31 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

یوناما: فساد مانع اساسی در برابر تأمین صلح در افغانستان است

یوناما: فساد مانع اساسی در برابر تأمین صلح در افغانستان است

کابل باختر 30 ثور دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد...

بازگرداندن بخشی اززمین های پارک صنعتی ننگرهار ازچنگ غاصبان

شهرجلال آباد ۲۹ ثورباختر بخشی از زمین های پارک صنعتی ننگرهار...

افزایش حاصلات شفتالو درننگرهار

افزایش حاصلات شفتالو درننگرهار

شهرجلال آباد ۲۹ ثورباختر حاصلات شفتالو درولایت ننگرهار افزایش یافته است. به...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاستاد دانش: اقدامات دولت اندونیزیا برای صلح، سر آغاز همکاری کشورهای اسلامی شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/27 / سرطان
داکتر عارف رحمان، سفیر اندونیزیا مقیم کابلامروز با استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، استاد دانش با اظهار قدر دانی از همکاری‌های دولت اندونیزیا برای مذاکرات صلح گفت:" در حقیقت اقدامات دولت اندونیزیا در راستای حمایت از پروسه صلح،  سبب همکاری سایر کشورهای اسلامی دراین زمینه شد. "
استاد دانش سفر رئیس جمهور افغانستان به اندونزیا، سفر هیأت شورای عالی صلح و سفر سال گذشته خودش به آن کشور را سر آغاز گسترش رابطه نزدیک سیاسی بین دو کشور خوانده، از همکاری‌های دولت اندونزیا در جریان یک سال اخیر با مردم افغانستان قدر دانی کرد.
معاون رئیس جمهور برگزاری اجلاس سه جانبۀ علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا را که در ماه ثور سال جاری در آن کشور برگزار شد، "فتح باب و سر آغاز" حمایت سایر کشورهای اسلامی از روند صلح در افغانستان دانست.
معاون رئیس جمهور گفت که صدور فتوای علما در اجلاس کابل برحرمت جنگ و حملات انتحاری و برگزاری نشست علمای کشورهای اسلامی در عربستان سعودی در واقع نتایج اقدامات دولت اندونیزیا برای حمایت از پروسه صلح افغانستان به حساب میاید.
استاد دانش تأمین صلح پایدار را ضرورت جدی برای کشورهای منطقه خوانده، تصریح کرد که برای رسیدن به صلح، مبارزه با افراط‌گرایی و برداشت‌های تندروانه؛ می بایست از خود آموزه‌های دینی سود جست.
به گفتۀ معاون رئیس جمهور یکی از راه‌های تغییر برداشت‌های تندروانه از دین؛ تبادل تجربه است. اندونیزیا کشوری است که می‌تواند برای سایر کشورهای اسلامی دراین خصوص، الگو باشد.
معاون رئیس جمهور برگسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های  سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی تأکید کرده، گفت که هم دولت افغانستان و هم بخش خصوصی افغانستان از توسعه روابط تجاری و همکاری اقتصادی با اندونیز استقبال می‌کنند.
وی در مورد تقویت همکاری‌های علمی و فرهنگی بین دو کشور نیز تصریح کرد: «فراهم شدن بورسیه‌های تحصیلی در رشته‌های تخنیکی، اقتصادی و به خصوص شرعیات برای محصلان افغان در اندونیزیا می‌توانند با پیامدهای مثبت را به همراه داشته باشند».
استاد دانش اما گفت که تأمین روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور و از جمله پرواز مستقیم کابل – جاکارتا، مستلزم مذاکرات بیشتر و فراهم شدن امضای تفاهمنامه‌ای‌ست که انتظار می‌رود سفرای هردو کشور، دراین زمینه کار کنند.
دراین دیدار داکترعارف رحمان سفیر اندونیزیا در کابل، یکی از راه‌های تأمین صلح درافغانستان را تقویت همکاری‌های اقتصادی با سایر کشورهای اسلامی از جمله اندونیزیا خواند. وی گفت که اندونیزیا آماده است، از طریق همکاری تجاری، کمک در حوزه‌های معارف وتحصیلات عالی و توسعه روابط اقتصادی روابط خویش را با دولت افغانستان گسترش دهد.
رحمان توضیح داد که دولت اندونیزیا برنامه‌های مختلف را برای تقویت روابط تجاری بین بخش خصوصی هردو کشور مانند برگزاری نمایشگاه‌های تجاری تدارک دیده و قرار است که درماه اکتوبر شماری از تجار و فعالان اقتصادی افغانستان از اندونیزیا دیدار کنند.
وی علاوه داشت که هم‌اکنون شماری از محصلان افغان در رشته‌های مختلف در اندونیزیا تحصیل می‌کنند و تلاش برای فراهم شدن بورسیه‌های تحصیلی بیشتر برای محصلان افغان، همچنان ادامه دارد.
سفیر اندونیزیا فراهم آوردن پرواز مستقیم بین افغانستان و اندونیزیا را برای توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور مهم خوانده گفت: «با ایجاد پل هوایی بین افغانستان و اندونیزیا، میوه خشک و تازه افغانستان می‌توانند به بازارهای آن کشور برسند."
رحمان ایجاد سهولت برای در یافت ویزه سیاحتی را زمینه دیگری برای گسترش همکاری‌های متقابل بین شهروندان دو کشور خوانده و از همکاری دولت اندونیزیا در سایر عرصه‌ها نیز اطمینان داد. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.