01 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حفاظت محیط زیست وظیفه هرفرد جامعه است

کابل اول میزان باختر کنفرانس علمی تأثیرمحیط زیست بر سرمایه گذاری...

ساختمان یک مکتب در ایبک افتتاح شد

ایبک/ اول میزان/ باختر تعمیر مکتب متوسطه خواجه اسماعیل درشهر...

یک معلم سواد آموزی درغوربه شهادت رسید

فیروزکوه / اول میزان/ باختر افراد مسلح یک معلم سواد آموزی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتجلسه نوبتی شورای وزیران برگزار شد

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 21 قوس

جلسۀ نوبتی شوراي وزیران امروزتحت ریاست حامد کرزی رئیس جمهوري اسلامي افغانستان در قصر گلخانه ارگ ریاست جمهوری برگزار گردید.

به اساس معلومات ریاست عمومی اداره امور و دارلانشای شوزیران به آژانس اطلاعاتی باختر، درابتدأ جلسه، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، حملات تروریستی را که در روز عاشورای حسینی در جوار زیارت ابوالفضل شهر کابل، چهارراهی الکوزی ولایت بلخ و ناحیه دوم شهر کندهار به وقوع پیوست و در آن افراد ملکي و بي دفاع که به خاطر عزاداري و ياد و بود از شهداي کربلا تجمع کرده بودند، شهيد و مجروح گرديدند، به شدت تقبیح نمودند

رئیس جمهوری گفتند، دشمنان عزت، اقتدار، ثبات و آرامش افغانستان نمي خواهند که ما به پيشرفت و ترقي، دست يابيم. لذا از هر نوع وسيله براي رسيدن به چنين اهداف ناميمون خود استفاده مي نمايند. آنها باید بدانند که هرگز نمي توانند بر اراده ملت افغانستان غلبه نموده و آنان را از حرکت در راه وحدت، برادري و تأمين آرامش و ثبات پايدار باز دارند.

رئیس جمهوری با توضیحات مفصل در مورد ریشه های بیرونی این موضوع و ارزیابی شواهدی که از جانب رسانه های جمعی بین المللی نشر گردیده دستهای بیگانه را در ارتکاب چنین حوادث دخیل دانسته از وزیر امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی خواستند تا در مورد آخرین اکتشافات قضیه به جلسه معلومات ارایه نمایند.

شورای وزیران بعد از استماع گزارش وزیر امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی، اعمال ضد انساني و اسلامي را که طي آن حرمت اماکن متبرکه و زنده گی افراد بي دفاع، زنان و کودکان، در حال عزاداري و بزرگداشت از شعاير ديني شان، آماج قرار گرفتند، به شدت محکوم و تقبيح نموده به ارواح پاک شهداي کربلا و عزاداراني که در موقع بزرگداشت از سالروز شهادت آنان، مظلومانه به شهادت رسيدند، اتحاف دعا نموده و براي مجروحان اين رويدادها، شفاي عاجل از بارگاه خداوند متعال مسئلت نمودند.

شورای وزیران با تأکید روی هدایت حکم ریاست جمهوری، که طی آن به هیئت عالی رتبه دولتی تحت ریاست لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان وظیفه سپرده شده تا در مدت سه هفته جوانب مختلف موضوع را بصورت همه جانبه بررسی نموده و نتایج کار شانرا به ریاست جمهوری گزارش دهند، اکیداً" وظیفه سپرد تا این حادثه المناک و تکان دهنده را بصورت همه جانبه بررسی نموده، عاملین آنرا شناسائی، دستگیر و به پنجه قانون بسپارند.

همچنان به وزارت های امور خارجه، اطلاعات و فرهنگ و ریاست عمومی امنیت ملی وظیفه سپرده شد تا با استمداد از رسانه های جمعی بین المللی از جمله شبکه خبر رسانی بی بی سی که معلومات و مصاحبه های ضد و نقیض را از خاک پاکستان در رابطه به عاملین حادثه انتحاری در جوار زیارت ابوالفضل شهر کابل تکثیر نموده اند، اقدامات عملی را مرعی نموده، اسناد و شواهد موثق را مبنی بر شناسائی هویت مرتکبین حادثه جمع آوری و نتایج کار شان را از طریق رسانه های جمعی به اطلاع مردم کشور برسانند.

سپس، شورای وزیران در گذشت مرحوم الحاج امان الله افضلی را که یک شخصیت متنفذ، مجاهد و اهل معارف کشور بودند، ضایعه بزرگ دانسته برای وزیر کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین و سایر اقارب مرحومی ابراز تسلیت عرض نموده از بارگاه ایزد متعال برای مرحوم بهشت برین و برای بازمانده گان شان صبر جمیل استدعا نمودند.

در قسمت دیگر جلسه، شورای وزیران موفقیت تیم ملی کرکت افغانستان و نایب قهرمانی تیم ملی فوتبال کشور را به مردم نجیب افغانستان و بخصوص اعضای هردو تیم و هیئت رهبری آنها تبریک و تهنیت گفته موفقیت هرچه بیشتر شانرا از بارگاه ایزد متعال آرزو نمودند.

طبق آجندا، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از اشتراک شان در کنفرانس دوم بن به جلسه معلومات مفصل ارایه و نتایج کنفرانس را مثبت ارزیابی و آنرا یک رویداد بزرگ تاریخی خوانده، افزود: در این کنفرانس که نمایندگان یکصد و دو کشور و سازمان بین المللی اشتراک ورزیده بودند، ابتدا پیرامون دستاورد های ده سال گذشته در افغانستان معلومات ارایه گردید و روی چالش های موجود سیاسی، اقتصادی، و نظامی صحبت های همه جانبه صورت گرفت و از جامعه جهانی تقاضأ بعمل آمد تا در تقویت نهاد های امنیتی که قرار است تا سال 2014 مسؤولیت های امنیتی کشور را طی چند مرحله به عهده گیرند، کمک و همکاری متداوم نمایند.

درکنفرانس وزرای خارجه کشور های روسیه، انگلستان، فرانسه، چین، ایران، ایتالیا، پولند، ترکمنستان، اردن، هندوستان، قزاقستان و ایتالیا صحبت نمودند و در عرصه های مختلف چون تفاهم مبنی برکمک های اقتصادی به افغانستان از طریق سازمان همکاری های اقتصادی شانگهای، کمک به ارتقای ظرفیت نیرو های نظامی افغانستان، حمایت از پروژه های موثر اقتصادی و کمک به ساختار های دموکراتیک و اداری افغانستان

وعده سپردند.

در حاشیه کنفرانس روی عرصه های مختلف همکاری های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی بخصوص پیرامون سند همکاری های دراز مدت میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری آلمان بحث، تبادل نظر و توافق صورت گرفت.

در اخیر کنفرانس اعلامیه 33 فقره ئی به تصویب رسید که در آن، همکاری های جامعه جهانی در عرصه های حکومتداری، امنیت، پروسه صلح، انکشاف اقتصادی و اجتماعی، همکاری های منطقوی و راه پیشرو به مدت یک دهه بعد از سال 2014 میلادی تعهد گردیده است.

شورای وزیران ضمن تائید اعلامیه 33 فقره ئی کنفرانس بن از تشریفات و مهمان نوازی مقامات جمهوری آلمان ابراز سپاس و قدردانی نموده به وزارت امور خارجه وظیفه سپرد تا مراتب سپاس شورای وزیران را از طریق آن اداره به جمهوری آلمان ابراز نماید.

متعاقباً، چگونگی تطبیق حکم ریاست جمهوری مبنی بر رعایت مشوره های لویه جرگه عنعنوی در امور کاری وزارت ها وادارات بخصوص در مورد رعایت شرایط پیشنهادی آن جرگه برای مباحثات و مذاکرات ستراتیژیک با دول خارجی و دریافت صحت و سقم شایعات در زمینه دفن زباله های اتمی در کشور، بحث همه جانبه صورت گرفته به وزارت دفاع ملی و ادارات ذیربط وظیفه سپرده شد تا در مورد اجراات بموقع نموده و از نتایج اجراات شان به شورای وزیران گزارش ارایه نمایند.

سپس، وزیر معادن در رابطه به پروژه تولید برق با استفاده از گاز شبرغان به جلسه معلومات مفصل دادند که بعد از بحث مفصل، وزرای معادن، مالیه، انرژی و آب، اقتصاد و تجارت و صنایع موظف گردیدند تا موضوع را از نگاه اقتصادی، مالی و تخنیکی تحلیل و تجزیه نموده، با درنظرداشت تعهد منابع تمویل کننده و ارایه بدیل های آن پیشنهاد مشخص و توافق شده را بعد از تائید کمیته اقتصادی به شورای وزیران ارجاع بدارند.

در ادامه جلسه، سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی به تأسی از مصوبه مورخ 16/4/1390 شورای وزیران، گزارش مفصل در رابطه به برنده شدن چهار شرکت که ذخایر مواد سوخت طیارات را در میدان های هوایی کشور اعمار مینمایند به جلسه ارایه نموده که بعد از غور و بحث همه جانبه، پیشنهاد وزارت ترانسپورت و هوانوردی مبنی بر اعمار ذخایر و توزیع تیل در میدان هوایی بین المللی کابل توسط کمپنی های گلوبل آیل و ایر پطرولیم، در میدان هوایی کندهار توسط کمپنی جنرال لوژستیک و در میدان هوایی مزارشریف توسط کمپنی غضنفر گروپ مورد تصویب قرارگرفت.

 

متعاقباً، رئیس د آریانا افغان هوائی شرکت مشکل تدارک مواد سوخت طیارات را به جلسه مطرح که بعد از بحث فیصله بعمل آمد تا وزارت مالیه در زمینه رفع مشکل آن شرکت اقدام عاجل نماید.

سپس، فیصله کمیته فرهنگی، معارف و خدمات اجتماعی شورای وزیران مبنی بر تثبیت زمین مورد نیاز در ساحه تپه مرنجان و انتقال ملکیت آن از وزارت زراعت و آبیاری به وزارت حج و اوقاف جهت اعمار یک باب مرکز اسلامی که از جانب کشور عربستان سعودی تمویل می گردد، توسط وزیر حج و اوقاف به جلسه مطرح و مورد تصویب قرار گرفت.

در اخیر جلسه، طرح توافق شده وزارت های مالیه و اداره لوی څارنوالی مبنی بر اجرای مدد معاش برای کارکنان مسلکی لوی څارنوالی توسط وزیر مالیه به جلسه ارایه و تصویب گردید.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.