20 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نشستی به منظورحل مشکل ترانسپورت شهری برگزارشد

نشستی به منظورحل مشکل ترانسپورت شهری برگزارشد

کابل /20 سرطان /باختر وزارت ترانسپورت نشست مشترکی بااداره های ذیرط...

انفجاری درارزگان جان یک کودک را  گرفت

انفجاری درارزگان جان یک کودک را گرفت

ترینکوت /20 سرطان /باختر انفجاریک سرگلولۀ هاوان عصر امروز جان یک...

امریکا مقام بلندپایه چینی را به اتهام سرکوب اویغوران تحریم کرد

امریکا مقام بلندپایه چینی را به اتهام سرکوب اویغوران تحریم کرد

واشنگتن/ بی بی سی / ۲۰ سرطان/باختر امریکا علیه گروهی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

متن سخنرانی سرگی لافروف، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس بین المللی بن وزیر خارجه روسیه: وضعیت در افغانستان تنها با توسل به قوه حل نمی گردد. بنابرین، رشد اقتصادی در این کشور یک نیاز است سرگی لاوروف: همبستگی خود را با مردم افغانستان و حمایت خویش را

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

در آغاز، میخواهم از دولت های افغانستان و آلمان بخاطر تدویر این کنفرانس بزرگ اظهار قدردانی کنم. حضور وسیع اشتراک کننده گان امروزی بیانگر حقیقتی است که مشکل افغانستان از دیرزمانی در جمع مشکلات جهانی محسوب میگردد و همواره در محور توجه جامعه جهانی قرار گرفته است.

روسیه مانند سایر کشورها در یافتن راه حل به این مشکل منفعت عظیمی دارد. انتقال هیروئین از افغانستان صحت تعداد زیادی از روسی ها را به مخاطره انداخته است. امروز، ده سال از تدویر کنفرانس اول بن و حضور نظامی امریکا در افغانستان میگذرد.

در ده سال گذشته، مردم افغانستان دست آورد های زیادی را نصیب شده اند. ما بر این موفقیت ها می بالیم. اما، وضعیت به صورت کل متاسفانه خوشبینی را از ما میگیرد. بی ثباتی تقریباً بر تمامی قلمرو افغانستان حاکم شده است. حملات تروریستی و ترور مقامات افغان و مردم ملکی هنوز ادامه داشته و میزان تلفات در بین نیروهای ائتلاف و افغان نیز بالا گرفته است. روسیه از وخامت اوضاع مخصوصا ً در ولایات شمال نگران است چون فعالیت های تروریستی به قلمرو همکاران آسیای میانه ما نیز اثر منفی میگذارد. بنابرین، لازم است تا آیساف در همکاری با مقامات افغان تدابیر قاطع را برای از میان برداشتن این تهدید اتخاذ نمایند.

با اجرای عملیات های ضدتروریزم نباید حاکمیت ملی کشور های دیگر نقض گردد. همچنان، افزایش در تعداد تلفات افراد ملکی غیر قابل قبول است.

کاهش نیروهای خارجی از افغانستان باید متناسب با افزایش توانمندی های نیروهای افغان با تاکید بر بهبود کمی و کیفی نیروها بشمول تجهیزات و اسلحه مدرن و توان مبارزه علیه تروریزم و مواد مخدر صورت گیرد. نیروهای آیساف در افغانستان با ماموریت شورای امنیت سازمان ملل کار شانرا آغاز کردند و باید با تکمیل وظایف محوله و گزارش به این سازمان باید از این کشور خارج شوند.

با توجه به این حقیقت، ما هرگونه تصمیم برای جاگزینی نیروهای آیساف با نوع دیگر حضور نیروهای خارجی در افغانستان و کشور های منطقه را غیرموثر میدانیم.

خیلی روشن است که وضعیت تروریزم در افغانستان با جرایم مواد مخدر پیوند عمیق دارد. مواد مخدر تهدید جدی در برابر افغانستان، روسیه و سایر کشور های منطقه و صلح و امنیت جهانی محسوب میگردد. در برابر تهدید مواد مخدر باید از سوی جامعه جهانی به شکل فراگیر اقدام صورت گیرد.

در یکدهه گذشته، روسیه کمک های چشمگیری را در قالب تلاش بین المللی برای کمک به افغانستان انجام داده است. ما در تشکل نیروهای اردو و پولیس افغانستان با فراهم آوری اسلحه و مهمات و آموزش پرسونل افغان در یک تعداد از مراکز آموزشی روسیه و نیز با فراهم آوری چرخ بالها با این نیروها همکاری میکنیم.

ما به فراهم آوری کمک های بشردوستانه ادامه داده ایم. در ده سال گذشته، میزان کمک های ما در قالب کمک های بشردوستانه با ارائه بیش از 40 هزار تن آردگندم و سایر کالاها بشمول وسایل مختلف با ارزش مجموعی 50 میلیون دالر رسیده است.

ما از سیاست حکومت افغانستان در خصوص مصالحه ملی و ادغام مجدد مخالفینی که خشونت را ترک کرده، قانون اساسی افغانستان را بپذیرند و روابط شان با القاعده و سایر گروه های تروریستی را قطع کنند حمایت میکنیم. در این رابطه، تلاش های شخص پروفیسور برهاندین ربانی رئیس پیشین شورای عالی صلح که در حادثه تراژیک ترور شد، خیلی مهم بوده است. ما همه از ترور وی اندوگین شدیم.

وضعیت در افغانستان تنها با توسل به قوه حل نمی گردد. بنابرین، رشد اقتصادی در این کشور یک نیاز است و امروز جهان در مورد نقش که همسایه های افغانستان در روند رشد اقتصادی و بازسازی افغانستان ایفا کرده میتوانند آگاه هستند و این همکاری ها میتواند در چهارچوب سازمان های ایکو، سارک، سازمان همکاری های شانگهای و غیره تحکیم یابد.

یکی از عوامل کلیدی برای ایجاد زمینه همجواری نیک و همیاری منطقوی همانا اعاده نقش بی طرف افغانستان پس از پایان تلاش های بین المللی در افغانستان است.  امید داریم این مفکوره حمایت مردم افغانستان را نیز جلب کند.

ما یکبار دیگر همبستگی خود را با مردم افغانستان و حمایت مان از رئیس جمهور حامد کرزی و تیم ایشان را ابراز میداریم.

ما باور داریم که تلاش های هماهنگ جامعه جهانی و حکومت افغانستان میتواند منتج به یک افغانستان صلح آمیز، مرفه و دارای حاکمیت، عاری از پدیده های تروریزم و مواد مخدر گردد. تشکر


 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.