03 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اعلامیه مطبوعاتی

اعلامیه مطبوعاتی

کابل باختر 2 ثور دشمنان مردم افغانستان بار دیگر در دو...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از قتل ها و تلفات افراد ملکی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 28 حوت
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش قتل هایفرا قضایی و محاکم صحرایی در کشور ابراز نگرانی کرده است.
به گزارش آژانس باختر، کمیسیون یاد شده امروز با نشر اعلامیه یی گفته است، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در رابطه به حوادث اخیر ازجمله قتل های فراقضایی، محاکمه صحرایی، تلفات ملکی و تجاوز جنسی نگران است. این حوادث که بر علیه زنان، اطفال، وشهروندان بی دفاع این کشور صورت گرفته نشان دهنده تداوم خشونت، جهل، نادانی وجنایت روزمره  است که امنیت کشور ومصئونیت شهروندان را به مخاطره انداخته است.
در این اعلامیه بر سربریدن یک خانم در قریه خوش دریم  ولسوالی بهارک ولایت بدخشان که  دو روز قبل اتفاق افتاد، به قتل رساند یک زن و یک مرد در ولسوالی یمگان ولایت بدخشان به اتهام اینکه شوهرش در نیروهای امنیتی ایفا وظیفه مینماید ، محاکمه صحرایی به یک دختر و یک پسر در قریه «خم سفید» منطقه بندر ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب ، تجاوز جنسی بالای یک طفل 10 ساله در قریه بزغاله خور ولسوالی قوش تپه ولایت جوزجان ، کشته شدن سه کودک از اثر حمله طیارهای بدون سرنشین در ولسوالی مانوگی ولایت کنرها ، کشته شدن 8 فرد ملکی توسط نیروهای امنیتی در ر ساحۀ "هدیه خیل" و "مانو" ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار اشاره شده و تذکر رفته که
قتل های فرا قضایی، محاکم صحرایی، هدف قرار دادن اماکن عامه وافراد ملکی، تجاوز جنسی، سربریدن و اعمال خشونت علیه زنان یک عمل غیر قانونی و غیرانسانی بوده ودر مغایریت صریح با قوانین داخلی و قوانین بشر دوستانه بین المللی و همچنان احکام دین مبین اسلام  قرار دارد.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نیروهای مخالف مسلح دولت میخواهد تا از قتل های فراه قضایی، محاکمه صحرایی و حمله بر افراد ملکی جدا جلوگیر نموده و قواعد بشردوستانه را به صورت همه جانبه رعایت نمایند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان و به ویژه از نیروهای امنیتی کشور تقاضا می‎کند تا عاملین این قضایای را شناسایی نموده ومورد پیگرد عدلی قرار دهند. هم چنان از آنها خواسته میشود تا در تأمین امنیت جان مردم بیش از پیش تلاش ورزند، تا از وقوع چنین حوادث هولناک جلوگیری بعمل آید. ختم/ عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.