21 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چندین جنگ افزار در بلخ به دست آمد

چندین جنگ افزار در بلخ به دست آمد

مزارشریف 21 قوس باختر ریاست امنیت ملی بلخ یک مقدار جنگ...

برنقش رسانه ها در آوردن صلح در بلخ تاکید شد

برنقش رسانه ها در آوردن صلح در بلخ تاکید شد

مزارشریف 21 قوس باختر نشستی زیر نام کنفرانس ملی رسانه...

طرح صلح افغانان محور ملاقات  معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر هند

طرح صلح افغانان محور ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر هند

کابل باختر 21 قوس ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتطرح نو برای افزایش مشارکت زنان در نهادهای دولتی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 20 جدی
کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی امروز پالیسی‌یی را به منظور افزایش مشارکت زنان در نهادهای دولت منتشر کرد. این پالیسی تلاش‌های کمیسیون را در راستای فراهم‌آوری فرصت‌های برابر کاری میان مردان و زنان، برجسته می‌سازد.
به گزارش آژانس باختر، طرح این پالیسی، در پی آن منتشر می‌شود که بر بنیاد یک گزارش کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی از چه‌گونگی اصلاحات در اداره‌های خدمات ملکی، شکاف کلانی در تناسب استخدام زنان و مردان، به‌ویژه در ولایات، وجود دارد، شکافی که به سبب عواملی هم‌چون ناامنی در بسیاری از ولایات، ساختار سنتی جامعه، کمبود مراکز آموزشی و تحصیلی در ولایات، مشکلات موجود در روش‌های استخدام، نبود امتیازات خاص برای زنان و... پدیدار شده است. این گزارش یک بار دیگر، مسألۀ حضور کم‌رنگ زنان در ادارات و تبعات آن را به پیش کشید. از همان روی، کمیسیون اصلاحات اداری، ریختن طرحی را زیر نام «پالیسی افزایش مشارکت زنان در اداره‌های خدمات ملکی» روی دست گرفت.
احمدنادر نادری، رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی دربارۀ این طرح گفت: «رفتار تبعیض‌آمیز در استفاده از فرصت‌های شغلی، بهویژه در خصوص زنان، اصل مؤثریت، مالکیت فعالیت‌ها و انصاف را نقض می‌کند و بدین لحاظ، مکلفیت همگانی است تا محیط کاری و روش‌های اشتغال، به گونه‌یی عیار شوند که این معضل اساسی را در دستگاه خدمات ملکی کشور از ببین ببریم.»
وی افزود: «زنان بخش بزرگی از نیروی کار را در جامعه می‌سازند و بر ماست که سهم اندک کنونی آنان را افزایش بدهیم، از ظرفیت‌ها و توانایی‌های‌شان در توسعۀ کشور استفاده کنیم و برای‌شان فرصت‌ بسازیم.»
بانوی اول کشور که دراین نشست حضور داشت پالیسی افزایش مشارکت زنان درادارات خدمات ملکی را غرض ایجاد یک فضای مصئون کاری برای زنان یک حرکت با ارزش و با اهمیت خواند .
او ضمن آنکه فضای موجود برای زنان در افغانستان را پرچالش خواند یاد آور شد که زنان دوره تلخ و منزوی دوران جنگ را سپری کرده اندکه نیاز بر معاونیت و کمک گسترده دارند.
او تاکید کرد که اگر ما رفاه نیمی از جامعه را میخواهیم باید سهم زنان را در جامعه محترم بشماریم و با آنها همگام شویم .
تبسم ولایت نیرو، کمیشنر بورد رسیدگی به شکایات کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی  گفت: «برابری جنسیتی مسؤولیت فردی و اجتماعی همۀ ما است. این گونه پالیسی‌ها زمانی مؤثر خواهند بود که ما دیدگاه خود را دگرگون بسازیم و عملکرد خود را تغییر بدهیم.»
پالیسی افزایش مشارکت زنان پیش‌نهادهایی را برای مراحل پیش از استخدام، مراحل در جریان استخدام و مراحل پس از استخدام را مطرح می‌کند. پیش‌نهادها مواردی هم‌چون مصونیت در محیط کار، مصونیت امنیتی و مصونیت اجتماعی را در بر می‌گیرد. پالیسی هم‌چنان پیش‌نهاد می‌کند که معیارهای سخت‌گیرانه در خدمات ملکی باید آسان‌تر شود.
این پالیسی بر مبنای مشاهدات و تجربیات روزمرۀ زنان در محیط کار و تحلیل نقادانه از وضعیت زنان کارکن در افغانستان تهیه شده است و هدف اصلی آن، فراهم‌‌آوری سهولت‌های ممکن برای زنان و به میان آوردن محیط کاری مصون، و تشویق آنان برای افزایش و سهم‌گیری بیش‌تر در خدمات ملکی است. مخاطب این پالیسی تمام اداره‌های خدمات ملکی در افغانستان است و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی نخستین تطبیق‌کنندۀ این سند به گونۀ مؤثر و مثمر است و سایر ادارات خدمات ملکی نیز در زمینۀ تطبیق آن مسؤولیت دارند.کمیسیون از تطبیق این پالیسی در نهادهای دولت نظارت می‌کند.
بر پایۀ تعهدات حکومت با مردم و جامعۀ جهانی، مشارکت زنان در اداره‌های خدمات ملکی، در سال‌ ۲۰۱۸ باید افزایش ۲ درصدی داشته باشد. این رقم، تا سال ۲۰۲۰ باید به ۳۰ درصد برسد. ختم/ عبدالخالق

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.