28 اسد 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کتابخانه  " نیلاب رحیمی "  درکابل افتتاح شد

کتابخانه " نیلاب رحیمی " درکابل افتتاح شد

کابل باختر28 اسد فاضل سانچارکی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز...

تجلیل از نودونهمین سالروز استرداد استقلال درسرتاسر افغانستان

تجلیل از نودونهمین سالروز استرداد استقلال درسرتاسر افغانستان

کابل 28 اسد باختر از نودو نهمین سالروز استرداد استقلال افغانستان...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبرگزاری جلسه سام در کابل به هدف ارزیابی تعهدات نشست بروکسل

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 14 میزان
دولت افغانستان، جامعۀ بین المللی ، نماینده گان جامعه مدنی و سکتور خصوصی افغانستان برای بحث روی پیشرفت ها و دستاوردهای اجندای اصلاحات افغانستان و تأکید دوباره بر همکاری ها و تعهدات شان برای انکشاف طویل المدت کشور، به روز پنجشنبه با هم دیدار نمودند.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور جلسه هیئت عالی رتبه (SOM) را که دقیقا یک سال پس از کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان برگزار می شود، به روز پنجشنبه  افتتاح نمود.
اکلیل حکیمی، وزیر مالیه و تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان ریاست این جلسه را که تمرکز اصلی آن بر روی دو موضوع اصلی حکومتداری و توانمندسازی سکتور خصوصی بود، به عهده داشتند.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هنگام افتتاح کار جلسه  گفت: "جلسه امروز بخشی از گفتگوهای بزرگتر در مورد اینکه چگونه افغانستان می تواند همکار مؤثر برای جامعه بین المللی برای ساختن آیندۀ بهتر برای اطفال ما و آیندۀ  عاری از تروریزم و خشونت باشد، برگزار می گردد."
وی به تعهد بی قید و شرط افغانستان برای پایان دادن به فساد در افغانستان وعده داد و افزود: "ما اخیرا استراتیژی مبارزه علیه فساد را تصویب نموده ایم که شدیدا کاربردی می باشد و ما باور داریم که این استراتیژی بسیار واقع بینانه است و عملا مورد تطبیق قرار گرفته است."
یاماموتو، رئیس هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) با اشاره به پیشرفت های دولت در بخش اصلاحات کلیدی گفت که دستاوردها مستلزم شناختن و تشویق اشتراک کنندگان به استفاده از این جلسه هستند تا تصمیم بگیرند که دولت و شرکاء آن چگونه با هم به حرکت خود ادامه دهند.
یاماموتو تاکید نمود که تغییر واقعی پیچیده است و نیاز به زمان دارد. وی افزود: "به نمایندگی از ملل متحد من از صحبت های صریحی که با رئیس جمهور و تیم اش داشتیم قدردانی می کنم و بر تعهدات ما برای ادامه تلاش های ما به عنوان ملل متحد واحد در مطابقت با آرمان های انکشافی که به وضوح در چارجوب ملی صلح و انکشاف افغانستان مطرح گردیده است، تاکید می نمایم."
نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: "در چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان، دولت پیشرفت را به حقوق افغان ها، خواسته هایشان برای زندگی در کشوری که در صلح به سر می برد و به سوی خودکفایی پیش می رود، مرتبط دانسته است." وی افزود: "من همه همکاران، فعالین، تاجران زن و مرد و مقامات را اینجا به چالش می کشم که هر بخش از کار ما را از طریق لنز سهم گیری در پروسۀ صلح مورد ملاحظه قرار دهند، اگر ما می توانیم آن را انجام دهیم پس می توانیم در آینده ای که افغان ها آرزوی آن را دارند سهم داشته باشیم، با توجه به اینکه همه ما در جامعه بین المللی می خواهیم شاهد افغانستانی موفق باشیم."
داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان در این جلسه با تاکید بر اهمیت انتخابات آزاد و عادلانه گفت: "ما از درس های سخت دهه گذشته آموخته ایم تا درک کنیم که انتخابات آزاد و عادلانه در افغانستان راهی به سوی ثبات، حاکمیت قانون، حقوق دموکراتیک و وحدت در کشور می باشد."
رئیس اجرائیه افزود: " رئیس جمهور  و من کاملا به برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری معتبر و قابل قبول تا پایان ماموریت ما متعهد هستیم."
حکیمی وزیر مالیه بر تعهد دولت به چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان که باعث ایجاد ادارات قوی، أساس درآمد ثابت و سکتور خصوصی فعال در کشور می شود تاکید نمود.
وی اضافه نمود: "چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان برنامه ما برای رسیدن به تقویت رشد اقتصادی فراگیر، توانمندسازی سکتور خصوصی، ایجاد فرصت های کاری، خدمت به شهروندان ما و پایان دادن به فساد می باشد." وی گفت: "رشد اقتصادی واقعی برای نجات مردم از فقر، ضروری است. برای انجام این کار ما باید زمینه را برای سکتور خصوصی مهیا سازیم و فضای سرمایه گذاری را بهبود بخشیم."
وزیر مالیه  از همکاران بین المللی برای تعهدات دوامدارشان برای آینده افغانستان قدردانی نمود.
باید گفت: در کنفرانس توکیو در سال ۲۰۱۲ در مورد افغانستان، دولت افغانستان و جامعه بین المللی برای برگزاری جلسات هیئت های عالی رتبه برای بحث در مورد پیشرفت در انکشاف و اولویت های اصلاحات به توافق رسیدند. آخرین چنین یک نشست، کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان بود که در ۵ اکتوبر سال ۲۰۱۶ در بروکسل، بلژیک برگزار گردید، جامعه جهانی متعهد شدند و اراده شان را برای کمک ۱۵.۲ میلیارد دالر آمریکایی (+/- ۱۳.۶ میلیارد یورو) در حمایت از اولویت های انکشافی افغانستان از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ تائید کردند و به برگزاری جلسه هیئت عالی ربته در سال ۲۰۱۷ متعهد گردیدند. گردهمایی اخیر در کابل تعهدی را که در اعلامیه کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان آمده بود جامه عمل پوشانید. ختم/ عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.