31 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

غمنامه سیلاب  و شکایت آسیب دیدگان از عدم دریافت کمک

غمنامه سیلاب و شکایت آسیب دیدگان از عدم دریافت کمک

کابل باختر ۳۰ ثور سرازیر شدن سیلاب های...

اردوی ملی  به آسیب دیدگان سیلاب شتافت

اردوی ملی به آسیب دیدگان سیلاب شتافت

کابل 30 ثور باختر به دنبال سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی...

به آسیب دیدگان سیلاب ها درپروان کمک های بیشتر صورت میگیرد

به آسیب دیدگان سیلاب ها درپروان کمک های بیشتر صورت میگیرد

چاریکار/ باختر/ 30/ ثور به کمک های بیشتر به خانواده های...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاستاد سرور دانش :رابطه فرانسه با افغانستان با کارهای فرهنگی و علمی آغاز شده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 25 میزان
داکترخولیو بندیزو سرمینتو، رئیس هیأت باستان شناسی فرانسه در افغانستان(دافا) و هیأت همراه امروز، با استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در ابتدا، داکترخولیو بندیزو سرمینتو، رئیس هیأت باستان شناسی فرانسه در افغانستان(دافا) از فعالیت های گروه باستان شناسی فرانسه مقیم افغانستان به معاون رئیس جمهور گزارش داد و دو کتاب منتشرشده از فعالیت های دافا را به ایشان اهداکرد.
قابل یاد آوری است که کتاب نه گنبد کائنات در مورد آثارباستانی بلخ از جانب دافا منتشر شده است و کتاب با عنوان باستان شناسی افغانستان از ماقبل تاریخ تا اوایل دوره اسلامی  آماده چاپ است که رئیس این هیأت از استاد سرور دانش تقاضا کرد که مطلبی را بعنوان  مقدمه این کتاب به قلم خود بنگارد تا در کتاب منتشر شود.
معاون رئیس جمهور در این دیدار از همکاری های دولت فرانسه برای مردم و دولت افغانستان سپاسگزاری کرد و کارکرد های هیأت باستان شناسی فرانسه در افغانستان را مهم عنوان کرد.
وی افزود که رابطه فرانسه با افغانستان با کارهای فرهنگی و علمی آغاز شده است و تا کنون این رابطه به صورت نیک و مستمر ادامه پیدا کرده است.
معاون رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که از کارکرد صدساله فرهنگی و باستان شناسی فرانسه در افغانستان به صورت مشترک و قابل ستایش قدردانی صورت گیرد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به پیشینه تاریخی و طبیعت دست نخورده افغانستان، بیان داشت که در افغانستان پیوسته به پدیده های تاریخی و باستان شناسی بر می خوریم که نهایت ارزشمند است و باید برای حفاظت از آن ها تدابیر جدی اتخاذ شود.
در همین راستا معاون رئیس جمهور از هیأت باستان شناسی فرانسه در افغانستان در خواست کرد که در صورت امکان، یک نقشه عمومی باستان شناسی تهیه شود تا در خلال پروژه های انکشافی و توسعه شهری برای حفاظت از آثار باستانی، استفاده شود.
معاون رئیس جمهور همچنین در مورد ترمیم مجسمه های باستانی بودا، از دافا درخواست کرد که در این زمینه همکاری و تلاش جدی داشته باشد.
استاد دانش فعالیت های دافا را در دیپارتمنت باستان شناسی دانشگاه بامیان مؤثر عنوان کرد و گفت علاوه بر دانشجویان این دیپارتمنت، کارمندان وزارت اطلاعات و فرهنگ در زمینه موزیم، آرشیف و باستان شناسی نیز، نیاز به ارتقاء ظرفیت دارند.
داکترخولیو بندیزو سرمینتو گفت که هیأت باستان شناسی فرانسه در افغانستان در مزار شریف، هرات، کابل و بامیان فعالیت های را برای ارتقاء ظرفیت و آموزش زبان فرانسوی به راه انداخته است و با دیپارتمنت باستان شناسی دانشگاه بامیان همکاری مستمر دارد.
وی تأکید کرد که در این خصوص یک کتابخانه کوچک حاوی کتاب های باستان شناسی و زبان فرانسه در بامیان ایجاد خواهد شد.
به گفته رئیس هیأت باستان شناسی فرانسه، علاوه بر کورس های کوتاه مدت برخی دانشجویانی واجد شرایط را برای مقاطع تحصیلات عالی به فرانسه اعزام شده است.
داکترخولیو بندیزو سرمینتو افزود که مجموعه فعالیت های هیأت باستان شناسی فرانسه در افغانستان در 36 جلد کتاب چاپ شده است که به زبان رسمی افغانستان نیز ترجمه خواهد شد.
وی گفت که مجموعه مطالعات هیأت باستان شناسی فرانسه در ناحیه مس عینک و آثار کشف شده از این منطقه، نیز سال آینده  منشتر خواهد شد.
رئیس هیأت باستان شناسی فرانسه همچنین از پروژه حفریات باستانشناسی بالاحصار کابل نیز بعنوان یک پروژه کلان و دومدار یاد کرد که در سال های پیشرو تحت  بررسی قرار خواهد گرفت. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.