03 جوزا 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کمیسیون انتخابات: روند ثبت‌نام نامزدان انتخابات روز شنبه آغاز می‌شود

کمیسیون انتخابات: روند ثبت‌نام نامزدان انتخابات روز شنبه آغاز می‌شود

کابل ۳ جوزا / باختر مسوولان کمیسیون مسقل انتخابات میگویند...

گزارش جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان

گزارش جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر 3 جوزا جلسۀ کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز تحت...

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس‌جمهور کشور تدویر یافت

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس‌جمهور کشور تدویر یافت

کابل باختر 3 جوزا جلسۀ کابینه تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمشاورشورای امنیت ملی درباره تطبیق توافقنامه های صورت گرفته میان افغانستان و پاکستان با همتای پاکستانی اش صحبت نمود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 6 ثور
محمد حنیف اتمر مشاورشورای امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیه نهمین نشست امنیتی مقامات بلند پایه با جنرال ناصر جنجوعه مشاور امنیت ملی پاکستان دیدارنمود.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشاور امنیت ملی به آژانس باختر، در این دیدار هردو طرف در باره پرانسیب های هفتگانه که هنگام سفر صدراعظم پاکستان به کابل روی آن توافق صورت گرفته بود، بحث همه جانبه نمودند.
محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور تاکید نمود که برای عملی شدن توافقات و پرانسیب ها یک پلان عملی ساخته شود تا تمام اصول در زمان معین آن جنبه عملی را بخود بگیرد. وی همچنان گفت که اعتماد میان حکومت ها زمانی به میان آمده میتواند که در پهلوی گفتگوها اقدامات عملی صورت گیرد.
ناصر جنجوعه مشاور امنیت ملی پاکستان از پیشنهادات مشارو امنیت افغانستان ملی استقبال نموده و به وی درباره گام های عملی در این زمینه اطمنیان داد.
پرانسیب های که در هنگام سفر نخست وزير پاکستان به کابل میان هردو طرف روی آن توافق شده است قرار ذیل می باشد:
۱. پاکستان از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت کند.
۲. هردو کشور اقدامات مؤثری را در برابر جنگجویان و عناصری که تهدیدهای امنیتی را متوجه هریک از دو کشور میسازند، روی دست گیرند.
۳. هردو کشور تعهد می ‌سپارند که به هیچ کشور، شبکه، گروه یا فردی اجازه استفاده از قلمرو‌های شان را برای فعالیت‌های ضد دولتی در برابر هریک از دو کشور ندهند.
۴. به منظور عملی شدن اقدامات توافق شده، هردو کشور میکانیزم را برای ارزیابی، همآهنگی و تأیید از طریق افسران ارتباطی، ایجاد نمایند.
۵. هردو کشور تعهد می ‌سپارند که از نقض حریم فضایی و ارضی همدیگر اجتناب نمایند.
۶. هردو کشور از شیوه ملامت‌ سازی همدیگر اجتناب نموده و به جای آن، برای رسیدگی به اختلافات و نگرانی‌های متقابل، از میکانیزم‌های همکاری در چهارچوب پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی استفاده نمایند، و
۷. به منظور تطبیق پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی و اصول حمایوی فوق‌الذکر، هردو کشور گروه‌های کاری و میکانیزم‌های لازم را به تأسی از پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی ایجاد نمایند.

جاوید روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.