02 جوزا 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

معین جوانان: جوانان مبتکر و خلاق از سوی آن  معینیت مورد تقدیر قرار می گیرند

معین جوانان: جوانان مبتکر و خلاق از سوی آن معینیت مورد تقدیر قرار می گیرند

کابل 2جوزا باختر داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات...

نمایشگاه آثار نقاشی هنرمندان افغانی در مرکز بین المللی هند برگزارشد

نمایشگاه آثار نقاشی هنرمندان افغانی در مرکز بین المللی هند برگزارشد

کابل باختر 2جوزا نمایشگاه آثار نقاشی پنج تن از نقاشان معروف...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتدر جلسه کمیته عدلی و قضایی کابینه گزارش ستره محکمه مورد غور قرار گرفت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 2 دلو
جلسه کمیته عدلی و قضایی کابینه، امروز به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس آن کمیته برگزار شد. 
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در جلسۀ امروز کمیته، گزارش ستره محکمه از تطبیق  برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی در این اداره مورد ارزیابی قرار گرفت. برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی به منظور ارائه خدمات مؤثر عدلی و قضایی به شهروندان، دسترسی به عدالت قضایی، حاکمیت قانون و مبارزه با جرایم، افزایش ظرفیت مسلکی کارکنان عدلی و قضایی، اصلاح قوانین و آگاهی شهروندان از حقوق و وجایب آنها، زیر نظر معاون دوم رئیس جمهور  تدوین و در ماه جدی سال گذشته  درشورای عالی حاکمیت قانون به تصویب رسید.
نهادهای عدلی و قضایی دولت چون؛ ستره محکمه، وزارت عدلیه، وزارت امور داخله، لوی سارنوالی، انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان و کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی مسئول تطبیق این برنامۀ ملی اند.
در ابتدای جلسه، سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور تطبیق برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی و نیز تطبیق استراتژی ملی مبارزه علیه فساد اداری را دو برنامه مهم و بهم پیوسته عنوان کرد و به نهاد های عدلی و قضایی هدایت داد تا در زمینه تطبیق این دو برنامه مهم ملی با قاطعیت اقدام کرده و از میزان اجرائات عملی شان در این زمینه، طبق زمان بندی مشخص گزارش دقیق و به موقع ارائه کنند.
در جلسه ، نماینده ستره محکمه از برنامه کاری ستره محکمه در راستای تطبیق برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی گزارش داد که براساس آن، تطبیق اصلاحات، گسترش فعالیت محاکم در ولسوالی ها، پروسه تقاعد قضات، تفکیک ثبت اسناد و وثایق از ساختار محاکم، جذب کارمندان اناث در بخش اداری و محاکم، دسترسی قشر آسیب پذیر جامعه به عدالت قضایی، تقویت سیستم مدیریت قضایی مدنی و جزایی، ایجاد محاکم خشونت علیه زنان، ایجاد مکانیزم دریافت و بررسی  شکایت علیه نقض حقوق بشری و شهروندی، ایجاد سیستم دریافت و رسیدگی به شکایات فساد اداری، ارتقای ظرفیت منسوبین ستره محکمه، ثبت دارایی قضات و مقامات عالی رتبه دولتی، ایجاد مرکز سمع شکایت از قضات از جمله فعالیت های ستره محکمه است که در سال جاری و در راستای برنامه اصلاحات عدلی و قضایی تطبیق شده است.
در این گزارش گفته شده که حضور قضات زن در مرکز کشور بیشتر از 23 فیصد و در ولایات 18 فیصد است و در سال 2017 به تعداد 15 تن از قشر اناث از طریق رقابت آزاد در بست های کمبود ستره محکمه استخدام شده اند. گفتنی است که اکثریت قضات زن که در ولایات استخدام شده اند، به خاطر مشکلات امنیتی هم اکنون در کابل یا ولایات همجوار کابل ایفای وظیفه می کنند.
به گزارش ستره محکمه، محاکم رسیدگی به جرایم خشونت علیه زنان هم اکنون در ولایات هرات، بلخ، کاپیسا، جوزجان، سرپل، بغلان، کندز، تخار، غزنی، بامیان، غور، دایکندی، ننگرهار، فاریاب و قندهار به فعالیت آغاز کرده است.
گزارش ارائه شده از سوی ستره محکمه مبنی بر تطبیق برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضای، از جانب اعضای جلسه به دقت مورد بررسی قرار گرفت و سرانجام با جمع بندی دیدگاه ها و پیشنهادات اعضای جلسه  از جانب معاون دوم رئیس جمهور، این گزارش مورد تأیید قرار گرفت و فیصله شد که نمایندگان ستره محکمه، دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری و اداره امور یکبار دیگر اصلاحات پیشنهادی را در متن گزارش تنظیم نموده و این گزارش به جلسه شورای عالی حاکمیت قانون ارائه گردد.
در همین مورد از اداره عالی اراضی نیز خواسته شد که در خصوص فرایند کار ثبت وثایق نیز یک گزارش جداگانه تهیه نموده و آن را به گزارش ستره محکمه ضمیمه کند.
همچنین هدایت داده شد که نمایندگان ستره محکمه و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری در خصوص چگونگی همکاری های متقابل در مورد استخدام افراد در بست های کمبودی ستره محکمه در پرتو قانون، یک تفاهم نامه مشترک را تنظیم و آن را اجرایی کنند. ختم/ عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.