02 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمداشرف غنی: تمام ادارات غزنی به تشكيل  ولایت درجه‌یک ارتقا داده شود

محمداشرف غنی: تمام ادارات غزنی به تشكيل ولایت درجه‌یک ارتقا داده شود

کابل باختر 3 میزان جلسۀ به منظور بحث روی وضعیت اداری...

رهنمود پوشش خبری حوادث تروریستی و جنگ نهایی شد

رهنمود پوشش خبری حوادث تروریستی و جنگ نهایی شد

کابل باختر 2میزان رهنمود پوشش خبری حوادث تروریستی و جنگ که...

داکترکمال سادات : پیشرفت جوانان درحقیقت پیشرفت مملکت ما است

داکترکمال سادات : پیشرفت جوانان درحقیقت پیشرفت مملکت ما است

کابل باختر 3 میزان داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاعلامیه پایانی همایش بین المللی علمای مسلمین برای صلح و ثبات در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

مکه مکرمه – سپا – باختر21 سرطان
همایش بین المللی علمای مسلمین پیرامون صلح و ثبات در افغانستان، فعالیت های خود را که طی دو روز در شهر جده و مکه مکرمه برگزار شد، پایان داد.
جلسۀ پایانی این همایش با حمایت شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین و امیر منطقه مکه مکرمه، در کاخ "الضیافه" در شهر مکه مکرمه، برگزار گردید.
در پایان جلسات این همایش بین المللی اعلامیه ذیل صادر شد:
كشور افغانستان كشور اسلامي و مردم آن مسلمان و آرزومند صلح و امنیت هستند، آنچه که در این کشور از قبیل کشتار بیگناهان می گذرد با مبادئ و ثوابت دین اسلام در تضاد بوده اصل وحدت و همبستگی و حفظ یکپارچگی جامعه اسلامی را نقض می کند.
ما از كشورهای اسلامی و سازمان ها و نخبگان جهان اسلام خواهانیم که با استفاده از توانایی ها و نفوذی که دارند در راستای برقراری صلح و امنیت در افغانستان تلاش نمایند تا مردم این کشور به یک زندگی آرام و آبرومندانه دست یابند و در راه سازندگی و توسعه کشورشان مطابق فرامین الله و رسول او گام بردارند، با توجه به اینکه طبق نصوص قرآن و سنت دین اسلام دین صلح و رحمت است و مومنان با یکدیگر مهربان اند، و ریختن خون و خوردن مال و هتک ناموس مسلمانان حرام است، ما تاکید می نماییم که الله متعال حمله های انتحاری که بیگناهان را هدف قرار می می دهد و جنگ در میان مسلمانان را حرام قرار داده است، و این امر با نصوص قطعی الثبوت و قطعی الدلاله ثابت است، و مصداق آن فرمودۀ الله تعالی است که می فرماید : ( وَمَن يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَآؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا).
بنا بر اين ما جنگ در افغانستان را محکوم می کنیم، و طرف های درگیر در این کشور را به پیروی و فرمانبرداری از دستور الله فراخوانده به توقف جنگ و پذیرفتن صلح و خاموش کردن آتش فتنه دعوت می کنیم، و حکومت افغانستان و جنبش طالبان را به قبولی آتش بی و توقف جنگ و آغاز مذاکرات مستقیم فرا می خوانیم.
بهترین راه پایان دادن درگیری میان حکومت افغانستان و جنبش طالبان گفتمان ملی است، و می بایست قضیه افغانستان از راه تفاهم و گفتگوهای مستقیم حل گردد، در این راستا از تلاش های اخیر علمای افغانستان در موفقیت آشتی بین الافغانی و از تلاش های محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که طالبان را به گفتگوی مستقیم و بدون قید و شرط دعوت نموده بود و آنان را به عنوان حزب سیاسی به رسمیت شناخته بود تقدیر نموده آن را تایید می کنیم، و جنبش طالبان می خواهیم که به فراخوان حکومت افغانستان در خصوص اجتباب از خشونت پاسخ مثبت داده جنگ را کنار بگذارند و به نشستن پای میز مذاکرات آمده شوند. همچنین به آنچه که در فقرۀ چهارم قطعنامه شماره (204-195) مورخ (15-19 محرم 1435هـ) مجمع بین المللی فقه اسلامی تابع سازمان همکاری اسلامی در باره حل کشمکش ها و اختلافات از طریق گفتگو و مذاکرات آمده است، تاکید می نماییم.
از مملکت عربستان سعودی به رهبری خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و ولیعهد شان شاهزاده محمد بن سلمان به خاطر اهتمام و توجه شان به قضایای جهان اسلامی و میزبانی این همایش، تشکر و تقدیر نموده پیگیری خادم حرمین شریفین و اهتمام ایشان نسبت به برقراری آتش بس در افغانستان طی روزهای عید فطر را ارج می گذاریم، و از تمامی طرف های ذیدخل در افغانستان می خواهیم که به فراخوان جهت تمدید این آتش بس پاسخ مثت دهند.
از سازمان همکاری اسلامی نیز بابت برگزاری این همایش مهم، و تلاش های آن در رستای برقراری صلح و امنیت در افغانستان تشکر نموده، امیدواریم که نقش سازنده خود در حل مسالمت آمیز قضیه افغانستان ادامه دهد.
از دبیرکل سازمان همکاری اسلامی خوانیم که بابت میزبانی این همایش و برگزاری موفقیت آمیز آن و تلاش های مخلصانه حکومت عربستان سعودی در حمایت از تلاش های که در راستای آشتی ملی در افغانستان مبذول داشته می شود، از مقام خادم حرمین شریفین و ولیعهد ایشان، تشکر و تقدیر نماید.
خلیل

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.