24 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مرکز خدمات مشتریان افتتاح شد.

مرکز خدمات مشتریان افتتاح شد.

کابل باختر 23 عقرب وزارت ترانسپورت ، مرکز خدمات مشتریان (عرضه...

سه پولیس درتخار شهید شدند

سه پولیس درتخار شهید شدند

کابل باختر/ 23/ عقرب سه پولیس محلی دیشب دردرگیری با طالبان...

اخبارکوتاه ازدنیای فوتبال

کابل باختر/ 23/ عقرب فدراسیون فوتبال ولز اعلام کرده است مصدومیت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتدلو تداعی یک حماسه در تاریخ معاصرافغانستان!

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر / 25 / دلو:
26 دلو مصادف با سالروز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان است.
در۲۶ دلو ۱۳۶۷ آخرین واحد از سربازان  ارتش سرخ از خاک افغانستان بیرون شد و به این ترتیب اتحاد  شوروی وقت به اشغال ده ساله  افغانستان نقطه پایان گذاشت.
مگر این پیروزی برای مردم افغانستان ساده نبود ٬ جنگ در برابر ارتش سرخ به قیمت جان  صدها هزار افغان ٬ معلولیت بخشی از مردم ما ٬ ویرانی کشور و آواره شدن ملیون ها افغان دیگر  تمام  شد. با آنکه ازتجاوز  تحجر آمیز ارتش سرخ ۲۹  سال میگذرد مگر پیامد زشت آن همچنان بر مردم ما چیره است وجامعه ما هنوز هم از آن متضرر و متاثر است.
در این جنگ نابرابر اگر افغانستان ویران گردید مگر اتحاد شوروی نیز به  زانو در آمد ٬ نه تنها انزوا جهانی را تجربه  کرد بل افتصاد ورشکسته  را نصیب شد و بالاخره تجزیه اتحاد شوروی را سبب شد.
عبدالقهار سروری کارشناس امور سیاسی در رابطه به عوامل اساسی 26 دلو (بیست نهمین سالروز) شکست و اخراج ارتش شوروی از افغانستان می گوید، بیست و ششم دلو، روز شکست و خروج نهایی نیروهای سرکش، مجهز و متجاوز شوروی سابق از افغانستان، یکی از خاطرات ماندگار آزادی خواهی تاریخ بشریت محسوب می ‌شود، که با پیروزی مردم مظلوم، فقیر اما متدین و با اراده‌ افغانستان در مقابل بزرگ ‌ترین و مجهزترین نیروی عصر، تمام تیوری‌ها و محاسبات نظامی را دیگرگون ساخت و برجستگی و حد تاثیر گذاری ایمان و اراده را در راستای مبارزات آزادی خواهی به ‌نمایش گذاشت که عامل اصلی شکست نیروهای شوروی در افغانستان جهاد و پایمردی مداوم و صادقانه‌ مردم مسلمان افغانستان بود و عامل خروج  ارتش سرخ نیز همین شکست بود.
آقای سروری تاکید نموده گفت، این شکست و پایان یک تجاوز یک پیام جدی را با خود داشت و دارد که، اهل ایمان و فرزندان مشاهیر دین و دانش چون ابو‌حنیفه، ابو‌مسلم خراسانی، مولوی، البیرونی، ابن ‌سینا و ... تسلیم زور و استیلاگرایی نمی‌ شوند.
برنا صالحی در پیوند بر خروج شوروی از افغانستان در 26 دلو  1367 می گوید که در شکست اتحاد جماهیر شوروی عوامل متعدد را می توان شمار کرد اما عمده ترین عوامل آن عبارت اند از روحیهء دین داری و خارجی ستیزی مردم افغانستان که در یک رابطهء متقابل همکاری با قدرت های رقیب اتحاد جماهیر شوروی به مرور زمان این قدرت اشغالگر را به چالش در آورد و وادار به عقب نشینی کرد.
صالحی می گوید درگیر شدن  اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان و در سطح نظام بین المللی ٬ باخت اتوریته واعتبار جهانی  این ابر قدرت را در پی داشت  و در داخل قلمرو شوروی اقتصاد و سیاست رو به ضعف رفت  .
عبدالسمیع  دره یی  حقوق دان و فعال جامعه مدنی با برشمردن سه عامل عمده در شکست و خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان گفت عامل شكست را در سه مورد ميبينم:
اول، عامل اجتماعی-فرهنگی داشتن يك جامعه و مردم به شدت سنتی كه در اوج بی برنامه گی پذيرای هرنوع قرائت دينی و آنهم بنابر عوامل متعدد فقر و ارباب منشی سنتی (يعنی در يك تورم طبقاتی) كه اعتقادات را نيز برای استفاده ابزاری خيلی ايديولوژيك و افراطی بروز می دهد، می باشند و بستر های معمول دموكراسی خواهی را در ميان مردم اعوام تكفير ميكند.
دو، عامل استعماری :هرچند حالا نام و روش استعماری در دنيا تغيير خورده و در عصر انفجار اطلاعات و دهكده جهانی، مردم و كشورها در يك داد و ستد سياسی زنده گی می كنند، اما نگاه هژمونيك قدرت و آقايی در جهان، متاسفانه هنوز جداً مطرح است و برنامه های منفعت خواهانه و برد برخی كشورهای بزرگ توانست مردم را به عامل اعتقاد و اقتصاد بيشتر گره بزند و باعث شكست تجاوز شوروی در افغانستان گردد.
سوم، عامل اقتصادی: دست و پا زدن مردم در كشورهای فقير جهان سومی، بدون شك نگاه اقتصاد محور را چاق و فربه ميسازد. مردم برای برون رفت از حالت فقر و تغيير در زنده گی طبيعتاً به راهی دل مي بندند كه فكر ميكنند به كعبه مقصود می رسند. بناً انتخاب اين مسير و بيرون شدن از حالت فعلی انسان را به تكاپو و حركت بيشتر واميدارد تا منجر به تغيير شود. فكر كنم اين هم يكی از عوامل مهم در شكست شوروی در افغانستان شد و متاسفانه اين كشور (افغانسان) پس از تجاوز قشون سرخ٬ دست خوش ناملايمات سياسی در منطقه قرار گرفت.
عزیز رفیعی فعال مدنی در پیوند بر عوامل اصلی شکست و خروج شوروی از افغانستان می گوید که شکست و خروج قشون سرخ از افغانستان بیشتر به عوامل درونی سیاسی-اقتصادی شوروی وقت وابسته بوده هست تا عوامل بیرونی. هرچند عامل مزاحمت غرب و یا سرمایه نیز تاثیر قاطع داشته است.
وی می گوید  که نقش تعیین کننده در شکست روس ها به عوامل درونی (سیاسی، اقتصادی، نظامی) داشته است. اما نقش غرب و استفاده از سوژه جهاد (با ازدیاد روحیه آزادی خواهی مردم) نقش قاطع داشته است.
حامد علمی ژورنالیست افغان  که خود شاهد تجاوز قشون سرخ شوروی برافغانستان  و خروج این ارتش  از افغانستان بود میگوید شکست و خروج ارتش سرخ از افغانستان عوامل زیادی  داشت  که شوروی نمیتوانست به حضورش در افغانستان ادامه دهد.  اول، مقاومت شدید مردم افغانستان علیه قوای متجاوز بود.
ازروز اول تجاوز شوروی تا آخر هر روز مقاومت در برابر تجاوز شدت می گرفت و هیچ نشانه از فروکش کردن یا تضعیف جهاد مردم افغانستان دیده نمی شد و شوروی ها هیچ گونه روزنه امید برای پایان جنگ نداشتند.
مساله دوم ضربه سیاسی بود که به نظام شوروی وارد شد و در آخرین سال تجاوز شوروی ٬ ۱۲۳ کشور در سازمان ملل علیه ان رای دادند یعنی 123 کشور جهان خروج شوروی را  از افغانستان را تقاضا می کردند.
مساله دیگر از بین رفتن حیثیت و پرستیژ شوروی در سطح جهان  بود طوریکه یک ابر قدرت در یک کشور فقیر و بی بضاعت در گیر شده بود و این سرافگندگی به یک ابر قدرت محسوب می شد و شوروی توان تحمل دیدن این سر افگندگی را ٬خصوصا در بین مردم جهان سوم نداشت 
طوریکه در آن سالها دیده شد بعد از تجاوز به افغانستان تمام به گفته خود شان انقلاب های کمونیستی و مردمی در دنیا فروکش کرد و هیچ کشوری دیگر جرئت  انقلاب به حمایت شوروی را در خود نمیداد و هراس داشت که مبادا مانند افغانستان به دام  شوروی  بیفتند. مساله دیگر عبارت از عدم شناخت دقیق از افغانستان توسط جنرالان شوروی بود طوریکه آنها نمی داشنتد تا در مقابل جنگ های چریکی به شیوه افغانی چطور مقاومت کنند.
علمی افزود، طوریکه تاریخ شاهد است اول شوروی ها کشتی ها جنگی و قوت های ضد هوایی به افغانستان فرستاده بود که این ناشی از بی اطلاع فاحش نظامیان شوروی از افغانستان می تواند شمرده شود.
او گفت، زمانیکه شوروی به افغانستان حمله کرد یک گروه پنج نفری لیوند برزینف رهبر شوروی، الکسی کاسگین رئیس شورای وزیران، یوری اندروپوف رئیس سازمان استخبارات کا جی بی، اندرو کرمیکو وزیر خارجه و مارشال استینوف وزیر دفاع در راس تصمیم گیری قرار داشتند اما به مرور زمزان این قشر پیر همه از دنیا رفتند و قشر جدید به رهبری میاخایل گرباچف روی کار آمد که این قشر می خواست تا شوروی را از انزوا دور کند.
گرباچف سیاست های بازسازی یعنی فضای باز سیاسی و اصلاحات را معرفی کرد و دیگر علاقمند ماندن به افغانستان نبود. گرباچف در سال 1986 جنگ افغانستان را زخم خونین خواند و خواهان پایان دادن آن شد
از طرف هم ضربات اقتصادی جنگ افغانستان برای  شوروی کمر شکن بود و دیگر تحمل این را نمی توانست که در جنگ افغانستان میلیون ها دالر مصرف کند. طوریکه تاریخ شاهد است در سالهای اخیر تجاوز بر افغانستان شوروی آن قدر از نگاه اقتصادی ضعیف شده بود که دست به فروش طلا های ارزی خود زد و دست به سوی امریکا دراز نمود تا ان کشور برایش گندم بفروشد
این گفته این نکته را واضح میسازد که افغانستان در میدان جنگ در برابر شوروی پیروز شد مگر زخم خونین این تجاوز همچنان بر پیکر افغانستان  مشهود و واضح است واین مساله هر روز روشنتر میشود که ابر قدرت ها  برای اهداف و منافع شان همیشه کشور های کوچک را قربانی میگیرند
باانکه از تجاوز ارتش سرخ بر افغانستان حدود چهل سال میگذرد و از شکست این ارتش در افغانستان ۲۹ سال سپری شد مگر افغانستان هنوز میدان رقابت و جنگ های نیابتی قدرت ها ی بزرگ و کشور های همسایه  است
پس این حقیقت تلخ را باید پذیرفت  که افغان ها همیشه در میدان جنگ برنده  مگر در میدان سیاست بازنده بوده اند  زیرا راه بیرون از بحران را خوب بلد نیستند # شهیدآقا "شمس"

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.