28 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حامد کرزی از روند جاری صلح حمایت کرد

حامد کرزی از روند جاری صلح حمایت کرد

کابل باختر 28 عقرب حامد کرزی رئيس جمهور پیشین افغانستان امروز...

دیدار وزیر امور خارجۀ افغانستان با نماینده ویژۀ آلمان

دیدار وزیر امور خارجۀ افغانستان با نماینده ویژۀ آلمان

کابل باختر28 عقرب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجۀ با مارکس...

داکترکمال سادات برهماهنگی میان نهادهای مختلف جوانان کشور، تاکید کرد

داکترکمال سادات برهماهنگی میان نهادهای مختلف جوانان کشور، تاکید کرد

کابل باختر28 عقرب به حضورداشت داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاستقبال گسترده از اجلاس صلح افغانستان در عربستان سعودی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 21 سرطان
فیصلۀ کنفرانس بین‌المللی علمای ۴۳ کشور اسلامی که اخیراً در شهرهای مکۀ مکرمه و جده در عربستان سعودی برگزار شد و در آن جنگ در افغانستان ناجایز خوانده شد، به عقیدۀ برخی کارشناسان افغان مهمترین و بزرگترین فیصلۀ علمای جهان اسلام در مورد یک و نیم دهه جنگ در افغانستان محسوب می‌شود.
اشتراک کننده‌گان کنفرانس بین‌المللی "تأمین صلح و ثبات در افغانستان" گفتند که دولت افغانستان یک دولت اسلامیست و قتل مردم مسلمان این کشور ناجایز است.
اکرم خپلواک رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و مشاور رئیس جمهور افغانستان که در این کنفرانس اشتراک داشت، می‌گوید: "فرد فرد علمای جهان اسلام، به هرنوع کمک و مساعدت لازم با افغانستان ابراز آماده‌گی کردند. ملا امامان حرمین شریفین قویاً خواستار آتش‌بس شدند، جنگ جاری بین مسلمانان را ناجایز و آن را عملکرد غیر اسلامی خواندند. در مورد انفجار و انتحار قبلاً هم موقف واضح بود، باز هم در این مورد موقف واضح شد."
علمای دینی اشتراک کننده در کنفرانس بین‌المللی "تأمین صلح و ثبات در افغانستان" حملات انتحاری و انفجاری را به شدت نکوهش کرده، آن را ناجایز خوانده و جنگ جاری در افغانستان را خلاف همۀ اساسات و اصول اسلام دانستند.
در این اجلاس عالمان دینی ۴۳ کشور اسلامی اشتراک داشتند، اما علمای دینی ایران به‌خاطر تنش‌های موجود با عربستان در آن شرکت نکردند.
اکرم خپلواک مسئول دارالانشای شورای عالی صلح و مشاور رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، با در نظرداشت اینکه علمای جهان اسلام جنگ در یک سرزمین مقدس را ناجایز شمرده اند، باور دارد که این فیصله آن‌ها با پروسه صلح مساعدت خواهد کرد.
خپلواک افزود: "تقدس حرمین، آمدن این همه علما به این خاک مقدس، ناجایز خواندن و عدم مشروعیت جنگ روان و فتنه خواندن آن، مطمئن هستم که با پروسۀ صلح کمک زیاد خواهد کرد."
در کنفرانس بین‌المللی "تأمین صلح و ثبات در افغانستان" که اخیراً به دعوت سازمان همکاری اسلامی در شهرهای مکۀ مکرمه و جده در عربستان سعودی برگزار شد، بیش از ۱۱۰ عالم دینی از ۴۳ کشور اسلامی اشتراک داشتند و در مورد تأمین صلح و ثبات و پایان دادن جنگ در افغانستان تبادل نظر کردند.
خلیل

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.