05 حوت 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن یک سرگروه هراس افگنان با سه فردش در سرپل

سرپل 4 حوت باختر یک سرگروه هراس افگنان با سه فردش...

معین سیاسی وزارت امور خارجه : مردم افغانستان به صلح ضرورت دارند

کابل باختر 4 حوت حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور...

دو هراس افگن در قندهار بازداشت شدند

قندهار 4 حوت باختر دو هراس افگن دیروز در ولسوالی میوند...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمد کریم خلیلی : کلید صلح دردستان خود ماست

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 20/ عقرب
محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح افغانستان مطرح ساخته است که کلید صلح افغانستان دردستان خودماست و نمی توان صلح را ازکشورهای بیرونی گدایی کرد.
به گزارش آژانس باختر ، این سخنان رییس شورای عالی صلح افغانستان این پیام را با خود دارد که علی رغم آنکه جنگ درافغانستان پیچیده و چند پهلو است، اما با تفکر و خرد سیاسی میتوان بخش از مشکل را به حل مشکل یکجا کرد و یا به روایت دیگر تمرکز بر عوامل داخلی میتواند روند صلح درافغانستان  را سرعت بخشید.
فساد ، قاچاق انسان و مواد مخدر فرار از قانون و زورگویی ، قاچاقبران معادن و غاصبان زمین که برای منافع شخصی متمرکز اند مبارزه شدید با آنها می تواند بخش از مشکل را درراستای صلح ازمیان بردارد.
اگر این مساله را کنار بگذاریم و به دسته بندی هراس افگنان توجه کنیم به این نتیجه می رسیم که هراس افگنان که ریشه در استخبارات های منطقه یی دارند و باکشورهای فرامنطقه در ارتباط اند ممکن به روند صلح به اسانی رونیاورند اما آن دسته از هراس افگنان که فریب خورده اند و یا از سر ناچاری به هراس افگنان پیوسته اند می توان ازآنها به عنوان بخش مشکل درحل مشکل استفاده کرد.
به باور برخی ها، تحلیل و ارزیابی های شورای عالی صلح ممکن برپایه نکات ذکر شده استوار باشد .
اگر بیخ فساد کنده شود به زورگویی و فرار از قانون پایان داده شود به حساب قاچاقبران انسان و موادمخدر رسیدگی شود، دست غاصبان زمین بسته گردد و قاچاقبران معادن مجازات شوند اشتغال زایی صورت گیرد بخش از مشکلات درراه صلح برطرف میگردند و راه برای صلح هموارمیگردد .
آنچه هم مردم و هم نظام میتواند آن را انجام دهند. ختم/ نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.