22 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی: سرک حلقوی هرات اهمیت این ولایت را از نگاه ترانزیت بالا می‌برد

محمد اشرف غنی: سرک حلقوی هرات اهمیت این ولایت را از نگاه ترانزیت بالا می‌برد

کابل باختر 22 قوس محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان...

53 تن از هراس افگنان کشته و24 تن دیگر آنان زخمی شدند

53 تن از هراس افگنان کشته و24 تن دیگر آنان زخمی شدند

کابل باختر 22 قوس درجریان عملیات های مشترک نظامی نیروهای امنیتی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناترییس اجراییه کشور در واشنگتن : در افغانستان یک تحول و انقلاب واقعی رخ داده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 24 عقرب باختر
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور، دیروز در مقر مرکز مطالعات استراتیژیک و بین‌المللی واشنگتن (CSIS) با حضور شمار زیادی از دانشمندان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان صحبت کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر،نخست، «سفیر تونی» ضمن معرفی داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه افغانستان، از تحولات جدید در عرصۀ سیاست خارجی امریکا سخن زد.
او همچنان درباره ابعاد استراتیژی جدید واشنگتن، نقش هند در برقراری صلح و تعهدات حکومت افغانستان به جامعۀ جهانی صحبت کرد.
سفیر تونی، مبارزه با فساد، اصلاحات در بخش عدلی و قضایی، برگزاری انتخابات و ... را از مهمترین وظایف حکومت عنوان کرد و گفت که این‌ها نیازمند رهبری سالم در کشور است.
در ادامه، رییس اجراییه کشور در سخنانش از قربانی‌ها و کمک‌های مردم و دولت امریکا با افغانستان سپاس‌گزاری نمود و از رییس‌جمهور ترامپ به خاطر اعلان استراتیژی جدید کشورش درباره افغانستان و جنوب آسیا قدردانی کرد.
داکتر عبدالله عبدالله گفت که استراتیژی جدید با وجود این‌که کمی با تأخیر اعلان گردید، ولی طرح کامل و جامع است.
رییس اجراییه کشور در صحبت‌های خویش علاوه نمود که حضور ایالات متحده در افغانستان زنده‌گی میلیون‌ها انسان را تغییر داد و با درهم شکستن لانه‌های تروریستان فرصت‌های مناسبی را برای ملت و مردم افغانستان فراهم کرد.
داکتر عبدالله عبدالله همچنان در صحبت‌های خویش علاوه کرد که اگر ایالات متحده در برابر تروریست‌ها در پی حادثۀ تروریستی ۱۱ سپتمبر عکس‌العمل نشان نمی‌داد؛ القاعده قدرت بیشتر می‌گرفت و امروز وضعیت جهان طور دیگر می‌بود.
رییس اجراییه کشور افزود که مبارزه ۱۶ سال اخیر نشان داد که مردم و حکومت افغانستان باهم و در کنارهم هستند و با تحمل قربانی علیه تهدیدها و چالش‌ها برای تحقق و پاسداری ارزش‌های مشترک مبارزه می‌کنند.
داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به کمک‌های ایالات متحده در عرصۀ تعلیم و تربیه و چاپ کتاب‌های درسی برای دانش‌آموزان گفت که این سرمایه‌گذاری برای بشریت و صلح و ثبات در افغانستان است.
رییس اجراییه افغانستان همچنان در صحبت‌های خویش علاوه نمود که جنگ میان نور و ظلمت و روشنایی و تاریکی ادامه دارد؛ به رغم آن، کشور شاهد تحولات گسترده و و انقلاب در عرصه‌های مختلف است.
داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به دست‌آوردهای حکومت و مردم در سال‌های پسین گفت: در کشور یک تحول و انقلاب واقعی رخ داده است. در عرصه تعلیم و تربیه، شاهد تحول مثبت و حضور ملیون‌ها دانشجو هستیم. بخش خصوصی در افغانستان رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و قرار است افغانستان به نقطه وصلِ ترانزیت انرژی و همکاری منطقه‌ای مبدل گردد.
رییس اجراییه خاطر نشان ساخت که به رغم دشواری‌ها و مشکلات، حکومت وحدت ملی به اصلاحات و بهبود وضعیت و مبارزه با فساد متعهد است.
داکتر عبدالله عبدالله ابراز داشت که شخصاً برای آینده درخشان افغانستان کار می‌کند و متعهد است.
رییس اجراییه همچنان تاکید کرد که قید نشدن زمان در استراتژی تازۀ امریکا بر بهبود وضعیت و جلب اعتماد مردم برای سرمایه‌گذاری و مبارزه با تروریزم تأثیر مثبت گذاشته و از نمونه‌های مثبت به سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش حکومتی و خصوصی نام برد.
داکتر عبدالله عبدالله درباره ضرورت نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفت که اکنون در مقایسه با حضور بیشتر از صد هزار نیروی بین‌المللی تعداد اندکی از نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند. دلیل این کاهش، توانمندی و افزایش شمار نیروهای مسلح افغانستان است. نیروهای بین‌المللی نیروهای ما را در مبارزه با تروریزم، تعلیم و تربیه قوای افغانستان و افزایش توانایی در مبارزه با تروریزم کمک می‌کند.
رییس اجراییه کشور گفت که اکثریت مردم افغانستان خواهان تأمین صلح و امنیت هستند. تروریست‌ها و دشمنان کشور می‌توانند روند دست یافتن به صلح و ترقی را به تأخیر اندازند؛ ولی نمی‌توانند مانع دست یافتن ما به صلح و امنیت و توسعه شوند.
سپس، رییس اجراییه کشور به پرسش‌های اشتراک‌کننده‌گان پاسخ ارایه کرد. داکتر عبدالله عبدالله در پیوند به نقش زنان در شرایط کنونی گفت که دست‌آوردهای اخیر ثمرۀ کار مشترک زنان و مردان کشورمان می‌باشد.
رییس اجراییه کشور ضمن برشمردن تغییرات گفت که مهمترین تحول این است که حالا ذهنیت عمومی در مورد زنان در مقایسه به گذشته تغییر کرده است.
داکتر عبدالله عبدالله در پاسخ به پرسشی دربارۀ مذاکرات صلح گفت که آغوش حکومت و نظام برای مذاکرات صلح باز است. با تأمین صلح، تنها اگر منابع طبیعی افغانستان را در نظر بگیرید و برنامه‌های کلان منطقه‌ای را؛ می‌توانید تصور نمایید که وضعیت چگونه به نفع کشور و منطقه تغییر خواهد کرد.
رییس اجراییه کشور ابراز داشت: طالبان به عنوان یک جریان تروریستی، زمینۀ حضور و رشد سایر جریان‌های تروریسی را فراهم ساخته‌اند. داعش در سایه طالبان فعالیت می‌کند. برخورد ما با تحریک طالبان پاکستان یکسان است. ما علیه تمام تروریست‌ها می‌جنگیم و تروریست خوب و بد برای ما وجود ندارد.
صلح ممکن و عملی است و نمونه‌های این حرکت حضور حکمتیار در کابل و آغاز فعالیت‌های سیاسی اوست.
داکتر عبدالله عبدالله در پیوند به مناسبات منطقه‌یی افغانستان گفت که روابط افغانستان با کشورهای منطقه خوب است. با تمام کشورهای منطقه روابط تجارتی داریم. اما واردات ما بیشتر است و در تلاش هستیم صادرات نیز افزایش یابد.
رییس اجراییه کشور افزود که در تلاش هستیم افغانستان به اروپا وصل گردد. اکنون افغانستان تنها به بندرکراچی متکی نیست. راه چابهار نیز به روی تجارت بازشده است.
داکتر عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که نسل امروز افغانستان با درک وضعیت در تلاش تغییر مثبت و ایجاد زمینۀ زندگی آبرومند و ترقی و رفاه در کشور هستند.
یکی از اشتراک‌کننده‌گان از رییس اجراییه پرسید که مادرم شاید از من بپرسد که چرا تا هنوز ما در افغانستان هستیم؟ پاسخ شما به این پرسش چیست؟
داکتر عبدالله عبدالله در پاسخ گفت که مردمان دو کشور برای نجات افغانستان از چنگ تروریزم قربانی‌های بی‌شماری داده‌اند و ما نیازمندیم نتایج مثبت قربانی‌ها را حفظ نماییم. دشمن مشترک داریم. باید علیه این دشمن مشترک به مبارزۀ خود ادامه دهیم. حضور ایالات متحده امریکا در زندگی مردم ما تغییرات گسترده‌یی آورده است و باید این را حفظ نماییم. اگر با تروریست‌ها در افغانستان جنگ نکنید، اینجا می‌یایند و با شما می‌جنگند.
رییس اجراییه کشور علاوه کرد که زمینه‌های خودکفایی در افغانستان وجود دارد و ما برای تحقق این هدف کار می‌کنیم. در تلاش هستیم در زمینه استخراج معادن افغانستان با همکاران بین‌المللی از جمله ایالات متحده امریکا کار نماییم.
رییس اجراییه کشور در زمینۀ وضعیت نظام تحصیلی کشور گفت که در سالیان اول در تلاش بودیم مردم را برای رفتن به دانشگاه و درس‌های تخصصی تشویق نماییم؛ اما حالا روی کیفیت تحصیل و آموزش‌های تخصصی توجه داریم تا زمینۀ کاریابی در بخش خصوصی فراهم گردد. در تلاش هستیم نیروهای متخصص را در عرصه‌های مورد نیاز چون قطار و استخراج معادن آموزش دهیم.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.