03 جوزا 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کمیسیون انتخابات: روند ثبت‌نام نامزدان انتخابات روز شنبه آغاز می‌شود

کمیسیون انتخابات: روند ثبت‌نام نامزدان انتخابات روز شنبه آغاز می‌شود

کابل ۳ جوزا / باختر مسوولان کمیسیون مسقل انتخابات میگویند...

گزارش جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان

گزارش جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر 3 جوزا جلسۀ کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز تحت...

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس‌جمهور کشور تدویر یافت

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس‌جمهور کشور تدویر یافت

کابل باختر 3 جوزا جلسۀ کابینه تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمد اشرف غنی رئیس جمهور در دیدار با بزرگان و جوانان ځدران: پلان داریم تا لوی پکتیا را به زون اقتصادی مبدل سازیم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 3 دلو باختر
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز گذشته در دیدار با
بزرگان، فعالان مدنی و جوانان قوم ځدران، مشکلات، خواست ها و پیشنهاد های شان را استماع کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار که در ارگ انجام شد، بخت محمد ځدران، ولی خان بشرمل، قاضی محمد عمر ببرک‌زی، داکتر عبدالحکیم و بزرگ قومی حاجی مرک به نمایندگی از دیگران صحبت کردند و ضمن حمایت قاطع شان از حکومت، رئیس جمهور و قوای امنیتی و دفاعی، گفتند که قوم ځدران همواره در راستای دفاع از کشور و تقویت دولت قربانی داده است و بخاطر تضعیف نظام به هیچ کسی اجازه نمی دهد.
آنان دستآورد های حکومت را در زمینه های تطبیق پروژه های اقتصادی و بزرگ، دیپلوماسی فعال، مبارزه علیه فساد  ستایش و تلاش های رئیس جمهور را در بخش های مختلف قابل قدر دانسته افزودند که دولت همیشه لوی پکتیا بخصوص قوم ځدران را در زمان امتیاز، بازسازی و دادن حق فراموش کرده است که مثال عمدۀ آن، نبود لیسه ها در ولسوالی های می باشد که قوم ځدران در آن زیست دارند.
بزرگان مذکور با  ستایش از تلاش های شورای عالی صلح، گفتند که بزرگان قوم ځدران باتوجه به نفوذ و امکانات که در دسترس دارند، می توانند در راستای صلح و مذاکرات بین الافغانی همکاری قابل ملاحظه نمایند. همچنان پیشنهادات خویش را به رئیس جمهور در عرصه های معارف، سهولت های صحی، احیا و حفاظت جنگلات، تکثیر نهال های جلغوزه، انکشاف مالداری، احداث سرک ها، استخراج معادن، تأمین برق وارداتی، احداث بندها، جلوگیری از غصب زمین و جایدادها، مبارزه علیه فساد و فراهم نمودن بورس های تحصیلی به جوانان، شریک ساختند.
آنان همچنان خواست های شان را در زمینه های ایجاد پوهنتون باچاخان در خوست، ایجاد مرکز جیولوجیکی در ولایت پکتیکا، اعمار پوهنتون نظامی در پکتیا، اتصال سرک ولسوالی های که قوم ځدران در آن سکونت دارند به سرک حلقوی و فعال ساختن شفاخانۀ کدری پوهنتون شیخ زاهد، مطرح کردند.
رئیس جمهور غنی پس از استماع خواست ها و پیشنهادات آنان، ضمن تشکر از حضور و حمایت آنان گفت: همانگونه که شما فرزندان قهرمانان هستید، رئیس جمهور شما نیز درخت بید نیست که به هر باد بلرزد. وی با تاکید گفت: قانون اساسی و فیصله های که در روشنایی آن صورت گرفته است، تطبیق می گردد، زیرا به اساس آن کشور و مردم به ثبات می رسند.
رئیس جمهور با اشاره به قهرمانی ها و فداکاری های قوم ځدران در جریان تاریخ، گفت که قوم ځدران به هیچ کس دست درازی نکرده و نخواهد کرد. وی افزود که جوانان منسوب به قوم ځدران در تیم ملی کرکت کشور خوب درخشیده اند.
رئیس جمهور غنی گفت که مردم ولایت پکتیا و قوم ځدران، قهرمانی ها و فداکاری های شان را در راستای دفاع کشور و حراست از استقلال، ثبت تاریخ کرده اند. بزرگان لوی پکتیا و ځدران همواره از طریق جرگه ها، گفتگوها و میانجی‌گری، جلو خون‌ریزی ها را گرفته و منازعات و مشکلات منطقوی را به گونۀ مسالمت آمیز حل نموده اند.
رئیس جمهور اضافه کرد که مردم پکتیا و بزرگان ځدران به برکت نفوذ و دانش خویش در زمینه صلح و مذاکرات بین الافغانی، نقش خوبی را ایفا کرده می توانند و در این راستا از نقش و مشوره آنان استفاده صورت خواهد گرفت.
رئیس جمهور غنی، صبر و استقامت مردم لوی پکتیا و بزرگان قوم ځدران را بخاطر اینکه در عرصه های بقای افغانستان، تحکیم روابط بین المللی و جلب حمایت ها و همچنان رسیدگی به مناطق دیگر کشور فرصت کافی داده اند، مورد ستایش قرار داد.
وی افزود: اکنون نوبت پکتیا است و برعلاوۀ رسیدگی به مشکلات آنان، پروژه های انکشافی در لوی پکیتا تطبیق خواهد شد که از این طریق تغییرات مثبت در زندگی مردم، رونما می گردد.
محمد اشرف غنی گفت : افغانستان در یک سال، ۶۰۰ میلیون دالر صادرات جلغوزه دارد که قبلاً به پاکستان قاچاق می گردید و از آنجا به نام محصولات پاکستانی به چین صادر می شد. حکومت افغانستان در نظر دارد تا جلو قاچاق جلغوزه را گرفته و آن را به تمام بازارهای جهان صادر نماید.
رئیس جمهور تصریح کرد که دو فابریکه بسته بندی  جلغوزه در ولایات خوست و پکتیا ایجاد می گردد، جلغوزه می تواند، صادرات افغانستان را دو برابر افزایش دهد. وی افزود که به وزارت های انکشاف دهات و زراعت و مالداری هدایت داده ام تا در مورد ازدیاد حاصلات جلغوزه، کار اساسی نمایند.
محمد اشرف غنی گفت که بخاطر صنعتی‎سازی لوی پکتیا و مبدل نمودن آن به یک زون اقتصادی، برنامه های مشخص داریم.  وی افزود که برای انکشاف ولسوالی های سرحدی، برنامه های روی دست داریم که در آیندۀ نزدیک با تطبیق آن در زندگی مردم تغییر اساسی ایجاد می شود.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد که در دو سال آیندۀ از طریق برنامه میثاق شهروندی، مشکلات مکاتب در سراسر کشور حل خواهد شد و میان زون ها، ولایات و شهرها باید تعادل و توازن به میان آید.
وی افزود: ما بر اساس ظواهر نه، بلکه بر مبنای تطبیق تعهدات خویش، محاسبه خواهیم شد و خواست ها و پیشنهاد های  تان در پلان و برنامه های ادارات مربوطه شامل خواهد شد.   نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.