجه با مساله پناه گاه‌های امن و دیگر انواع حمایت‌های فرامرزی از تروریست‌ها استقبال می‌کنیم." # 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.