27 دلو 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هفت طالب مسلح در فاریاب به صلح پیوستند

میمنه 26 دلو باختر هفت طالب مسلح امروز با جنگ افزار...

محمد اشرف غنی رییس جمهور، وزیر دفاع ترکیه را به حضور پذیرفت

کابل باختر26 دلو محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در...

استاد دانش: حکومت های امارتی، عبوری و موقت بازگشت به نقطه صفر است

کابل باختر 26 دلو استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاعلامیه پایانی همایش بین المللی علمای مسلمین برای صلح و ثبات در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

مکه مکرمه – سپا – باختر21 سرطان
همایش بین المللی علمای مسلمین پیرامون صلح و ثبات در افغانستان، فعالیت های خود را که طی دو روز در شهر جده و مکه مکرمه برگزار شد، پایان داد.
جلسۀ پایانی این همایش با حمایت شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین و امیر منطقه مکه مکرمه، در کاخ "الضیافه" در شهر مکه مکرمه، برگزار گردید.
در پایان جلسات این همایش بین المللی اعلامیه ذیل صادر شد:
كشور افغانستان كشور اسلامي و مردم آن مسلمان و آرزومند صلح و امنیت هستند، آنچه که در این کشور از قبیل کشتار بیگناهان می گذرد با مبادئ و ثوابت دین اسلام در تضاد بوده اصل وحدت و همبستگی و حفظ یکپارچگی جامعه اسلامی را نقض می کند.
ما از كشورهای اسلامی و سازمان ها و نخبگان جهان اسلام خواهانیم که با استفاده از توانایی ها و نفوذی که دارند در راستای برقراری صلح و امنیت در افغانستان تلاش نمایند تا مردم این کشور به یک زندگی آرام و آبرومندانه دست یابند و در راه سازندگی و توسعه کشورشان مطابق فرامین الله و رسول او گام بردارند، با توجه به اینکه طبق نصوص قرآن و سنت دین اسلام دین صلح و رحمت است و مومنان با یکدیگر مهربان اند، و ریختن خون و خوردن مال و هتک ناموس مسلمانان حرام است، ما تاکید می نماییم که الله متعال حمله های انتحاری که بیگناهان را هدف قرار می می دهد و جنگ در میان مسلمانان را حرام قرار داده است، و این امر با نصوص قطعی الثبوت و قطعی الدلاله ثابت است، و مصداق آن فرمودۀ الله تعالی است که می فرماید : ( وَمَن يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَآؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا).
بنا بر اين ما جنگ در افغانستان را محکوم می کنیم، و طرف های درگیر در این کشور را به پیروی و فرمانبرداری از دستور الله فراخوانده به توقف جنگ و پذیرفتن صلح و خاموش کردن آتش فتنه دعوت می کنیم، و حکومت افغانستان و جنبش طالبان را به قبولی آتش بی و توقف جنگ و آغاز مذاکرات مستقیم فرا می خوانیم.
بهترین راه پایان دادن درگیری میان حکومت افغانستان و جنبش طالبان گفتمان ملی است، و می بایست قضیه افغانستان از راه تفاهم و گفتگوهای مستقیم حل گردد، در این راستا از تلاش های اخیر علمای افغانستان در موفقیت آشتی بین الافغانی و از تلاش های محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که طالبان را به گفتگوی مستقیم و بدون قید و شرط دعوت نموده بود و آنان را به عنوان حزب سیاسی به رسمیت شناخته بود تقدیر نموده آن را تایید می کنیم، و جنبش طالبان می خواهیم که به فراخوان حکومت افغانستان در خصوص اجتباب از خشونت پاسخ مثبت داده جنگ را کنار بگذارند و به نشستن پای میز مذاکرات آمده شوند. همچنین به آنچه که در فقرۀ چهارم قطعنامه شماره (204-195) مورخ (15-19 محرم 1435هـ) مجمع بین المللی فقه اسلامی تابع سازمان همکاری اسلامی در باره حل کشمکش ها و اختلافات از طریق گفتگو و مذاکرات آمده است، تاکید می نماییم.
از مملکت عربستان سعودی به رهبری خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و ولیعهد شان شاهزاده محمد بن سلمان به خاطر اهتمام و توجه شان به قضایای جهان اسلامی و میزبانی این همایش، تشکر و تقدیر نموده پیگیری خادم حرمین شریفین و اهتمام ایشان نسبت به برقراری آتش بس در افغانستان طی روزهای عید فطر را ارج می گذاریم، و از تمامی طرف های ذیدخل در افغانستان می خواهیم که به فراخوان جهت تمدید این آتش بس پاسخ مثت دهند.
از سازمان همکاری اسلامی نیز بابت برگزاری این همایش مهم، و تلاش های آن در رستای برقراری صلح و امنیت در افغانستان تشکر نموده، امیدواریم که نقش سازنده خود در حل مسالمت آمیز قضیه افغانستان ادامه دهد.
از دبیرکل سازمان همکاری اسلامی خوانیم که بابت میزبانی این همایش و برگزاری موفقیت آمیز آن و تلاش های مخلصانه حکومت عربستان سعودی در حمایت از تلاش های که در راستای آشتی ملی در افغانستان مبذول داشته می شود، از مقام خادم حرمین شریفین و ولیعهد ایشان، تشکر و تقدیر نماید.
خلیل

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.