04 جوزا 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رئیس جمهور از چگونگی پیشرفت کار اعمار شهرک پیروزی دیدن کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور از چگونگی پیشرفت کار اعمار شهرک پیروزی دیدن کرد

کابل باختر 4 جوزا محمد اشرف غنی رئیس ‏جمهوری اسلامی افغانستان...

وزير ماليه موافقتنامه پنجاه و چهار اعشاريه پنج ميليارد افغانى را  به امضاء رسانيد

وزير ماليه موافقتنامه پنجاه و چهار اعشاريه پنج ميليارد افغانى را به امضاء رسانيد

کابل باختر 4 جوزا اكليل حكيمى، وزير ماليه دیروز موافقتنامه مالی...

جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به خارج از کشور در فرودگاه هرات

جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به خارج از کشور در فرودگاه هرات

شهرهرات 4 جوزا باختر سیزده تن که می خواستند هشت کیلوگرام...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمد اشرف غنی رئیس جمهور: دستآورد و پیام صلح بزرگان زابل به تمام افغانستان رسانیده شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 27 عقرب باختر
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز با شماری از بزرگان و نمایندگان ولایت زابل که با  پیام و دستآورد صلح آمده بودند، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دراین دیدارابتدا حاجی ملاخیل رئیس جرگه ولایت زابل با اشاره به بیرون‌راندن داعش و گروه های مسلح مخالف دولت  از ولسوالی خاک افغان، گفت که ما می‌خواهیم، این روند را به تمام زابل و افغانستان گسترش دهیم. وی افزود: زابلی‌ها در این عرصه متعهد هستند  و اگر از آنها حمایت صورت گیرد، تلاش های صلح را  به تمام زابل وافغانستان گسترش خواهند داد.
موصوف خاطر نشان کرد که در اثر تلاش های بزرگان ولایت زابل، در ولسوالی خاک افغان مشکلات ناامنی رفع گردیده است و داکتران و واکسیناتوران بدون کدام تهدید و خطری برای مردم خدمات صحی را عرضه می‌کنند.
ملاخیل خطاب به رئیس جمهور گفت که ما این را درک کرده ایم که برای شما مشکلات زیادی به شمول فساد اداری، نا امنی و مداخله همسایه ها به  میراث مانده است، اما شما با تلاش ها و مدیریت، بالای این مشکلات به خوبی  فایق آمدید و  اقدامات و دست‌آوردهای تان قابل ستایش است.
متعاقباً عبدالولی رئیس شورای  اقوام ولایت زابل، گفت که باشندگان زابل از ابتدا حامی شما و  حکومت بوده اند و حضور این بزرگان مثال واضح این حمایت است. وی افزود که تمام بزرگان مرکز و ولسوالی های زابل با دست‌آوردهای عملی صلح نزد شما آمده اند و آنانی که مصروف نشست های دیگر اند، هیچ گونه تاثیر، منفعت و نتیجه ای نخواهد داشت.
موصوف همچنان مشکلات ولایت زابل را در عرصه های مختلف از جمله معارف، کاریابی جوانان، برق، کوچی ها و چراگاه ها برای آنان و سهم حجاج را با رئیس جمهور شریک نموده، خواهان حل آن گردیدند. آنها با تاکید گفتند که مردم زابل، حامی قوی حکومت و برنامه های ملی و اقتصادی رئیس جمهور هستند.
رئیس جمهور پس از استماع خواست ها و پیشنهادات بزرگان ولایت زابل، ضمن خوش آمدید  به آنان، تلاش های بزرگان زابل را در بیرون راندن تروریستان از ولسوالی خاک افغان و تامین صلح درآن ولایت، بی نظیر خواند. 
رئیس جمهور غنی گفت: ما می‌خواهیم که پیام و اقدام صلح بزرگان زابل به تمام افغانستان برسد و برای آنان واضح گردد، کاری را که مردم و بزرگان انجام داده می توانند، موثر و عملی است. وی افزود که این پیام صلح‌ و تلاش های شما به تمام افغانستان رسانیده خواهد شد.
رئیس جمهور کشور با اشاره به تدبیر میرویس نیکه در عرصۀ آزادی و تدبیر احمدشاه بابا در زمینۀ وحدت کشور، گفت که این دو تدبیر باید عجین شود و صلح را  به صدای مردم و  پیام اساسی مبدل سازیم. وی خطاب به بزرگان ولایت زابل گفت: از اینکه شما با وحدت و اتفاق آمده اید، برای تان خیر مقدم می گویم.
رئیس جمهور گفت: با پاکستان باید به صلح برسیم و برای آن، اقدامات کافی و لازم  انجام داده ایم. ما بربادی پاکستان را نمی‌خواهیم، مگر برای دیگران هم اجازه نمی دهیم که با ما برخورد نادرست کنند. وی افزود که این کار نیاز به وحدت دارد و در شرایط کنونی، گفتن این حرف که راه ما واضح نمی باشد، درست نیست.
رئیس جمهور غنی گفت که مطابق به حکم قانون اساسی، افغان ها را کسی از افغانیت خارج   ساخته نمی‌تواند و نه هم حق افغانیت شان را گرفته می‌تواند، برای آن، یک صدا و یک اراده نیاز است. وی افزود که افغانستان باید به رفاه برسد، در گذشته با مسدود نمودن راه های تورخم و سپین بولدک بالای ما فشار می آوردند، اما اکنون مسدود کردن این راه ها بالای ما تاثیر ندارد.
محمد اشرف غنی گفت: کاریزهای زابل به  صورت اساسی مورد بررسی قرار گرفته است، در سال آینده برای مردم زابل سهمیۀ خاص حج داده خواهد شد و در زمینه زندگی کوچی ها و  حفاظت چراگاه های شان،  توجه صورت خواهد گرفت. وی افزود که به اساس خواست شما حکم تغییرات در ادارۀ محلی امضا شده است  و انرژی برق از غزنی به زابل درحال تمدید شدن است.
رئیس جمهور گفت که  قلعۀ میرویس نیکه باید  به موزیم ملی تبدیل شود و در این عرصه قبلاً هدایت صادرشده است.
رئیس جمهور غنی به عبدالمتین بیگ رئیس عمومی ادارۀ مستقل ارگان های محل هدایت داد تا در مورد فراهم‌سازی  فرصت های کاری در برنامۀ میثاق شهروندی برای جوانان  ولایت زابل با مسوولین صحبت نماید و با تاکید گفت که ولسوالانی در این ولایت تعیین شوند که خواسته ها و زبان مردم را درک کنند و با آنان مشترکاً کار کرده بتوانند.
رئیس جمهور گفت که در دیدار با علمای ولایت زابل، مشکلات اساسی آنان را حل خواهد کرد و همچنان با اشاره به تغییرات به وجود آمده در وزارت معارف افزود که در آینده نزدیک اصلاحات و تغییرات اساسی در این وزارت به میان خواهد آمد.
وی افزود که از این به بعد وزارت معارف صلاحیت تغییر و تبدیل معلمین و رؤسای معارف را ندارد و بخاطر تامین شفافیت و استخدام افراد مستحق، این روند از طریق  کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی صورت می‌گیرد. نالان
رئیس جمهور کشور در اخیر سخنانش با اشاره به تلاش های بزرگان ولایت زابل در زمینۀ صلح، گفت که ما خواهان تلاش های بیشتر شما در این عرصه می باشیم. وی افزود که صلح، خواست اساسی مردم ما است و نقش مردم، بزرگان قومی و علمای دینی در برآورده‌ساختن این خواست، مهم و حیاتی می باشد.نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.